Co jsem testoval:
testované auto
Renault Megane RS Trophy


Máte doma starší Autokatalog a nevíte co s ním?

chrpa-pa.cz
Blog o všem, co by Vás mohlo zajímat.

auta5p.eu  
Auta5P  
Zkratky a pojmy zpět na VÝBĚR  

ZKRATKY A POJMY V POPISECH AUTOMOBILŮ

Při pročítání technických popisů automobilů a jejich vybavení můžete narazit na řadu zkratek a pojmů. Většina z nich je objasněna v následujícím přehledu. Pojmy jsou uvedeny v abecedním pořadí.


Zkratka/Pojem Vysvětlení
ABS Anti-Blocking System je zařízení, které brání blokování kol při brzdění. Díky němu zůstává vůz i na kluzkém povrchu při intenzivním brzdění řiditelný. ABS automaticky reguluje brzdnou sílu na kolech vozidla při brzdění. Jakmile se některé kolo začne blížit stavu zablokování, systém sníží tlak v brzdě a pak jej podle okamžitých podmínek opět zvýší, tento cyklus opakuje až 16x za vteřinu.
AC Air Condition = klimatizace, zařízení udržující v interiéru vozidla nastavenou teplotu. Jednoduchá manuální klimatizace pouze chladí, elektronicky řízená klimatizace udržuje nastavenou teplotu, vícezónové klimatizace nastavují mikroklima pro každou zónu samostatně.
ACC Adaptive Cruise Control = tempomat, což je zařízení udržující nastavenou rychlost jízdy. Je výhodné zejména na dálnici nebo na místech s omezenou rychlostí.
ADS Adaptives Dämpfungssystem = elektronicky řízený systém tlumení pérování v závislosti na zatížení vozidla.
AHS Active Handling System = aktivní systém řízení, stabilizační systém ovlivňující jízdní vlastnosti, známý také pod zkratkou ESP.
AIV Automatic Inlet Valve = automatický sací ventil. Systém rozvodu, kdy je sací ventil otvírán automaticky podtlakem a zavírán slabou pružinou. Výfukový ventil je ovládán vačkou a pružinou jako u rozvodu SV. Rozvod AIV používaly pouze pomaluběžné motory z přelomu 19. a 20. století.
Airbag Vzduchový ochranný polštář (vak), který zvyšuje ochranu posádky při dopravní nehodě. Systém je vybaven senzorem, který reaguje na kritickou hodnotu zpomalení vozu. Pyrotechnické nálože vyvolají při aktivaci chemickou reakci a vzniklý plyn naplní ochranné vaky, které zadrží tělo při nárazu a sníží riziko poranění. Nejznámější jsou čelní airbagy, ale montují se také boční, okenní a kolenní airbagy.
ARI Autofahrer Radio Information = dopravní informace pro řidiče.
ASR AntriebsSchlupfRegelung = protiprokluzový systém, omezuje protáčení kol přo rozjezdu. Zaznamená-li ASR prokluzování, dojde k přibrzdění prokluzujícího kola, popřípadě ještě k ubrání plynu. Na kluzkém povrchu usnadní rozjezd. Automobil je rovněž stabilnější v zatáčkách projížděných pod plynem. Systémem ASR mohou být vybaveny pouze ty vozy, které mají ABS.
AT Automatic Transmission = automatická převodovka. Usnadňuje řízení samočinným řazením rychlostních stupňů bez zásahu řidiče. Obvykle zhoršuje dynamické vlastnosti a zvyšuje spotřebu vozu, protože má větší ztráty něž klasická mechanické převodovka.
AWD All Wheel Drive = pohon kol obou náprav, pohon všech čtyř kol.
AWS All Wheel Steering = řízení kol na obou nápravách, tedy i s natáčením zadních kol.
BA Brake Assist = brzdový asistent, zvyšuje tlak v systému brzd při kritickém brzdění a zkracuje brzdnou dráhu. Používá se elektronický EBA nebo mechanický MBA brzdový asistent.
BAS Brake Assist System = brzdový asistent, zvyšuje tlak v systému brzd při kritickém brzdění a zkracuje brzdnou dráhu. Jiné označení pro systém BA. Používá se elektronický EBA nebo mechanický MBA brzdový asistent.
CAN-Bus Controller Area Network Bus = datová sběrnice, propojující řídící jednotky vozidla, zabezpečuje komunikaci mezi elektronickými jednotkami. Na CAN-Bus je u moderních automobilů napojena prakticky celá elektronická soustava.
