Co jsem testoval:
testované auto
Peugeot 2008 1.2 PureTech 110


Máte doma starší Autokatalog a nevíte co s ním?

chrpa-pa.cz
Blog o všem, co by Vás mohlo zajímat.

auta5p.eu  
Auta5P  
MUZEA  


logo

Verkehrs Museum Dresden 2013

Poslední srpnovou sobotu roku 2013 jsem zavítal na krátkou návštěvu Drážďan a při procházce středem města jsem měl chvíli času a tak jsem zašel do drážďanského muzea dopravy. Verkehrs Museum Dresden sídlí v paláci Jonanneum na náměstí Neumarkt. Oficiální adresa je ale Augustusstraße 1, Dresden. V muzeu jsou stálé expozice železniční, lodní, letecké a silniční dopravy. Ta silniční zahrnovala osobní a užitkové automobily, jízdní kola, motocykly a koňmi tažená vozidla. V muzeu je také velká modelová železnice, zabírající plochu 320 m².

Historie muzea začíná rokem 1877, kdy bylo založeno saské železniční muzeum na nákladovém nádraží Dresden-Neustadt. Po druhé světové válce po obnově bombardováním zničených budov bylo roku 1954 přemístěno do Johannea, kde sídlí dodnes. Jako státní muzeum bylo postupně rozšířeno o výstavu letectví a po roce 1972 také o motorová vozidla, jízdní kola a další dopravní prostředky. Roku 2006 se vlastníkem muzea stalo město Drážďany.

Pokud si chcete prohlédnout jen automobily, stačí Vám na návštěvu necelá hodinka. Exponátů je nemnoho, napočítal jsem celkem 18 osobních automobilů, jednu tříkolku a jeden nákladní vůz. Jízdní kola a motocykly jsem nepočítal. Sbírka je zaměřena převážně na saské výrobce. V muzeu je k vidění také několik motorů a modely různých vozů. Téměř všechny vystavené automobily byly německé, jen jeden pocházel ze Švýcarska. Mezi motocykly jsem si ale všiml českého skůtru ČZ a také zajímavého třímístného motocyklu Böhmerland (Čechie). Vstupné pro dospělého bylo 7 € a fotografování zdarma, žádný další poplatek nevybírali. Otevřeno měli od úterý do neděle od 10 do 18 hodin, v pondělí bylo zavřeno.

Ve vstupní hale muzea návštěvníky "vítal" závodní vůz AWE, další automobily byly vystaveny v centrálním sále v přízemí, jeden vůz se nacházel ve vedlejším sále železniční dopravy a v prvním poschodí byl ještě malý nákladní vůz a tříkolka. Mezi několika modely byl asi nejzajímavější model Cugnotova parního tříkolového vozu z roku 1770 v měřítku 1:10. Celkově působila výstavka automobilů stísněným dojmem, výstavní plocha určená automobilům byla poměrně malá.

Následuje přehled všech automobilů a několika dalších exponátů, vystavených v drážďanském dopravním muzeu dne 31.8.2013. Galerie obsahuje více než stovku fotografií, snímky jsem doplnil dostupnými informacemi a technickým popisem.

auto auto auto auto auto auto
auto auto auto auto auto auto
auto auto auto auto auto auto
auto auto auto auto auto auto
  auto auto auto auto  

vstupenka


  AUTA 5P nahoru