Museum Mulhouse
Reportáž: Musée national Mulhouse, největší automobilové muzeum


Co jsem testoval:
testované auto
Peugeot 508 SW 2.2 HDi 204


JK Classisc Lužná 2018

Máte doma starší Autokatalog a nevíte co s ním?

auta5p.eu  
Auta5P  
ZA VOLANTEM návrat  

logo

Škoda Fabia 1.2 TSI 66 kW (2014)

V prosinci 1999 zahájila automobilka Škoda výrobu modelu Fabia, který časem nahradil ještě do roku 2001 souběžně vyráběný starší typ Felicia. První generaci Fabie dodávali jako hatchback, kombi a sedan. Na jaře 2007 představili druhou genaraci Fabie, ta měla poměrně úzkou a vysokou karosérii. Druhou generaci dodávali s karosériemi hatchback a kombi, sedan již v nabídce nebyl. Jedenáctého listopadu roku 2014 (11.11.2014) zahájili prodej modelu Škoda Fabia třetí generace. Jako první přišel na trh hatchback, model kombi uvedli na trh v lednu 2015.

Nová Fabia se vyznačovala podstatně rozšířenou a sníženou karosérií. Proti předchozí druhé generaci (Fabia II) byla karosérie o 90 mm širší, o 31 mm nižší a o 8 mm kratší. Rozvor náprav byl prodloužen o 5 mm, přední rozchod zvětšili o 30 a zadní o 31 mm. Karosérie měla ostře řezané hrany a vypadala moderně, svými detaily připomínala větší modely Rapid a Octavia.

Do třetí generace Fabie připravila Škodovka dva benzínové a jeden naftový motor, všechny nabízeli ve dvou výkonových stupních. Prvním byl litrový tříválec, známý z modelu Citigo. Pro Fabii jej nabízeli s výkony 44 a 55 kW. Tyto motory rozpohybovaly Fabii do rychlostí 160 a 172 km/h a zrychlení na stovku bylo za 15,7 a 14,7 s, tedy žádná sláva. Trochu lepší to bylo s přeplňovanou dvanáctistovkou o výkonech 66 a 81 kW. Zde byla maximálka 182 a 196 km/h a zrychlení na stovku za 10,9 a 9,4 s. Tedy tento čtyřválec měl už přijatelné hodnoty, v silnějším provedení téměř sportovní. Tříválcový turbodiesel měl objem něco málo přes 1,4 liru a výkon 66 nebo 77 kW. Vůz s ním dosahoval rychlostí 182 a 193 km/h. Zrychlení na stovku trvalo naftovému motoru 11,1 a 10,1 s.

V předvánočním týdnu roku 2014, tedy měsíc a kousek od zahájení prodeje, jsem si zajel k místnímu prodejci vozů Škoda prohlédnout a nafotit novou Fabii. Po její pprohlídce jsem požádal o zkušební jízdu a vyhověli mi. Po podepsání prohlášení, že budu dodržovat dopravní předpisy a nejsem pod vlivem alkoholu a omamných látek jsem vyrazil na zkušební jízdu velmi slušně vybaveným modelem Fabia třetí generace se slabší benzínovou dvanáctistovkou.

Po seřízení sedadla a zrcátek jsme vyrazili na zkušební jízdu. Vyzkoušel jsem si jízdu městem i krátký úsek dálnice a zaměstnanec prodejce mi zodpověděl všechny mé zvídavé dotazy. Překvapilo mne startování tlačítlem, to jsem u vozu této třídy nečekal. Vůz se řídil bezproblémově. Kožený volant padl dobře do ruky, řazení bylo přesné, spojka zabírala kde měla a brzdy nebyly přeposilované. Motor byl tichý, měl zátah již odspodu a turbo nebylo slyšet. Postrádal jen živější projev ve vyšších otáčkách, kde už subjektivně moc netáhnul, měl takový "turbodieselový" projev. Při řazení mi na spojce vrzala podrážka, což se mi zatím v žádném jiném voze nestalo (zřejmě nekompatibilita podrážky a povrchu pedálu). Zařazený převodový stupeň indikoval displej počítače mezi otáčkoměrem a tachometrem. Snažil se i radit, jak řadit, aby byla jízda úsporná. Na rovině mu to celkem šlo, do kopce se ale jeho radami nedalo řídit. Při jízdě po dálnici rychlostí 130 km/h ukazoval otáčkoměr na pětku 3000 ot/min a počítač udával aktuální spotřebu 5 litrů na sto kilometrů. Při ostřejším sešlápnutí plynu poskočila okamžitá spotřeba i nad 20 l/100 km.

Interiér vozu byl dobře zpracovaný, nikde nic nevrzalo, vše lícovalo jak má. Na předních sedadlech se sedělo pohodlně, pérování bylo dostatečně komfortní, na zadních sedadlech už bylo místa trochu méně, hlavně pro nohy, pokud byla přední sedadla posunuta více dozadu. Při své výšce něco málo přes 180 cm jsem si "za sebe" pohodlně nesednul. Zavazadlový prostor měl na první pohled dostatečný objem. Pod jeho víkem měl zkoušený vůz prázdný prostor pro rezervu, byly v něm jen náhradní žárovky a sada na nouzové dojetí. Výrobce udával objem zavazadlového prostoru 330 až 1150 litrů. Po sklopení zadních sedadel vznikl nepříjemný schod.

Standardně měly všechny nové Fabie čelní, boční i hlavové airbagy, ESC, ABS, EBV, MSR, ASR, EDS, HBA, ESBS, XDS+, MKB a kontrolu tlaku v pneumatikách. Popis zkratek viz tabulka Zkratky a pojmy v popisech automobilů. Standardní dvouletou záruku bylo možno za různě tučné příplatky prodloužit až na pět let.

Závěrem: v rámci své třídy nadprůměrně prostorný vůz s moderním designem a tichým motorem, jehož spotřeba je silně závislá na způsobu jízdy. Dynamika vozu byla dobrá, jízdní vlastnosti také. Za slušně vybavený vůz se cena nedala stlačit pod 300 tisíc korun.

Ve stejném týdnu jsem se svezl také konkurenčním modelem Hyundai i20. Ten měl méně výkonný motor a horší dynamiku. Vnější rozměry obou vozů a vnitřní prostor včetně zavazadlového prostoru byly téměř shodné. Také cena byla podobná, Hyundai měl více "dámské" ovládání. Většina českých zákazníků zvolí z tradice českou Fabii, výhodou modelu Hyundai byla pětiletá záruka bez omezení počtu najetých kilometrů, poskytovaná zdarma, bez příplatku. Z příplatkové výbavy nenabizena Fabia vyhřívaný volant.

Následuje několik snímků exteriéru testovaného vozu. Fotky interiéru a motoru jsou z vozu, vystaveného v prodejně. Měl stejný motor, ale trochu horší výbavu než zkoušený automobil. Snímky jsem jako obvykle doplnil technickým popisem a několika dalšími postřehy. Můžete se také podívat na ceník, stažený ze stránek skoda-auto.cz v prosinci 2014. V ceníku je uveden i model Fabia Combi a standardní i příplatková výbava.

auto auto auto auto

  © AUTA 5P nahoru