Co jsem testoval:
testované auto
Trabant 1.1 Universal


Máte doma starší Autokatalog a nevíte co s ním?

chrpa-pa.cz
Blog o všem, co by Vás mohlo zajímat.

auta5p.eu  
Auta5P  
  Auto-Moto Museum Nová Paka 2014 zpět na MUZEA  


logo muzea

Auto-Moto Museum Vitvar - Nová Paka 2014

V červenci 2014 jsem při cestě z Krkonoš ze Špindlerova Mlýna projížděl Novou Pakou a narazil na Auto-Moto Museum Vitvar. Bylo umístěno na Krušnohorské ulici naproti Penny Marketu v prvním poschodí nad prodejnou vozů Kia. Webové stránky muzea o něm uváděly:

Návštěvníci Novopackého AUTO-MOTO MUSEA mohou shlédnout historické automobily, motocykly a jiné exponáty z let 1870 až 2005. Zajímavou částí muzea je expozice věnovaná automobilovému a motocyklovému závodníkovi, původnímu majiteli objektu a zakladateli motoristického sportu na Novopacku Antonínu Vitvarovi. Část muzea je věnována i Krakonošovu a Novopackému okruhu, na kterých se závodilo v letech 1930 až 1950. O pokračování v tradici Antonína Vitvara svědčí i současná činnost majitelů muzea, kteří se i nadále zúčastňují závodů sočastných a historických automobilů. Se svými vozy se pravidelně umisťují na předních místech v závodech automobilů do vrchu i na okruzích v rámci Mistrovství České republiky a Mistrovství Evropy.

Návštěvníků do muzea asi mnoho nezavítá, je v něm ale několik zajímavých exponátů, které jinde neuvidíte. Za vstup do muzea po mně chtěli 50 Kč, problém byl s vrácením na větší bankovku (trvalo to asi 5 minut), vstupenku jsem žádnou nedostal. Po zaplacení vstupného v prodejně vozů Kia jsem vyrazil po úzkých schodech do prvního patra a v několika propojených místnostech jsem si prohlédl a vyfotografoval vystavené historické automobily. Měli tam ale také řadu motocyklů, nepřeberné množství různých pohárů, staré autodíly, rádia, hračky a domácí potřeby z devatetenáctého a dvacátého století. Většina automobilů měla uveden trojjazyčný popis (česky anglicky a německy), bohužel ale u několika exponátů jsem marně hledal jakýkoli popis.

V době mé návštěvy bylo v muzeu vystaveno dvacet automobilů, všechny byly domácí české výrobky značek Aero, Jawa, Praga, MTX, Škoda, Tatra, Walter, Wikov a Z.

Následující fotografie jsem pořídil při návštěvě muzea dopoledne v pátek 11.7.2014. Jsou na nich všechny automobily vystavené tou dobou v muzeu. Snímky jsem doplnil, jako vždy, popisem a dostupnými technickými údaji. Vystavené vozy byly "nahuštěny" na malém prostoru a na jejich fotografování bylo málo místa. Omluvte proto sníženou kvalitu řady snímků. Některé doplňující fotografie (vesměs rozměr 800x600 bodů) jsem převzal z webu muzea, který byl naposledy aktualizován v roce 2006, tedy osm let před mou návštěvou.

auto auto auto auto auto auto
auto auto auto auto auto auto
auto auto auto auto auto auto
  auto auto auto auto  

  AUTA 5P nahoru