Co jsem testoval:
testované auto
Škoda Octavia 1.6 TDI 77 kW


Máte doma starší Autokatalog a nevíte co s ním?

chrpa-pa.cz
Blog o všem, co by Vás mohlo zajímat.

auta5p.eu  
Auta5P  
  Národní technické muzeum Praha 2013 zpět na MUZEA  

logo muzea

Národní technické muzeum Praha 2013

Po řadě let jsem v květnu roku 2013 opět zavítal do Národního technického muzea v Praze. Muzeum bylo od září 2006 do února 2011 uzavřeno, probíhala v něm rozsáhlá rekonstrukce. Před rekonstrukcí část budovy sloužila jiným institucím (geografie a kartognafie, ministerstvo vnitra), po rekonstrukci již celou budovu obsadilo muzeum. Dne 29. prosince 2010 jsem na den otevřených dveří plánoval jeho návštěvu, ale po shlédnutí nekonečné fronty před muzeem jsem to vzdal. Návštěvu jsem tedy odložil a muzeum navštívil až v květnu 2013, popudem byla výstava tří vozů Ferrari, krátkodobě zapůjčených z Itálie. Nejzajímavější z nich bylo první "cestovní" Ferrari 125 S z roku 1947, tento vůz jsem do té doby ve skutečné podobě ještě neviděl, nebyl vystaven ani při mé návštěvě italského muzea Ferrari.

V dopravní hale se toho na první pohled mnoho nezměnilo, zmizelo několik lokomotiv a zvýšil se počet vystavených automobilů. Rekonstrukce většinou probíhala v dalších částech muzea, kde se bouralo a stavělo a budovaly nové expozice. Nové expozice architektury a stavitelství, knihtisku a polygrafie jsem ale nenavštívil, snad někdy příště.

Já se zaměřil, jako obvykle, na dopravní halu s vystavenými automobily, motocykly, lokomotivami, letadly a jízdními koly. Nové bylo uspořádání expozice, několik exponátů přibylo, jiné zmizely. Nové byly dvojjazyčné popisy u exponátů (česky a anglicky), které na můj vkus zbytečně obšírně popisovaly politické dění v zemi a vlastní exponáty měly jen velmi stručný popis. Automobily byly vystaveny v přízemí na ploše, pokryté kamínky. Nebyly sice většinou ohrazeny, ale na kamínky se nemělo vstupovat a tak focení detailů nebo zadních partií automobilů bylo téměř vyloučeno. Čtyři vozy byly na novém ochozu na kratší straně výstavní haly, na ochozech po delších stranách se nacházely motocykly a na nejhořejším pak jízdní kola. Ve volném prostoru bylo zavěšeno několik letadel, další letadla stála na zemi mezi automobily, lokomotivami a železničními vagóny. Zmizely prosvětlované kresby historických vozů a do haly bylo doplněno několik LCD panelů. Na panely a také na stěny byly průběžně promítány různé filmy s dopravní tématikou.

Od mé poslední návštěvy (v roce 2004) přibylo několik nových nebo dříve nevystavovaných automobilů. Byla to zrekonstruovaná Jawa 750 Coupé 1000 mil, Mercedes Benz 770 s karosérií Karosa, Škoda Superb prezidenta Klause, Tatra 700, Benz 16/40 PS, který odpočíval dlouho v depozitáři a další. Krátkodobě vystavené vozy Ferrari zabraly místo několika běžně vystavovaným exponátům, takže v reportáži chybí několik standardně vystavovaných automobilů. Podle panoramatické fotografie na stránkách NTM nebyly v době mé návštěvy vystaveny vozy Škoda 130 RS, Tatra 87 a ZIS 110 B.

Vstupné se proti poslední návštěvě silně zvýšilo, ze 70 Kč v roce 2004 na 170 korun a nově přidali poplatek za fotografování, dalších 100 Kč. Celkově se tak návštěva prodražila na téměř čtyřnásobek proti minulé. A přibylo hlídačů, kteří kontrolovali, zda máte poplatek za fotografování zaplacen. Protože mi kontrolní nálepka kdesi odpadla, musel jsem jim ukázat vstupenku, na které byl poplatek uveden.

Snímky byly pořízeny kolem poledne 22.5.2013. Jsou na nich všechny automobily, vystavené toho dne v dopravní hale muzea, celkem jich bylo 43. Snímky jsou doplněny popisem a podrobnějšími technickými údaji než na popiskách v muzeu (pokud se mi data podařilo zjistit). Na prvních třech odkazech jsou vozy Ferrari, krátkodobě zapůjčené z Itálie. Následují pak exponáty, umístěné v muzeu dlouhodobě, některé z nich byly vystavovány nově. Na konci pak najdete ještě jednu tříkolku a skůtr, pohled do dopravní haly, vstupenku a frontu na den otevřených dveří před otevřením muzea po rekonstrukci.

auto auto auto auto auto auto
auto auto auto auto auto auto
auto auto auto auto auto auto
auto auto auto auto auto auto
auto auto auto auto auto auto
auto auto auto auto auto auto
auto auto auto auto auto auto
auto auto auto auto auto auto

  AUTA 5P nahoru