Co jsem testoval:
testované auto
Mitsubishi ASX 1.8 Di-D 4WD


Máte doma starší Autokatalog a nevíte co s ním?

chrpa-pa.cz
Blog o všem, co by Vás mohlo zajímat.

auta5p.eu  
Auta5P  
MUZEA  

logo

Muzeum Škoda, 2013

Po několika letech jsem počátkem června 2013 opět zavítal do továrního muzea automobilky Škoda v Mladé Boleslavi. Byla to moje už pátá návštěva tohoto muzea, předchozí návštěva se uskutečnola roku 2005. V roce 2012 prošlo muzeum rozsáhlou rekonstrukcí, která trvala devět měsíců a po které bylo nově otevřeno v listopadu 2012. Během rekonstrukce byl údajně vybourán a nově uspořádán téměř celý interér, kde vybudovali novou elektroinstalaci, vzduchotechniku, topení a klimatizaci. Bylo nutno natáhnout více než 100 kilometrů elektrických kabelů a tři kilometry topenářských trubek. Nově upravené muzeum nabízelo tři sekce.

V sekci "Evoluce" vystavovali řadu historických vozidel od prvního jízdního kola až po studii Škoda VisionD. Součástí této expozice byl také nový "autoregál" - čtyřpatrové kontroverzní lešení, na němž byla vystavena dvacítka vozů, podobně jako si sběratel modelů vystaví svou sbírku do poliček. Vozy od druhého do čtvrtého podlaží tohoto regálu si návštěvník prohlédne jen zdálky zespodu, je vidět jen jejich bok. Popisy vozů byly rafinovaně ukryty na protějších sloupech, kde bych je rozhodně nehledal a objevil jsem je tam čirou náhodou. Tuto část expozice bych označil za nejhorší možný výmysl architektů, kteří novou expozici navrhli. Exponáty byly čas od času obměňovány, takže pokud by jste si chtěli vozy dobře prohlédnout, museli byste muzeum navšívit několikrát, vždy s určitým časovým odstupem. Prostě HRŮZA!

Druhou sekci nazvali "Tradice". Zde stály dvojice vozidel stejného zaměření z různých epoch. Třetí sekce "Preciznost" ukazovala na několika exponátech postupy při renovaci veteránů. Tyto dvě sekce byly zajímavé a přehledné.

Modernizací prošla také restaurace muzea. Z dříve stylové restaurace (stoly mezy bloky motorů a vodní plochy) se stal velký sál bez nápadu a stylu. Podle mého názoru je tak v továrním muzeu téměř vše horší, než bývalo. A není to jen můj názor, podobný jsem slyšel i od dalších návštěvníků. Jeden za všechny: "Původní muzeum bylo mnohem lepší."

Plusem návštěvy bylo několik nových exponátů, které jsem při dřívějších návštěvách v muzeu neviděl. Na následujících devadesáti sedmi fotografiích nejdete několik exponátů, hlavně těch nově vystavovaných. Snímky jsem doplnil jako obvykle dostupnými poznatky a technickým popisem. Fotografie jsem pořídil při návštěvě muzea v neděli, 2. července 2013.

auto auto auto auto auto auto
auto auto auto auto auto auto
auto auto auto auto auto auto
auto auto auto auto auto auto
  auto auto auto auto  

  AUTA 5P nahoru