|
|
Donkervoort D8 GTO Premium, 2014
| Manufacturer | Donkervoort |
| Model | D8 GTO Premium |
| Year of production | 2014 |
| Start of production | 2013 |
| End of production | 2014 |
| Body type |
roadster |
| Number of doors | 2 |
| Number of seats | 2 |
| Engine position |
front |
| Drive wheel |
rear |
| Fuel |
petrol |
| Number of cylinders |
inline 5 |
| Cooling |
liquid |
| Capacity | 2480 ccm, 150.6 cu-in |
| Bore | 82.5 mm, 3.248 in |
| Stroke | 92.8 mm, 3.654 in |
| Compression ratio | 10.0:1 |
| Valve Gear |
DOHC |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system |
direct injection |
| Aspiration |
turbo |
| Max power [kW / PS / hp] |
280 / 380 / 375 at 5500 rpm |
| Max torque [Nm / ft-lb] |
475 / 350 at 1750 rpm |
| Total power (hybrid) | |
| Total torque (hybrid) |
|
| Gearbox | M5 |
| Gearbox (option) | |
| Wheelbase | 2350 mm, 92.5 in |
| Front track | 1515 mm, 59.6 in |
| Rear track | 1585 mm, 62.4 in |
| Length | 3740 mm, 147.2 in |
| Width | 1850 mm, 72.8 in |
| Height | 1140 mm, 44.9 in |
| Weight | 695 kg, 1532 lb |
| Maximum speed |
270 km/h, 168 mph |
| 0-100 km/h | 2.8 s |
| Standing km | |
| Foto: Donkervoort |
|
|