Co jsem testoval:
testované auto
Trabant 1.1 Limousine


Máte doma starší Autokatalog a nevíte co s ním?

chrpa-pa.cz
Blog o všem, co by Vás mohlo zajímat.

auta5p.eu  
Auta5P  
ZA VOLANTEM návrat  

logo

Peugeot 301 1.2 PureTech 72 (2015)

V rámci akce Peugeot Emotion Day 2015 jsem si vybral tři vozy Peugeot a jel si je vyzkoušet do Ústí nad Labem. Ve středu 27.5.2015 v nákupním parku v Trmicích jsem tedy postupně absolvoval jízdy s modely Peugeot 108 1.2 PureTech 82, 308 GT 1.6 THP 205 a 308 GT 2.0 BlueHDi 180. Po ukončení jízd s těmito automobily zbývala ještě necelá půlhodinka do konce akce a tak jsem si vyžádal ještě jízdu sedanem Peugeot 301. Vyhověli mi a tak jsem si vyzkoušel ještě tento vůz. Testovaný Peugeot 301 byl na akci dodán ústeckým prodejcem, a neměl tedy "válečné" polepy akce Peugeot Emotion Day.

Model 301 představil Peugeot na jaře 2012. Vůz vyráběli společně s jeho dvojníkem Citroënem C-Elysée ve Španělsku. Vozy prodávali od podzimu 2012, nejprve v Turecku, později také v Asii, Africe a východní Evropě. Oba vozy prodávali také v České republice. Do sedanu Peugeot 301 montovali benzínové motory 1.2 PureTech 72 a 1.6 115, nabídku doplňoval turbodiesel 1.6 HDI 92. Od května 2015 nabízeli sedan 301 nově se silnější verzí tříválce 1.2 PureTech s výkonem 82 koní. V západní Evropě se vůz oficiálně neprodával a nefiguroval v nabídce tamních prodejců.

Model Peugeot 301 byl prostorný sedan, v základní verzi s poměrně nízkou cenou a minimální výbavou, vůz byl tedy určen pro méně náročné zákazníky. Po přesednutí z luxusně vybavených modelů 308 GT vypadal model 301 jako chudý příbuzný. Všude tvrdé plasty, na volantu nebylo žádné ovládání, vůz měl "univerzální" otáčkoměr s červeným polem od 5000 ot/min, tento otáčkoměr montovali jak k benzínovým motorům, tak k turbodieselu. Testovaný vůz měl nejslabší z dodávaných motorů, tříválec 1.2 PureTech s výkonem 72 koní. Tento motor neměl variabilní časování ventilů, aby byl levnější. Od května 2015 uváděl ceník stejný motor s variabilním časováním ventilů a výkonem 82 koní. Motor 1.2 PureTech 82 montovali již dříve do jiných modelů Peugeot. Testovaný vůz měl ale starší slabší verzi tohoto motoru, tu uváděly ještě ceníky modelu 301, platné od začátku dubna 2015.

Na kompaktní sedan byl výkon motoru nedostatečný a dynamika byla velmi chabá. Rozjet vůz na dálnici na rychlost 130 km/h trvalo subjektivně neskutečně dlouho. Výrobce udával zrychlení na stovku za 14,2 s, což rozhodně není oslnivá hodnota a maximální rychlost 160 km/h. Navíc byl studený motor nepříjemně hlučný, po zatřátí motoru se mi jeho hlučnost zdála nižší. Na první čtyři rychlostní stupně vůz ještě trochu zrychloval, na pětku už jen velmi pomaloučku. A to jsme ve voze seděli jen dva. Náznakem výbavy byl palubní počítač a teploměr na displeji autorádia. Řízení a brzdy byly vyhovující, jízdní vlastnosti při ostřejší jízdě nebylo možno na krátké trati (cca 12 km) vyzkoušet.

Vůz měl ale velký zavazadlový prostor (506 litrů), bohužel jeho víko bylo na "pantech", které byly uvnitř "kufru" a trochu překážely a omezovaly využití zavazadlového prostoru. Také na zadních sedadlech byl přebytek místa. Sám za sebe jsem se posadil bez sebemenšího problému a prostor pro nohy byl mnohem větší než v jiných vozech porovnatelné velikosti.

Závěrem: relativně levný prostorný sedan s velkým zavazadlovým prostorem, chudou výbavou a slabým motorem. Vozy tohoto charakteru si v ČR kupovali většinou důchodci. Za volantem jsem si připadal jako ve voze z doby před deseti lety. Spotřeba měla být příznivá, dynamické vlastnosti bídné, ale prostoru nadbytek. Doporučoval bych silnější motor, dříve zkoušený téměř shodný Citroën C-Elysée s motorem 1,6 litru o výkonu 115 koní měl vyhovující dynamiku. Takže doporučení - připlatit si 20 000 Kč za větší silnější motor. Exteriér vozu vypadal dobře, interiér byl poněkud "chudší". Ve voze umístěný ceník uváděl "akční" cenu testovaného modelu 267 500 Kč, ale ceník jiného prodejce uváděl tento model ve stejném provedení a výbavě za ještě akčnějších 252 500 Kč.

Na následujících fotografiích je exteriér, interiér a motor testovaného vozu. Fotografie jsem, jako vždy, doplnil technickým popisem a několika dalšími postřehy. Poslední odkaz uvádí různé ceníky modelu 301 s původními i novými motory, zavedenými v květnu 2015.

auto auto auto auto

  © AUTA 5P nahoru