CBC Cornering Brake Control = vylepšení systému ABS. Systém CBC svou funkcí výrazně potlačuje stáčivé momenty působící kolem svislé osy vozu, které vznikají při brzdění v zatáčkách. Systém upravuje velikost brzdícího tlaku pro samostatně pro jednotlivá kola a automobil pak může v zatáčkách brzdit mnohem intenzivněji.
Climatronic Jednotka, která ovládá klimatizaci na základě údajů řady čidel. Podle nich pak reguluje topení nebo chlazení, odmrazování nebo odmlžování oken, nasměrování ventilace, intenzitu proudění vzduchu a vnitřní cirkulaci.
Common Rail Systém přímého vstřikování nafty do vznětového motoru. Vysokým tlakem vstřikovaného paliva se dosáhne dokonalejší směsi a motor má vyšší účinnost. Před vlastním vstřikem předchází předvstřik malého množství nafty, který prohřeje spalovací prostor a snižuje spotřebu.
CPU Central Processor Unit = centrální řídící jednotka. Procesor zajišťujíci chod jednotlivých funkcí vozu.
CMR Common Rail System = systém vysokotlakého vstřikování paliva, používaný u vznětových motorů.
CNG Compressed Natural Gas = stlačený zemní plyn, alternativní palivo pro zážehové spalovací motory.
Crash Test Zkouška odolnosti karoserie při nárazu. Obvykle se testuje čelní, boční, přesazený a zadní náraz. Známá je například metodika Euro-NCAP, přidělující hvězdičky podle výsledků nárazových zkoušek.
Cx Koeficient (součinitel) aerodynamického odporu je bezrozměrná veličina, udávající velikost aerodynamického odpor nezávisle na rozměrech vozidla. Čím je menší, tím je karosérie aerodynamicky lépe propracována. Cx se obvykle pohybuje v rozmezí hodnot 0,25 až 0,4. Pro zjištění skutečného aerodynamického odporu je třeba tento koeficient vynásobit čelní plochou vozidla.
DBC Downhill Brake Control = asistent pro sjíždění svahů. Systém reguluje rychlost vozu při jízdě ze strmého svahu.
DCC Dynamic Chassis Control = adaptivní podvozek. Řídící elektronika systému DCC nastavuje charakteristiku pérování (velikost útlumu) podvozku v závislosti na kvalitě vozovky nebo požadavku řidiče.
Diferenciál Umožňuje vyrovnání rozdílných otáčkek hnacích kol při jízdě do zatáčky. Při jízdě vozidla v zatáčce musí kola na vnější straně zatáčky ujet delší dráhu než kola na vnitřní straně. Tento rozdíl kompenzuje diferenciál, bez něj by docházelo k opotřebování pohonného mechanismu a pneumatik.
DOHC Double Overhead Camshaft = ventilový rozvod se dvěma vačkovými hřídeli v hlavě válců.
DPF Diesel Particulate Filter = filtr pevných částic, který umožňuje vznětovým motorům dosáhnout nižší produkce pevných částic a plnit tak emisní předpisy. V každém vznětovém motoru vznikají při spalování paliva pevné částice (saze), jejich množství je závislé na kvalitě spalování. Tělesem filtru procházejí výfukové plyny skrze pórovitou keramickou stěnu, ve které jsou pevné částice zachycovány.
Drive By Vire "Řízení po drátě" - elektronické ovládání plynu. Obvykle zajišťuje rychlejší, plynulejší a přesnější ovládání motoru. Přenáší pokyn řidiče v podobě sešlápnutí plynu na jednotku vstřikování, zapalování a na servomotor škrtící klapky. Do motoru je pak dodáno vždy jen optimální množství paliva.
DSG Automatická převodovka DSG (Direktschaltgetriebe, Direct Shift Gear) má dvě vícelamelové spojky a dvě dílčí mechanické převodovky - jednu pro liché a druhou pro sudé převodové stupně. Činná je vždy pouze jedna převodovka a ve druhé je připraven další stupeň. Převodovky DSG používaly vozy Audi, Volkswagen, Seat, Škoda a Bugatti.
DSP Dynamic Shift Program = dynamický program řízení automatické převodovky. Ulehčuje práci řidiče zvláště v provozu s četnými zastávkami a rozjezdy. DSP samočinně volí vždy optimální rychlostní stupeň. Převodovka sama "rozpozná" jízdní situaci a strategii řazení přizpůsobuje danému stavu.
