Co jsem testoval:
testované auto
Hyundai Coupé 2.0 16V


Máte doma starší Autokatalog a nevíte co s ním?

chrpa-pa.cz
Blog o všem, co by Vás mohlo zajímat.

auta5p.eu  
Auta5P  
MUZEA  

logo

Collezione Umberto Panini, 2012

Nedaleko italské Modeny se na Via Corletto Sud nachází biofarma Bio Hombre, kterou vlastní Umberto Panini se svou rodinou. V jedné z budov této farmy je umístěna soukromá sbírka historických vozidel, jejímž vlastníkem je také Umberto Panini. Ve sbírce si můžete prohlédnout řadu vozů Maserati včetně několika unikátů, protože Panini odkoupil sbírku vozů z bývalého továrního muzea Maserati. V jeho sbírce jsou ale také automobily a motocykly dalších značek. Venku pod přístřeškem pak byla vystavena ještě řada traktorů.

Muzeum "Collezione Umberto Panini" bylo možno navštívit jen po předchozí objednávce a to buď ve všední dny (pondělí až pátek) dopoledne od 9:30 do 12:30 a odpoledne od 15:30 do 18:30 nebo v sobotu dopoledne. V neděli měli zavřeno. Navíc bylo muzeum přístupné pouze sedm měsíců v roce (od března do července a pak v září a říjnu).

Sbírka vozidel byla umístěna v jedné velmi spoře osvětlené hale (venku již byla tma), vozidla stála namačkána na sebe. Dole byly automobily, vlevo řada vozů Maserati, naproti nim automobily dalších značek, na ochozu po levé straně haly vystavovali několik prototypů a na pravém ochozu se nacházely motocykly.

Muzeum jsem navštívil v podvečer v pátek 26.10.2012 v rámci zájezdu Za rychlými koly do Itálie a bylo to poslední, šesté muzeum, navštívené během tohoto zájezdu. Prohlídku jsme absolvovali s průvodkyní, jejíž anglický výklad nám tlumočil náš průvodce. Povídali ale jen o vystavených vozech Maserati a sem tam něco málo o dalších vybraných exponátech. Pak nám dal průvodce jen velmi málo času na nafocení vystavených vozidel. Prohlídka pokračovala výrobnou sýrů, kde byla sice zajímavá, ale na můj vkus zbytečně dlouhá přednáška o výrobě parmezánu.

Návštěva biofarmy končila v prodejně parmezánu, vína a dalších produktů. Sýr jsme ochutnali a protože byl dobrý, většina účastníků (včetně mne) si jej zakoupila. Největší zájem byl o balení s hmotností kolem půl kilogramu.

Následují fotografie snad všech vystavených automobilů Paniniho sbírky, reportáž obsahuje více než 125 fotografií. Bohužel exponáty neměly žádný popis, jen u třech vozů byl uveden alespoň typ a rok výroby a u monopostu Stanguellini formule Junior byl podrobnější italský popis. Přesto jsem snímky doplnil dostupnými technickými údaji a popisem, nemusí ale vždy odpovídat rok výroby a některé údaje jsou pouze odhad. U dvou veteránů (De Dion-Bouton a Rolland-Pilain) se mi nepodařilo určit přesně typ vozu.

Vlastnoručně pořízené fotografie jsem doplnil archivními snímky dvou vozů, které v době mé návštěvy nebyly v muzeu vystaveny. Některé vozy byly zapůjčeny do jiných muzeí, například monopost Maserati Eldorado z roku 1958, zapůjčený tou dobou do Museo Casa Enzo Ferrari Modena.

auto auto auto auto auto auto
auto auto auto auto auto auto
auto auto auto auto auto auto
auto auto auto auto auto auto
auto auto auto auto auto auto
auto auto auto auto auto auto

  AUTA 5P nahoru