Co jsem testoval:
testované auto
Citroën C3 1.2 PureTech 110 EAT6


Máte doma starší Autokatalog a nevíte co s ním?

chrpa-pa.cz
Blog o všem, co by Vás mohlo zajímat.

auta5p.eu  
Auta5P  
ZA VOLANTEM návrat  

logo

Peugeot 308 GT 1.6 THP 205 (2015)

Na e-mail mi přišla nabídka vyzkoušet si vozy Peugeot na akci Peugeot Emotion Day 2015. Zaregistroval jsem se a vybral si tři vozy, prvním z nich byl Peugeot 108, další dva byly Peugeoty 308 GT. První s benzínovým motorem 1.6 THP 205, druhý měl turbodiesel 2.0 BlueHDi 180 a ještě jsem navíc stihnul krátkou jízdu se sedanem Peugeot 301. Na akci jsem jel do Ústí nad Labem, kde probíhala ve středu 27.5.2015 v nákupním parku v Trmicích. Po příjezdu na místo jsem se ve stanu přihlásil, se slečnou od Peugoetů vyplnil formulář a z losovacího pytlíku vytáhl drobnou pozornost a pak jsem postupně vyrazil na testovací jízdy. Uvedený Peugeot 308 GT 1.6 THP 205 byl druhým vozem v pořadí, se kterým jsem ten den jel.

Po první generaci řady Peugeot 308 (2007-2013) přišla na podzim roku 2013 druhá generace modelu Peugeot 308. Počátkem roku 2015 zavedli nejsilnější provedení řady 308, modely 308 GT. Verzi GT dodávali jako hatchback nebo kombi SW, zákazník si mohl vybrat buď přeplňovaný benzínový čtyřválec 1.6 THP 205 nabízený jen s mechanickou šestistupňovou převodovkou nebo větší, slabší a dražší turbodiesel 2.0 BlueHDi, který dodávali pouze s automatickou šestistupňovou převodovkou EAT6, vyvinutou se společností Aisin. Verze GT měla nové nárazníky, diodové světlomety, vzadu dvě ploché koncovky výfuku a v interiéru červené prošívání na volantu, přístrojové desce i sedadlech.

Prvním ze zkoušených Peugeotů 308 GT byla silnější benzínová verze s mechanickou převodovkou. Přeplňovaný čtyřválec, známý například z vozů Peugeot RCZ nebo DS 3 Racing byl mírně upraven. Ve voze Peugeot 308GT měl výkon 151 kW (205 koní) a točivý moment 285 Nm. Výrobce udával maximální rychlost vozu 235 km/h a zrychlení na stovku za 7,5 s při obsazení vozu pouze řidičem. Při polovičním zatížení se zrychlení na stovku zhoršilo na 8,1 s.

Vlastní jízda byla pohodová, motor dostatečně silný se sportovním charakterem, pérování spíše tvrdší, ovládání vozu bezproblémové, nadprůměrná dynamika, motor táhl již odspodu. Na brzdy se muselo jemně, zabíraly již při mírném sešlápnutí brzdového pedálu, brzdný účinek se dal ale dobře dávkovat. Poněkud nezvykle působilo umístění "budíků" nad malý volant a obrácený chod ručičky otáčkoměru (podobně jako ve vozech Aston Martin). Většinu ovládacích prvků zrušili a přestěhovali na dotykový displej uprostřed přístrojové desky. Motor byl dobře odhlučněn a nebyl téměř slyšet. Výrobce udával spotřebu 4,6 až 7,4 l/100 km, na palubním počítači testovaného vozu byla průměrná spotřeba 12,4 l/100 km, šlo ale o vůz, který každý "potrápil" a rozhodně s ním nikdo nejezdil tak, aby byla spotřeba co nejnižší. Vůz měl bohatou výbavu: 18" hliníková kola, přední i zadní parkovací asistent, snížený "sportovní" podvozek, automatické stěrače, bezklíčové startování, sportovní kožený volant, dvouzónovou klimatizaci, mlhovky, palubní počítač, dotykový displej o úhlopříčce 9,7" s navigací atd.

Po zapnutí režimu "Sport" ztuhlo řízení, mírně se zlepšila odezva motoru na sešlápnutí plynu a do reproduktorů se přehrával "sportovní" zvuk motoru. Ale stále to nebylo na ohluchnutí a dalo se při tom dobře konverzovat se spolujezdcem. Vůz byl poměrně prostorný. Vpředu bylo místa dost, vzadu to pak bylo nepatrně horší, zavazadlový prostor měl objem 420 litrů, po sklopení zadních sedadel až 1228 litrů.

Závěrem: klasický hatchback nižší střední třídy s bohatou výbavou a sportovním charakterem. Nebyl to vyloženě závoďák jako Focus RS nebo podobné "ostré" hatchabacky, dalo se s ním jezdit bez problému na nákupy i dlouhé cesty po dálnici a v případě potřeby tomu pořádně "dupnout na krk". Jízdní vlastnosti a brzdy byly odpovídající výkonu motoru. Spotřeba se údajně dala udržet pod 8 l/100 km. Ceník Peugeot uváděl v červnu 2015 základní akční cenu uvedeného vozu 597 500 Kč, během akce Emotion Days nabízeli ještě speciální slevu 15 000 Kč.

Na následujících sedmnácti fotografiích je exteriér, interiér a motor testovaného vozu. Fotografie jsem doplnil technickým popisem a několika dalšími postřehy.

auto auto auto

  © AUTA 5P nahoru