DSR Driver Steering Recommendation = zvyšuje účinek ESP u vozů s elektromechanickým posilovačem řízení. Prostřednictvím malého momentu do volantu doporučí řidiči, aby sám intuitivně provedl korekci řízení při brzdění na nesourodém povrchu (například jedno kola na suchu, druhé na ledu). To umožní zvýšit brzdnou sílu pro kola s vyšší adhezí a zkrátí brzdnou dráhu vozu až o 10 %.
DSC Dynamic Stability Control = dynamická kontrola stability, systém ovlivňující jízdní vlastnosti, známý také pod zkratkou ESP.
EBA Electronic Brake Assistance = elektronický brzdový asistent. Po dosažení určité síly stlačení brzdového pedálu prudce zvýší tlak v brzdách a urychlí tak zastavení vozu. Využívá maximální účinnosti brzdové soustavy vozu a přispívá ke zkrácení brzdné dráhy při kritickém brzdění.
EBD Electronic Brake Distribution = elektronicky řízený rozdělovač brzdné síly mezi přední a zadní nápravu podle zatížení náprav. Zajišťuje správnou regulaci brzdného tlaku, aby nedošlo k přebrzdění zadních kol.
EBV Electronic Brake Variator, Elektronische Bremskraftverteilung = elektronický rozdělovač brzdné síly mezi přední a zadní nápravu podle zatížení náprav. Zajišťuje správnou regulaci brzdného tlaku, aby nedošlo k přebrzdění zadních kol.
ECU Electric Control Unit = elektronická řídící jednotka, zajišťují chod jednotlivých funkcí automobilu. Jsou to například řídící jednotky motoru, posilovače řízení, airbagů, klimatizace, ABS, přístrojového panelu, imobilizéru, elektrické výbavy, komfortních funkcí, automatické převodovky a dalších. Koordinaci a vzájemné propojení zajišťuje sběrnice CAN-Bus.
EDC Electronic Diesel Control = elektronická regulace paliva vznětových motorů. Určuje množství vstřikovaného paliva, počátek vstřiku, plnicí tlak vzduchu, zpětné vedení výfukových plynů a dobu předžhavování. Výsledkem elektronicky řízených procesů je úspora pohonných hmot a nižší obsah emisí.
EDS Elektronische Differenzialsperre = elektronická urávěrka diferenciálu. Omezuje prokluzování kol hnací nápravy způsobené vlivem diferenciálu. Je-li jedno z kol na kluzkém povrchu a druhé ne, způsobí diferenciál protáčení kola na kluzkém povrchu, zatímco na druhé se nebude přenášet žádna hnací síla - tomu zabrání uzávěrka diferenciálu.
E-Gas Elektronické ovládání plynu. Zajišťuje rychlejší, plynulejší a přesnější ovládání motoru. E-Gas přenáší pokyn řidiče v podobě sešlápnutí plynu na jednotku vstřikování, resp. zapalování a na servomotor škrtící klapky. Podle skutečného stavu jízdních odporů a možností je pak do motoru dodáno vždy jen optimální množství paliva. Elektronické ovládání plynu šetří pohonné hmoty, snižuje emise, optimalizuje výkon motoru a pomáhá korigovat případné nešetrnosti řidiče při přidávání plynu.
EPS Electric Power Steering = elektrický posilovač řízení. Některé menší novější vozy používaly místo tradičnějšího hydraulického posilovače řízení posilovač elektrický. Jeho výhodou bylo menší snížení výkonu motoru při jeho používání.
ERM Electronic Roll Mitigation = elektronický systém omezení převrácení vozidla, který ve spolupráci s ESP (stabilizační systém pro kontrolu chování vozu v zatáčkách) přibrzďuje kola tak, aby omezil možnost převrácení automobilu. Systém vyvinula a používala automobilka Jeep.
ESBS Electronic stability brake system = elektronický stabilizační systém, regulující tlak v brzdové soustavě. Rozpozná podle změn v počtu otáček kol nedotáčivost nebo přetáčivost vozu. Při nedotáčivosti sníží brzdný tlak na přední nápravu, při přetáčivosti vozidla omezí brzdný tlak na kola vnitřní strany zatáčky a zlepší tak možnost vedení vozu ve vybrané stopě. ESBS efekt končí začínající regulací ABS.
