Slavné vozy Škoda


Co jsem testoval:
testované auto
Ariel Atom 3 300


JK Classisc Lužná 2018

Máte doma starší Autokatalog a nevíte co s ním?

Recepty, básničky a vzpomínky na chrpa-pa.cz.

auta5p.eu  
Auta5P  
ZA VOLANTEM  

Trabant 601 Combi (1980)

Východoněmecký lidový "bakelitový" Trabant 601 se vyráběl od roku 1964 až do roku 1990. Měl dvoudobý, vzduchem chlazený, dvouválec o objemu 600 cm³. Jeho výkon byl původně 23 koní a od roku 1970 až do konce výroby 26 koní. Motor poháněl přední kola.
V Trabantu jsem absolvoval několik jízd jako spolujezdec a někdy počátkem osmdesátých let jsem za volantem půjčeného vozu kombi ujel asi třicet kilometrů. Trabant se vyznačoval poměrně jednoduchou konstrukcí a tvrdým pérováním. Specialitou bylo řazení pákou na přístrojové desce, páka měla tvar větší dveřní kliky. Převodovka měla na čtyřce volnoběh, takže na čtyřku vůz motorem nebrzdil.
Trabant měl na svou dobu velmi dobré jízdní vlastnosti, nebyl citlivý na boční vítr a měl velký kufr, ten měl ale u tudoru poměrně malé víko. Zavazadlový prostor vozu kombi byl také více než dostatečný a navíc dobře přístupný. Při vyšších rychlostech byl vůz velmi hlučný a při maximální rychlosti (něco přes 100 km/h) se vše klepalo a drnčelo, takže jsem měl dojem, že se vůz rozpadne. Při "sportovní" jízdě neúměrně vzrůstala spotřeba motoru (až k hranici 10 litrů na 100 km). Vůz byl na první tři rychlostní stupně také na svou dobu poměrně čilý, zvláště pokud v něm seděl samotný řidič. Se zvyšujícím se zatížením vůz ztrácel postupně dech.
Na pojíždění na kratší vzdálenosti a převážení nákladu byl Trabant celkem vhodným a levným vozidlem. Pro delší jízdy bych zvolil tišší a úspornější vozidlo. Z tehdejší nabídky na československém trhu konkuroval Trabantu například Fiat 600. Ten byl pohodlnější a tišší, ale měl malý zavazadlový prostor a jeho výroba byla ukončena v roce 1969. Pozdější Fiat 126P byl ještě menší a měl také hlučný vzduchem chlazený motor.
Snímky vozu jsou pouze ilustrační, nejedná se o vůz, se kterým jsem se blíže seznámil.


  AUTA 5P