Co jsem testoval:
testované auto
Ford Fiesta S1600


Máte doma starší Autokatalog a nevíte co s ním?

chrpa-pa.cz
Blog o všem, co by Vás mohlo zajímat.

auta5p.eu  
Auta5P  
ZA VOLANTEM návrat  

logo VW

Volkswagen Golf 1.9 TDI (2000)

Čtvrtou generaci modelu Golf vyráběl Vokswagen v Evropě v letech 1997 až 2003, v USA do roku 2006 a v Brazílii, Číně a Mexiku až do roku 2008. Vůz dodávali jako tří nebo pětidveřový hatcback, od léta 1998 bylo v nabídce také kombi Golf Variant. Odvozené sedany nesly v Evropě jméno Bora, v Americe se jmenovaly Jetta. Na stejné platformě byly postaveny také další koncernové modely Audi A3, Seat Leon, Seat Toledo a Škoda Octavia. Do VW Golf montovali řadu benzínových i naftových motorů. Nabídka benzínových motorů pro rok 2000 začínala čtyřválcem 1.4/55 kW a končila šestiválcem V6 2.8/150 kW s pohonem všech čtyř kol. Naftový čtyřválec 1.9 SDI měl 50 kW, jeho přeplňovanou verzi 1.9 TDI nabízeli s výkony 66, 81 a 85 kW. Podrobněji viz přehled dodávaných motorů.

Již v roce 2002 jsem se krátce svezl s pětidveřovým Golfem 1.6. Po řadě let jsem dostal možnost vyzkoušet třídveřový hatchback Golf 1.9 TDI. Stalo se tak jedno mrazivé odpoledne počátkem března 2011. Bílý Golf s naftovým motorem měl snížený sportovní podvozek a velká devatenáctipalcová kola, obutá do pneumatik 225/35ZR19. Středy leštěných kol zdobil znak Audi.

Testovaný Golf modelového roku 2000 byl velmi zachovalý, interiér ani exteriér nenesly známky většího opotřebení, přestože měl najeto již více než 190 tisíc kilometrů. Typický "traktorový" zvuk naftového motoru nepronikal dovniř vozu, byl slyšet jen zvenčí. Motor dobře táhl v rozmezí 1500 až 3000 otáček za minutu, jeho maximum bylo těsně nad hranicí 4500 otáček. Vůz dobře zrychloval na první a druhý převodový stupeň, ty byly poměrně "krátké", na trojku a vyšší převodové stupně už to bylo trošku horší. V porovnání s benzínovou šestnáctistovkou Ford Focus měl větší počáteční zrychlení asi do rychlosti 70 až 80 km/h, pak začal ztrácet. Naftový Golf končil na dvojku kolem 75 km/h, benzínový Focus jel na dvojku téměř 100 km/h. Horší dynamické vlastnosti Golfu ve vyšších rychlostech byly zřejmě způsobeny vyšším valivým odporem širokých pneumatik. Na stovku vůz zrychlil přibližně za 13,5 s, což bylo asi o vteřinu horší, než zrychlení udávané výrobcem.

Golf se řídil v pohodě, za volantem si našel místo každý, sedadlo řidiče bylo podélně i výškově seřiditelné, seřiditelný byl i volant. Přístrojová deska byla přehledná, řazení pracovalo bez problémů, jen dráhy řazení mohly být kratší. Brzdy byly "jedovaté", muselo se brzdit opatrně. Naftový motor se proti benzínovému nedal tolik vytáčet, omezovač vypínal motor někde kolem pěti tisíc otáček. Na zadních sedadlech bylo méně místa (vůz měl poměrně krátký rozvor) a jejich přístupnost byla u třídveřové verze podstatně horší než u pětidveřového hatchbacku.

Samostatnou kapitolou pak byl upravený podvozek, devatenáctipalvová kola a nízkoprofilové pneumatiky. Vůz vypadal, jako kdyby vyrazil na tuningový sraz. Posádka cítila každý hrbol na silnici, i tak poměrně tvrdé pérování bylo ještě mnohem tvrdší. Prostě za vzhled se platilo tvrdou jízdou, na bezvadném asfaltu vůz ale seděl lépe než sériové provedení. Širší pneumatiky také zhoršovaly dynamiku a zvyšovaly spotřebu, zlepšovaly ale boční vedení vozu v zatáčce. Mez nedotáčivosti se posunula do vyšších rychlostí.

Na rozdíl od dříve zkoušeného vozu Golf 1.6 měl tento praktičtější tmavý interiér, který se asi lépe udržoval. Uprostřed přístrojové desky byl šikovný vyjížděcí držák na dvě plechovky nápojů. Vůz měl manuální klimatizaci, čtyři airbagy, elektrické ovládání oken i zrcátek, autorádio a další výbavu.

Zhodnocení: oblíbený automobil, který si i po letech držel dobrou prodejní cenu, úsporný naftový motor (výrobce udával spotřebu 4,5 až 6,9 litru na 100 km). Vozy Golf byly celkem spolehlivé, náhradní díly byly dostupné, ovšem za poněkud vyšší cenu. Pokud by měl standardní podvozek a běžná patnáctipalcová kola, tak by byl pohodlný i na rozbité české silnice. Na velkých "devatenáctkách" působil efektně za cenu sníženého komfortu jízdy a nutnosti hlídat sebemenší nerovnost povrchu a přejíždět ji velmi opatrně. Dobré brzdy i jízdní vlastnosti, dobrý tah motoru na nižší převodové stupně. Převodovka byla jen pětistupňová, někteří výrobci dodávali k obdobným motorům šestistupňové převodovky. Mile jsem byl překvapen přesností tachometru, do rychlosti 100 km/h ukazoval téměř přesně (odchylka maximálně plus 3 km/h), při vyšších rychlostech nebyl kontrolován.

Poznámka: později si majitel vozu namontoval do motoru přídavnou jednotku "powerbox". Toto zařízení se předřadilo před řídící jednotku. Byla to krabička, ve které byl obvykle pouze odpor. Powerbox "oblboval" řídící systém motoru tak, aby šlo do válců více paliva. Výkon se skutečně výrazně zlepšil. Po úpravě se zrychlení na stovku pohybovalo kolem 11 s. Tunigové firmy uváděly po úpravě powerboxem výkon motoru 79 kW (107 koní) a točivý moment 252 Nm, tedy zvýšení výkonu o 13 kW (17 koní) a točivého momentu o 42 Nm. Diskutabilní byl powerbox z hlediska spotřeby a životnosti motoru.

Na snímcích je zkoušený vůz zvenku i zevnitř. U snímků jsou uvedeny obvyklé technické údaje. Přidal jsem také pilový diagram testovaného vozu VW Golf 1.9 TDI (66 kW). Rozměry jsou uvedeny podle technického průkazu, jiné prameny uváděly nepatrně odlišný rozvor a délku vozu.

auto auto auto auto auto

  © AUTA 5P nahoru