ESC Electronic Stability Control = elektronický systém jízdní stability. Kontroluje chování vozu v zatáčkách a snaží se předcházet smyku. ESC dokáže podle natočení volantu a rychlosti jízdy vypočítat optimální podmínky průjezdu zatáčkou a jestliže neodpovídají skutečným, brzděním jednotlivých kol převádí vozidlo do odpovídajícího směru a stability. Systém bývá uznačován také zkratkou ESP.
ESP Electronic Stability Program = elektronický stabilizační systém pro kontrolu chování vozu v zatáčkách. V případě nutnosti koriguje nezávisle na řidiči směr a rychlost (zpomalení) jízdy a tak pomáhá stabilizovat začínající smyk. ESP dokáže podle natáčení volantu a rychlosti jízdy vypočítat optimální podmínky, za nichž by mělo vozidlo projet zatáčku. Jestliže elektronika zjistí, že vypočítané údaje neodpovídají skutečným, brzděním jednotlivých kol převede vozidlo do odpovídajícího směru a stability. ESP kontroluje chování vozu v každé situaci a dává tak řidiči jistotu nejen na suché, ale i na kluzké vozovce.
ETC Electronic Traction Control = protiprokluzový systém. Snižuje protáčení hnacích kol při rozjezdu a zrychlení. Zaznamená-li systém prokluz, dojde k přibrzdění prokluzujícího kola, popřípadě ještě k ubrání plynu. Systém usnadňuje rozjíždění na kluzké vozovce, automobil je rovněž stabilnější v zatáčkách projížděných pod plynem. Systémem ETC mohou být vybaveny pouze vozidla, která mají ABS.
EVA Emergency Valve Assist = systém podpory nouzového brzdění. Po dosažení určité síly stlačení brzdového pedálu prudce zvýší tlak v brzdách a urychlí tak zastavení vozu.
FAP Filtre A Particules = filtr pevných částic, který umožňuje vznětovým motorům dosáhnout nižší produkce pevných částic a plnit tak emisní předpisy. V každém vznětovém motoru vznikají při spalování paliva pevné částice (saze), jejich množství je závislé na kvalitě spalování. Tělesem filtru procházejí výfukové plyny skrze pórovitou keramickou stěnu, ve které jsou pevné částice zachycovány.
FSI Fuel Stratified Injection = vrstvené přímé vstřikování benzínu. Při nižších otáčkách a částečném zatížení motoru používá chudou směs a šetří benzín.
Fuzzy Logic "Neurčitá logika", u automobilů se používá pro řízení automatické převodovky, její řazení přizpůsobuje charakteru jízdy řidiče. Fuzzy Logic pozná, kdy řidič jede sportovním způsobem a dovolí vytáčet motor na vyšší otáčky. Naopak při ekonomickém stylu jízdy řadí automaticky v nižších otáčkách, aby se snížila spotřeba a hlučnost.
HAC Hill-start Assist Control = asistent rozjezdu do kopce. Umožňuje pohodlné rozjíždění do svahu bez rizika nechtěného couvnutí. Udrží vozidlo zabrzděné po dobu cca 2 vteřin bez použití ruční brzdy. Aktivuje se při sklonu větším než 5 % po uvolnění brzdového pedálu.
HBA Hydraulic Brake Assist = hydraulický brzdový asistent, je součástí systému ESP. Pomáhá zkrátit brzdnou dráhu při nouzovém nebo panickém brzdění. Princip funkce HBA je shodný jako u klasických brzdových asistentů (BAS) s tím rozdílem, že hydraulický brzdový asistent využívá ke zvýšení brzdného účinku hydraulické čerpadlo. Zablokování kol zamezí protiblokovací systém ABS.
HDC Hill Descent Control = systém pro kontrolované sjíždění prudkých svahů, používaný u terénních automobilů. Systém si nechala patentovat automobilka Land Rover.
HSA Hill Start Assist = systém, který zabraňuje samovolnému couvnutí při rozjezdu do kopce. Systém udžuje tlak v brzdovém okruhu ještě asi 2,5 sekundy po uvolnění brzdového pedálu.
HUD Head-Up Display = zařízení, které promítá důležité informace přímo do zorného pole řidiče. Informace jsou obvykle promítány přímo na čelní sklo a řidič nemusí spouštět oči z vozovky.
