Co jsem testoval:
testované auto
Suzuki Swift 1.0 BoosterJet SHVS


Máte doma starší Autokatalog a nevíte co s ním?

chrpa-pa.cz
Blog o všem, co by Vás mohlo zajímat.

auta5p.eu  
Auta5P  
ZA VOLANTEM návrat  

logo

Hyundai i20 1.2 (2014)

Model i20 představil Hyundai v roce 2008 jako nástupce předchozího modelu Hyundai Getz. V prosinci 2014 přišla na trh druhá generace typu i20, Vůz dostal zcela přepracovanou karosérii, o které Hyundai uváděl: Dynamický exteriér nové i20 je definován dlouhou kapotou, plynulou linií střechy a jedinečným designem C-sloupku v lesklém černém provedení. Sportovní vzhled přední části utváří šestiúhelníková mřížka chladiče, charakteristická pro aktuální modelovou řadu Hyundai, a mimořádně atraktivní provedení světel denního svícení a pozičních světel využívající technologii LED. Výsledkem je stylový design exteriéru, který zřetelně vystupuje z řady. Nový model nabízeli pouze jako pětidveřový hatchback. Třídveřové provedení, nabízené v první generaci, vypustili.

Druhá generace Hyundai i20 byla vyráběna pro Evropu v Turecku, stejně jako generace první. Nová i20 měla kromě zcela nové karosérie také nové motory. Při zahájení prodeje koncem roku 2014 byly v nabídce benzínové nepřeplňované čtyřválce 1.2/75 koní, 1.2/84 koní a 1.4/100 koní a také dva turbodiesely: tříválcový 1.1 CRDi/75 koní a čtyřválec 1.4 CRDi/90 koní. Oficiální ceník uváděl výbavy Family, Family+ a Comfort a základní cenu od 239 990 Kč po 379 990 Kč. Nejlevnější verze ale neměla klimatizaci, autorádio, rezervu a další. Pokud jste chtěli nejvyšší výbavu, bylo třeba vybrat Comfort a doplatit dalších 60 000 za paket Premium (ten obsahoval autorádio, 16" kola z lehkých slitin, LED denní světla, přisvětlování do zatáček, automatickou klimatizaci, dešťový senzor, vyhřívání sedadel a volantu, zadní LED světla, zatmavená zadní okna, zadní parkovací kameru, přední parkovací čidla, startování tlačítkem a další).

V prosinci 2014 mi přišla nabídka zkušební jízdy a tu jsem absolvoval v předvánočním týdnu roku 2014, tedy jen pár dní po zahájení prodeje tohoto modelu. Testovaný automobil byl vybaven menším z nabízených benzínových motorů a měl výkon 84 koní. Paní, se kterou jsem jel zkušební jízdu nevěděla, zda ve voze namontovaná dvanáctistovka má výkon 75 nebo 84 koní. Na silnější motor ukazovala výbava vozu, kterou podle ceníku nabízeli jen k silnějšímu provedení a především zadní kotoučové brzdy. Slabší verze měla zadní brzdy bubnové.

Během krátké jízdy jsem zjistil, že se vůz řídí celkem v pohodě, jen byl trochu přeposilovaný. Na brzdy se muselo jemně s citem, řazení bylo téměř dokonalé a řízení bezproblémové. Svou tichostí překvapil motor, nebylo jej téměř slyšet ani při vyšších otáčkách. Nebyl to ale žádný dravec, vyhovoval pro poklidnou jízdu. Výrobce udával maximální rychlost 170 km/h a zrychlení na stovku za 13,1 s. Slabší verze stejného motoru měla údajně stejnou maximálku a akcelerace na stovku trvala 13,6 s. Normovaná spotřeba se měla pohybovat od 4,1 po 6,0 l/100 km pro obě výkonové verze motoru 1.2 DOHC D-CVVT 16V. Pérování bylo spíše tvrdší, totéž se dá říci o sedadlech. Jízdní vlastnosti se jevily jako vyhovující, nevyzkoušel jsem je ale při rychlejší jízdě.

Interiér vozu byl dobře zpracovaný, nikde nic nevrzalo, vše lícovalo jak má, sedadla byla pohodlná, s bočním vedením těla. Na předních sedadlech bylo dost místa, zavazadlový prostor měl dostatečný objem 326 litrů a po sklopení zadních sedadel až 1042 litrů.

Hyundai poskytoval pětiletou záruku bez omezení ujetých kilometrů, 5 let kondičních prohlídek zdarma a pětiletou asistenční službu. To vše bylo bez příplatků již v ceně vozu.

Závěrem: v rámci své třídy dostatečně prostorný vůz s téměř nadčasovým designem s velmi tichým a úsporným motorem. Dynamika vozu byla ale podprůměrná, zrychlení na stovku bylo i horší než u předchozí generace. Za základní cenu byl vůz s minimální výbavou, při solidní výbavě jeho cena silně vzrostla přes 300 tisíc korun.

Ve stejném týdnu jsem se svezl také konkurenčním modelem Škoda Fabia. Ten měl silnější přeplňovaný motor a lepší dynamiku. Vnější rozměry obou vozů a vnitřní prostor včetně zavazadlového prostoru byly téměř shodné. Také cena byla podobná, Hyundai už se cenou jako dříve nepodbízel. Hyundai měl více "dámské" ovládání. Výhodou korejského modelu byla pětiletá záruka bez omezení počtu najetých kilometrů, poskytovaná zdarma, bez příplatku. Podobnou záruku nabízela Škodovka pouze za příplatek 12 000 Kč a s omezením počtu ujetých kilometrů na 150 000 km.

Následuje několik snímků testovaného vozu. Fotky jsem jako obvykle doplnil technickým popisem a několika dalšími postřehy. Můžete se také podívat na ceník a technické parametry nabízených modelů. Oba dokumenty jsou ve formátu PDF a byly staženy ze stránek hyundai.cz v prosinci 2014.

auto auto auto auto

  © AUTA 5P nahoru