Co jsem testoval:
testované auto
Renault 16


Máte doma starší Autokatalog a nevíte co s ním?

chrpa-pa.cz
Blog o všem, co by Vás mohlo zajímat.

auta5p.eu  
Auta5P  
ZA VOLANTEM návrat  

logo

Peugeot 108 1.2 PureTech 82 Top! (2015)

Na e-mail mi přišla nabídka vyzkoušet si vozy Peugeot na akci Peugeot Emotion Day 2015. Zaregistroval jsem se a vybral si tři vozy, prvním z nich byl nejmenší model v nabídce Peugeotu, model 108. Na akci jsem jel do Ústí nad Labem, kde probíhala ve středu 27.5.2015 v nákupním parku v Trmicích. Po příjezdu na místo jsem se ve stanu přihlásil, se slečnou od Peugoetů vyplnil formulář a z losovacího pytlíku vytáhl výhru (kosmetický balíček, dodal sponzor akce uvedený na pravých předních dveřích testované stoosmičky). A pak jsem s jedním ze zaměstnanců Peugeotu vyjel na testovací jízdu s Peugeotem 108.

Peugeot 108 vyráběli od roku 2014 v českém Kolíně v továrně TPC (Toyota-Peugeot-Citroën) jako druhou generaci tam vyráběných "trojčat" Toyota Aygo, Peugeot 108 a Citroën C1. Do vozu montovali dva tříválcové benzínové motory, litrový s výkonem 69 koní a dvanáctistovku s výkonem 82 koní. Naftový motor v nabídce nebyl. Vůz dodávali jako tří nebo pětidveřový hatchback. Testovaný model Peugeot 108 1.2 PureTech 82 Top! Allure měl stahovací střechu (Top!) nejdražší špičkovou výbavu (Allure) a větší silnější motor (1.2 PureTech 82).

Vůz měl například elektricky ovládanou shrnovací textilní střechu Red Purple (verze Top! byla polokabriolet), couvací kameru, dotykový 7" displej na přístrojové desce s funkcí Mirror Screen, propojitelný s chytrým mobilem, speciální dekor na přístrojové desce a stejný na vnějších zrcátkách, otáčkoměr, denní diodová světla, mlhoky, klimatizaci, palubní počítač, vyhřívaná přední sedadla. Měl vestavěny čelní, boční i hlavové airbagy, ABS, ESP, omezovač rychlosti, zadní zatmavená okna, kožený volant, autorádio, hliníková kola a další výbavu. Na tak malý vůz byla výbava opravdu bohatá. Některé prvky uvedené výbavy byly za příplatek.

Pozici za volantem jsem si nastavil snadno, seřiditelné bylo nejen sedadlo, ale i volant. Ovládání vozu bylo lehké, dámské. Malý výkonný tříválec poskytoval vozu velmi slušnou dynamiku, kterou bych od takhle malého vozu nečekal. Výrobce udával zrychlení na stovku za 11 sekund a maximální rychlost 170 km/h. Převody byly poměrně "krátké" a motor dost hlučný, i když jsem jej moc nevytáčel. Zpřevodování vyhovovalo pro městský provoz, na dálnici se motor točil zbytečně rychle. Vedle tachometru byl vlevo otáčkoměr (sloupec čárek nad sebou) a vpravo indikátor, který ukazoval, že je vhodné a ekonomické zařadit vyšší převodový stupeň (indikace šipkou bez označení převodu, vhodnost řazení dolů neindikoval). Jízdní vlastnosti se jevily jako dobré, pérování bylo spíše tvrdší.

Na předních sedadlech bylo místa dost, vzadu pak málo. Při pokusu sednout si "sám za sebe" jsem měl problém se na zadní sedadlo nasoukat a kolena jsem musel roztáhnout kolem opěradla předního sedadla. Také zavazadlový prostor (spíše prostůrek) byl malý. výrobce udával jeho objem hodnotou 180 litrů. Opěradla zadních sedadel se dala jednotlivě sklopit, vůz byl čtyřmístný a tak se sklápěla vždy polovina opěradla (poměr 50/50 %). Po jejich sklopení se do vozu údajně vešlo až 780 litrů zavazadel.

Výrobce udával nízkou spotřebu benzínu od 3,7 po 5,4 litrů na sto kilometrů, tento údaj a chování vozu při ostřejší jízdě byly ale na krátké testovací trase neověřitelné. Standardní testovací trasa byla dlouhá asi 12 km, protože jsme ale měli dost času, navrhl mi dohlížející zaměstnanec zastoupení Peugeot její prodloužení a tak jsem ujel ještě asi o 5 km více.

Závěrem: malý pětidveřový vůz, vhodný do města pro dva lidi, nejlépe jako druhý nebo další vůz do domácnosti. V případě potřeby přepraví i čtyři osoby na kratší vzdálenost, na rodinnou cestu na dovolenou zcela nevhodný. Pro jízdy po městě a za nákupy by stačil zřejmě i menší motor a chudší výbava. Testovaný vůz měl "top" výbavu, odpovídající vozům vyšších tříd. Měl proto také vyšší cenu. Ceník udával základní cenu téměř 331 000 Kč, ta byla po všech akčních slevách snížena na 290 900 Kč. Ale barevná stahovací střecha (5 000 Kč), couvací kamera (5 000 Kč), vyhřívaná sedadla (6 000 Kč), automatická klimatizace (od 12 000 Kč) a další výbava byly za příplatek, takže bylo třeba pár tisícovek ještě přihodit ...

Na následujících patnácti snímcích je exteriér, interiér a motor testovaného vozu. Fotografie jsem doplnil technickým popisem a několika dalšími postřehy.

auto auto auto

  © AUTA 5P nahoru