GPS Global Positioning System = globální navigační systém. Určuje polohu vozidla pomocí geostacionárních družic. Používá se v navigačním systému, který řidiči udává směr jízdy ke zvolenému cíli a snižuje riziko bloudění.
Imobilizér Zabezpečovací zařízení, které brání nastartování automobilu bez originálního klíčku. Klíček má v sobě zabudovanou elektronickou jednotku, která vysílá tajný kód do imobilizéru. Kód vlastního klíčku se nedá změnit, lze jej však uložit do libovolné řídící jednotky imobilizéru. Systém je automaticky v činnosti při vypínání a zapínání zapalování. Starší imobilizéry byly ve formě přívesku ke klíčům, kontaktní (zasouvaly se do speciálního konektoru) nebo bezkontaktní.
ISOFIX Jednotný systém uchycení dětské bezpečnostní sedačky do automobilu. Sedačka se pomocí standardizovaných spon připevní pevnými třmeny přímo ke karosérii vozu. Systém pomáhá snížit riziko zranění dětí při nehodách.
Kei car Malé, daňově zvýhodněné vozy, určené pro japonský trh. Původně s rozměry DxŠ 300x130 cm a motorem o objemu do 360 ccm. Od dubna 1976: 320/140/550, od března 1990: 330/140/660, od října 1998: 340/148/660 (vždy max. délka [cm] / max. šířka [cm] / max. objem [ccm]).
Lambda sonda Kyslíková sonda, která slouží ke kontrole teploty a složení spalin ve výfukovém systému. Spolu s katalyzátorem přispívá ke snížení množství škodlivin ve výfukových plynech.
LPG Liquid Petroleum Gas = zkapalněný plyn na bázi propan-butanu, alternativní palivo pro zážehové spalovací motory.
LSD Limited Slip Differential = diferenciál s omezeným prokluzem, nazývaný také samosvorný diferenciál. Umožňuje efektivnější průjezd zatáčkou nezávisle na velikosti adheze a trakce jednotlivých kol.
MBA Mechanical Brake Assistance = mechanický brzdový asistent. Po dosažení určité síly stlačení brzdového pedálu prudce zvýší tlak v brzdách a urychlí tak zastavení vozu. Využívá maximální účinnosti brzdové soustavy vozu a přispívá ke zkrácení brzdné dráhy při kritickém brzdění.
MKB MultiKollisionsbremse = multikolizní brzda. Po havárii automaticky zabrzdí vůz a tím jej ochání proti dalším střetům, protože automobil mnohdy po nárazu pokračuje v jízdě do protisměru či mimo vozovku. Multikolizní brzda se aktivuje, když dva na sobě nezávislé senzory detekují náraz. Automobil je potom definovaným způsobem postupně zpomalován až na rychlost 10 km/h. Řidič přitom může kdykoliv znovu převzít kontrolu nad vozem.
MPI Multi Point Injection = vícebodové vstřikování paliva.
MSR MotorSchleppmomentRegelung = regulace točivého momentu motoru, systém omezující blokování hnacích kol na kluzké vozovce při brzdění motorem. Zajišťuje větší bezpečnost při jízdě na kluzkém povrchu. Točivý moment, který motor vytváří během zpomalování, automobil brzdí (tzv. brzdění motorem). Pokud řidič na kluzké vozovce podřadí nebo ubere plyn, může vinou příliš velkého točivého momentu dojít ke smyku. MSR rozezná tuto tendenci a točivý moment motoru sníží, takže hnací kola začnou opět pracovat a automobil zůstává řiditelný.
MT Mechanical Transmission = mechanická, ručně řazená převodovka.
OBD On Board Diagnostic = diagnostický systém integrovaný v řízení motoru. Sleduje komponenty, které mají rozhodující vliv na množství emisí ve výfukových plynech. O závadě některé z komponent je řidič informován výstražnou kontrolkou.
OHC Overhead Camshaft = ventilový rozvod s ventily i vačkovým hřídelem v hlavě válců.
OHV Overhead Valves = ventilový rozvod s vačkovým hřídelem v bloku motoru a ventily v hlavě válců.
PDC Parking Distance Control = signalizace vzdálenosti při parkování. Varuje i před překážkami, které nejsou vidět z místa řidiče. Senzory sledují při couvání vzdálenost překážek za vozidlem a na nebezpečí kolize upozorní přerušovaným zvukovým signálem, jehož frekvence se s přibližující překážkou zvyšuje. Asi 30 cm od překážky přejde v souvislý tón. Senzory registrují nejen svislé stěny, ale i nízké patníky či vysoké obrubníky.
