Co jsem testoval:
testované auto
Hyundai i40 kombi 1.7 CRDi


Máte doma starší Autokatalog a nevíte co s ním?

chrpa-pa.cz
Blog o všem, co by Vás mohlo zajímat.

auta5p.eu  
Auta5P  
ZA VOLANTEM návrat  

logo Peugeot

Peugeot 3008 HYbrid4 (2012)

Během května a června 2012 pořádalo české zastoupení automobilky Peugeot akci "Roadshow Peugeot". Během této akce si mohli zájemci otestovat sortiment vozů Peugeot, dostupných v České republice. Vybral jsem si tedy nejbližší zastoupení Peugeot v Mostě, zaregistroval se na akci a 22.5.2012 vyrazil do Mostu na testovací jízdy. V časovém prostoru mezi dvěma testovanými vozy, na které jsem se zaregistroval mi nabídli jízdu dalším vozem a já si vybral volný Peugeot 3008 HYbrid4. Byl to první hybridní vůz, který jsem řídil.

Model 3008 bych zařadil do kategorie MPV. Označovali jej ale jako Crossover, nebo křížence hatchbacku, MPV a SUV. Peugeot jej vyráběl od roku 2009, hybridní verze přišla později, v ČR ji prodávali od května 2012. Hybridní Peugeot 3008 HYbrid4 byl poháněn turbodieselem 2.0 HDi o výkonu 120 kW (163 koní), ten poháněl přední kola a elektromotorem o výkonu 27 kW (37 koní), který poháněl kola zadní nápravy. Vůz tak měl pohon všech čtyř kol a celkový výkon až 200 koní. Peugeot uváděl, že se jedná o první Hybrid&Diesel na světě.

Testovaný vůz nesl označení Peugeot 3008 HYbrid4 Active 99gr 2.0 HDi 200k 2-Tronic a jeho základní cena byla 799 900 Kč. V základní výbavě byla dvouzónová klimatizace, ABS, airbagy (čelní, boční a hlavové), ESP, ASR, automatická parkovací brzda, elektrohydraulický posilovač řízení, systém stop&start, 16" hliníková kola, parkovací asistent, tempomat, denní svítilny LED, mlhovky, automatické stěrače, elektrické ovládání všech oken atd. Jako nadstandardní výbavu měl metalický lak, navigační systém s výsuvnou obrazovkou a pevným diskem za 49 000 Kč a Head−Up displej s impulsními ovladači, celková cena se tak vyšplhala na 873 395 Kč.

Ve voze se sedí výše než v běžných osobních vozech, nastupování je tak snadnější a je lepší rozhled, vůz má ale výše položené těžiště. Vůz měl automatickou převodovku s možností řazení pádly pod volantem. Jel jsem na nastavení "Auto", režim "Sport" mi nedovolili vyzkoušet. Vůz se zřejmě rozjížděl na elekromotor a diesel se přidal až po dosažení rychlosti asi 10 km/h. Rozjezd mi připadal, jako bych jel v tramvaji. Při pohodlném posazu mi volant zakrýval výhled na přístrojový štít. Rychlost jízdy se ale navíc digitálně promítala na plastový průhledný štítek (HUD, Head−Up displej), vysunutý z přístrojové desky mezi volantem a čelním sklem a zde byla dobře čitelná. Také displej příplatkové navigace se vysouval ze středu přístrojové desky. Oba displeje se po vypnutí zapalování zasunuly do přístrojové desky a nebyly vidět.

Řízení i ovládání vozu bylo "dámsky" lehké a snadné. Jízdní vlastnosti se během krátké jízdy, převážně po městě nedaly moc vyzkoušet, ale jevily se jako dobré. Akcelerace se mi zdála horší, než udává výrobce, to ale bylo dáno nastavením automatické převodovky. Vůz byl celkem prostorný, dostatečně velký byl i zavazadlový prostor. Měl objem 420 litrů a po sklopení zadních sedadel až 1501 litrů. Vůz neměl klasickou rezervu, ale jen sadu na opravu pro nouzové dojetí.

Závěrem: zajímavý prostorný hybridní automobil, schopný i jízdy terénem. Výrobce sliboval nízkou spotřebu 3,7 až 4,3 litru nafty na 100 km. Vůz měl čtyři možné režimy pohonu: ZEV (čistě elektrický pohon bez emisí, teoretický dojezd až 4,5 km), 4WD (pohon všech kol 4x4), SPORT (výkon až 200 koní) a AUTO (automatický režim s optimalizovanou spotřebou). Základní cena podle výbavy 800 nebo 845 tisíc Kč. Klasický nehybridní Peugeot 3008 2.0 HDi s pohonem předních kol a automatickou převodovkou stál 555 až 684 tisíc Kč.

Na připojených fotografiích je testovaný vůz. Snímky jsem doplnil technickým popisem a několika dalšími drobnými postřehy.

auto auto auto auto auto

  © AUTA 5P nahoru