Co jsem testoval:
testované auto
Renault Megane 1.2 TCe 130


Máte doma starší Autokatalog a nevíte co s ním?

chrpa-pa.cz
Blog o všem, co by Vás mohlo zajímat.

auta5p.eu  
Auta5P  
ZA VOLANTEM návrat  

logo

Peugeot 308 GT 2.0 BlueHDi 180 EAT6 (2015)

Na e-mail mi přišla nabídka vyzkoušet si vozy Peugeot na akci Peugeot Emotion Day 2015. Zaregistroval jsem se a vybral si tři vozy, prvním z nich byl Peugeot 108, další dva byly Peugeoty 308 GT. První s benzínovým motorem 1.6 THP 205, druhý měl turbodiesel 2.0 BlueHDi 180. A ještě jsem navíc stihnul krátkou jízdu se sedanem Peugeot 301. Na akci jsem jel do Ústí nad Labem, kde probíhala ve středu 27.5.2015 v nákupním parku v Trmicích. Po příjezdu na místo jsem se ve stanu přihlásil, se slečnou od Peugoetů vyplnil formulář a z losovacího pytlíku vytáhl drobnou pozornost a pak jsem postupně vyrazil na testovací jízdy. Uvedený Peugeot 308 GT 2.0 BlueHDi 180 EAT6 byl třetím vozem v pořadí, se kterým jsem ten den jel.

Po první generaci řady Peugeot 308 (2007-2013) přišla na podzim roku 2013 druhá generace modelu Peugeot 308. Počátkem roku 2015 zavedli nejsilnější provedení řady 308, modely 308 GT. Verzi GT dodávali jako hatchback nebo kombi SW, zákazník si mohl vybrat buď přeplňovaný benzínový čtyřválec 1.6 THP 205 nabízený jen s mechanickou šestistupňovou převodovkou nebo větší, slabší a dražší turbodiesel 2.0 BlueHDi, který dodávali pouze s automatickou šestistupňovou převodovkou EAT6, vyvinutou se společností Aisin. Verze GT měla nové nárazníky, diodové světlomety, vzadu dvě ploché koncovky výfuku a v interiéru červené prošívání na volantu, přístrojové desce i sedadlech.

Druhým zkoušeným Peugeotem 306 GT byla slabší naftová verze s automatickou převodovkou EAT6 (Efficient Automatic Transmission). Dvoulitrový čtyřválcový turbodiesel, známý i z jiných vozů koncernu PSA, byl pro model 308 GT přepracován a jeho výkon byl zvýšen na 180 koní, točivý moment byl zvýšen na 400 Nm. Výrobce udával maximální rychlost 220 km/h a zrychlení na stovku za 8,4 s při obsazení vozu pouze řidičem. Při polovičním zatížení se zrychlení na stovku zhoršilo na 9,1 s.

Vlastní jízda byla pohodová, motor sice slabší než u benzínové verze typu 308 GT, ale výkon stále nadprůměrný. Vůz měl dvoupedálové ovládání, šestistupňový automat řadil téměř nepostřehnutelně. Vůz měl sportovní charakter, pérování spíše tvrdší, ovládání bylo bezproblémové, auto mělo dobrou dynamiku. Na brzdy se muselo jemně, zabíraly již při mírném sešlápnutí brzdového pedálu, brzdný účinek se dal ale dobře dávkovat. Poněkud nezvykle působilo umístění "budíků" nad malý volant a obrácený chod ručičky otáčkoměru (podobně jako ve vozech Aston Martin). Většinu ovládacích prvků zrušili a přestěhovali na dotykový displej uprostřed přístrojové desky. Motor byl dobře odhlučněn a nebyl téměř slyšet, že je ve voze turbodiesel bylo poznat jen podle otáčkoměru. Výrobce udával spotřebu 3,5 až 4,7 l/100 km. Také naftová verze 308 GT měla bohatou výbavu: 18" hliníková kola, přední i zadní parkovací asistent, snížený "sportovní" podvozek, automatické stěrače, bezklíčové startování, sportovní kožený volant, dvouzónovou klimatizaci, mlhovky, palubní počítač, dotykový displej o úhlopříčce 9,7" s navigací atd.

Po zapnutí režimu "Sport" ztuhlo řízení, mírně se zlepšila odezva motoru na sešlápnutí plynu a do reproduktorů se přehrával silnější a sportovnější zvuk motoru, podsvícení přístrojů se změnilo na červené a zrychlily se reakce automatické převodovky. Nastavení podvozku se ale nezměnilo. Automat umožňoval řazení také pádly pod volantem, pod kterým bylo tím pádem velké množství vzájemně si překážejících ovládacích prvků.

Závěrem: klasický hatchback nižší střední třídy s bohatou výbavou a sportovním charakterem. Nebyl to vyloženě závoďák jako Focus RS nebo podobné "ostré" hatchabacky, dalo se s ním jezdit bez problému na nákupy i dlouhé cesty po dálnici a v případě potřeby tomu pořádně "dupnout na krk". Jízdní vlastnosti a brzdy byly odpovídající výkonu motoru. Spotřeba naftové verze byla nižší než u motoru 1.6 THP 205. Ceník Peugeot uváděl v červnu 2015 základní akční cenu uvedeného vozu 674 000 Kč, což bylo o 76 a půl tisíce více než za benzínovou verzi, která měla o 25 koní více, měla podstatně lepší dynamiku, ale vyšší spotřebu dražšího benzínu. Přesto bych si osobně vybral právě tu benzínovou šestnáctistovku. Během akce Emotion Days nabízeli ještě speciální slevu 15 000 Kč.

Na následujících patnácti fotografiích si můžete prohlédnout exteriér, interiér a motor testovaného vozu. Fotografie jsem doplnil technickým popisem a několika dalšími postřehy.

auto auto auto

  © AUTA 5P nahoru