Co jsem testoval:
testované auto
Škoda 1000 MB


Máte doma starší Autokatalog a nevíte co s ním?

Daruji 20 kompletních ročníků časopisu Automobil (2003 až 2022), celkem 240 časopisů.


chrpa-pa.cz
Blog o všem, co by Vás mohlo zajímat.

auta5p.eu  
Auta5P  
  Sraz historických vozidel Chomutov 2014 zpět na SRAZY  

Sraz 2014

SRAZ HISTORICKÝCH VOZIDEL CHOMUTOV 2014

Poslední dubnovou sobotu se v Chomutově koná již řadu let sraz historických vozidel, který pořádá Veteran car club Chomutov. V roce 2014 jej pořádali 26. dubna a byl to jeho již 20. ročník. Výstava automobilových a motocyklových veteránů byla, jako každým rokem, na parkovišti Severočeských dolů mezi obchodním centrem Chomutovka a nákupním areálem Billa. Stejný zůstal i čas kolem poledne, bezplatný vstup a prohlídka automobilových i motocyklových veteránů. Sraz byl, jako obvykle, součástí chomutovských městských slavností.

Na sraz přijeli nejen majitelé veteránů z Čech, ale doplnili je tradičně účastníci ze sousedního Německa. Většina veteránistů byla pravidelnými účastníky a přivezli vozidla, známá z předchozích chomutovských srazů. Bylo ale také vidět několik vozidel, která se srazu zúčastnila poprvé. Řada veteránistů přijela mimo soutěž a své vozy jen ukazovali, závěrečné jízdy veteránů se ale neúčastnili. Počet účastníků byl v roce 2014 vyšší, než v předchozích ročnících, parkoviště bylo célé zaplněno historickými motocykly a automobily. Možná to bylo tím, že sraz měl kulaté výročí a určitě také pěkným počasím. Počasí akci přálo, bylo teplo a po celou dobu, kdy byla vozidla na parkovišti vystavena, svítilo sluníčko.

Nejstarším automobilem na srazu byl Ford N z roku 1906, jediný vůz srazu, vyrobený před první světovou válkou. Jeho německý majitel s ním jako tradičně přijel "po ose". Dále bylo k vidění několik vozů z období mezi světovými válkami. Kromě již známých účastníků srazu jsem zaregistroval jednu novinku, německý Ford Eifel z roku 1937. K vidění byl také velký sedan Packard z roku 1927 a vozy Aero, DKW, Jawa, Praga, Škoda a Tatra. Většina automobilů byla z padesátých a šedesátých let dvacátého století. Simca Aronde odjela dříve, než jsem ji vyfotil. Poprvé jsem na srazu viděl Renault 16, předchůdce dnes oblíbených hatchbacků. Další vozy byly ze sedmdesátých let.

Podle výsledkových listin se dvacátého ročníku srazu historických vozidel zůčastnilo 27 motocyklů do roku výroby 1955 a 23 motocyklů vyrobených po roce 1955. Daší výsledkové listiny uváděly 13 automobilů vyrobených do roku 1955 a 48 automobilů s datem výroby po roce 1956. Celkem tedy bylo v cíli vyhodnoceno 111 vozidel. Vítězem kategorie starších automobilů se stal, stejně jako v předchozím ročníku, Tomáš Hubený na traktoru Zetor 25 z roku 1952, kategorii mladších automobilů vyhrál pan Miroslav Silovský na voze Ford Cortina z roku 1964.

Za poskytnuté materiály patří poděkování Zdeňku Prchalovi, místopředsedovi Veteran Car Clubu Chomutov, který mi poslal jak plakát akce, tak odkazy na výsledkové listiny.

V reportáži najdete celkem 53 vystavených vozidel na 250 fotografiích, které jsem, jako vždy, doplnil dostupným popisem a technickými údaji. Fotil jsem hlavně nové účastníky srazu, ale na řadě snímků jsou také jeho pravidelní účastníci. Kategorie starších automobilů (do roku výroby 1955) je na prvních dvanácti odkazech, další pak ukazují novější vozidla, včetně těch, která přijela jen na přehlídku a soutěžní jízdy se nezúčastnila. Snímky a popisy vozů pravidelných účastníků srazu nejdete také v reportážích z předchozích ročníků. Na posledním odkazu (s celkovým pohledem na parkoviště) jsou uloženy také výsledkové listiny obou automobilových kategorií.

auto auto auto auto auto auto
auto auto auto auto auto auto
auto auto auto auto auto auto
auto auto auto auto auto auto
auto auto auto auto auto auto
auto auto auto auto auto auto
auto auto auto auto auto auto
auto auto auto auto auto auto
auto auto auto auto auto auto
logo klubu

  AUTA 5P nahoru