Co jsem testoval:
testované auto
Citroën C4 Cactus 1.2 PureTech 110


Máte doma starší Autokatalog a nevíte co s ním?

chrpa-pa.cz
Blog o všem, co by Vás mohlo zajímat.

auta5p.eu  
Auta5P  
  NTM Praha 2014 zpět na MUZEA  

logo muzea

NTM Praha - Výstava vozů Praga 2014

V únoru 2014 jsem v Národním technickém muzeu v Praze navštívil výstavu vozů Praga. Na výstavě bylo patnáct historických automobilů a podvozků této značky z let 1910 až 1939. Některé vozy byly ze sbírky NTM, jiné zapůjčil pan Emil Příhoda ze svého Automuzea Praga ve Zbuzanech a několika automobily přispěli také soukromí sběratelé. Výstava byla pořádána od 19.12.2013 do 27.4.2014.

Významná kapitola dějin domácí automobilové výroby byla napsána v automobilce Praga, tedy v automobilním oddělení největšího pražského strojírenského koncernu, který postupně nesl názvy První českomoravská továrna na stroje v Praze, Českomoravská-Kolben a.s. a Českomoravská-Kolben-Daněk a.s. Automobilka Praga se sídlem v Praze-Libni byla založena v roce 1907 a v následujících čtyřech desetiletích tvořila spolu s továrnami Laurin & Klement – Škoda v Mladé Boleslavi a NW – Tatra v Kopřivnici „velkou trojku“ domácích automobilových výrobců. V druhé polovině dvacátých let a počátkem let třicátých byly pragovky dokonce nejprodávanějšími vozy na domácím trhu. Zákazník si mohl vybrat v široké nabídce osobních automobilů od malého vozu Praga Piccolo litrové třídy až po čtyřlitrový luxusní automobil Praga Grand, se kterým jezdil i prezident Masaryk. Významnou část produkce továrny pak tvořily i užitkové automobily, vyráběné ve velmi širokém výběru nástaveb – od nákladních valníků a cisteren, přes autobusy a sanitky, až například po požární a popelářské automobily. Výrobu osobních automobilů Praga ukončila druhá světová válka. Po roce 1947 byly pod značkou Praga vyráběny již jen nákladní automobily. Po roce 2010 pak značku Praga nesly také závodní okruhové automobily, jeden z nich byl vystaven na uvedené výstavě.

Výstava nebyla v dopravní hale, ale umístili ji do výstavního sálu vpravo v suterénu, do této části technického muzea jsem zavítal poprvé. Pak jsem ještě zašel do dopravní haly a udělal několik snímků tam. Vyfotil jsem zejména vozy, které tam nebyly při mé předchozí návštěvě v květnu 2013.

Následující fotografie jsem pořídil dopoledne 7.2.2014. Jsou na nich všechny automobily, vystavené na výstavě automobilů Praga a několik vozů z dopravní haly muzea. Snímky jsem doplnil popisem a dostupnými podrobnějšími technickými údaji než na popiskách v muzeu. Další vozy z dopravní haly naleznete v reportáži NTM Praha 2013.

Výstava vozů Praga v NTM (2013-2014)

auto auto auto auto auto auto
auto auto auto auto auto auto
auto auto auto auto auto auto

Několik vozů z dopravní haly NTM Praha (2014)

auto auto auto auto auto auto
    auto auto    

  AUTA 5P nahoru