PDS Pumpe-Düse System = systém čerpadlo-tryska, vysokotlaké přímé vstřikování u vznětových motorů. Jeho prostřednictvím probíhá předvstřik i hlavní vstřik pod velmi vysokým tlakem, který může přesahovat až 200 MPa. Vlivem vysokého tlaku dochází k lepšímu rozptylu paliva, které se pak mnohem snadněji mísí se vzduchem. PDS zvyšuje účinnost spalování směsi, výkon a točivý moment motoru stoupají, naopak spotřeba a exhalace se snižují.
PTC Positive Temperature Coefficient = přídavný elektrický topný prvek, řešící problém pomalejšího vyhřívání interiéru automobilů se vznětovým motorem, u nichž vzniká méně odpadního tepla a jejichž chladící kapalina se zahřívá pomaleji. PTC po spuštění studeného motoru a zapnutí topení rychleji vyhřívá interiér a zejména v chladném období výrazně zkracuje dobu vytřátí interiéru na požadovanou teplotu.
RDS Radio Data System = systém zobrazující údaje o vysílači na displeji radiopřijímače.
ROP Roll-Over Protection = systém ochrany proti převrácení vozidla. Při nebezpečné změně náklonu karosérie je snížen točivý moment motoru a brzděno jedno nebo více kol pro dosažení větší stability.
SOHC Single Overhead Camshaft = ventilový rozvod s jedním vačkovým hřídelem v hlavě válců.
SPI Single Point Injection = jednobodové vstřikování paliva. Používalo se pro vstřikování benzínu v zážehových spalovacích motorech.
SRS Safety Restraint System = systém ochrany cestujících nafukovacími vaky (airbagy).
SV Side Valve = ventilový rozvod s ventily po straně válce v bloku motoru, postranní (spodové) ventily.
TC Traction Control = protiprokluzový systém. Omezuje protáčení hnacích kol při rozjezdu a zrychlení. Zaznamená-li systém prokluzování, dojde k přibrzdění prokluzujícího kola, popřípadě ještě k ubrání plynu. Usnadňuje rozjetí na kluzké vozovce, automobil je rovněž stabilnější v zatáčkách projížděných pod plynem. Systémem TC mohou být vybaveny pouze ty vozy, které mají ABS.
TCS Traction Control System = protiprokluzový systém. Snižuje protáčení hnacích kol při rozjezdu a zrychlení. Zaznamená-li systém prokluzování, dojde k přibrzdění prokluzujícího kola, popřípadě ještě k ubrání plynu. Systém usnadňuje rozjetí na kluzké vozovce, automobil je rovněž stabilnější v zatáčkách projížděných pod plynem. Systémem TCS mohou být vybaveny pouze automobily, které mají ABS.
TD Turbo Diesel = přeplňovaný vznětový motor.
TDI Turbo Diesel Injection = přeplňovaný vznětový motor s přímým vstřikováním. Automobil vybavený TDI má motor vybavený přímým vstřikováním s elektronickou regulací, turbodmychadlem a chladičem plnícího vzduchu. Palivo je v tomto případě vstřikováno pod vysokým tlakem přímo do spalovacího prostoru. Systém má příznivý vliv na výkon motoru, spotřebu paliva a množství emisí.
Tempomat Zařízení, sloužící pro udržování nastavené rychlosti jízdy. Je vhodné především pro provoz na dálnicích.
TRC Traction Control = Systém řízení trakční síly, jiné označení pro protiprokluzový systém (viz TC, TCS). Zkratku TRC používala pro tento systém Toyota.
UIS Unit Injector System = vysokotlaké přímé vstřikování nafty sdruženými vstřikovači u vznětových motorů, systém čerpadlo-tryska.
VANOS Variable Nockenwellensteuerung = systém variabilního časování ventilů.
VIN Vehicle Identification Number = identifikační číslo vozidla. Mezinárodně jednoznačný identifikátor, vyražený na karosérii. Obsahuje kód výrobce, popisný kód vozidla a výrobní číslo automobilu. Někdy také modelový rok a další informace.
VDC Vehicle Dynamics Control = dynamická kontrola vozidla, systém ovlivňující a zlepšující jízdní vlastnosti vozu při průjezdu zatáčkou, známý také pod označením ESP.
VSC Vehicle Stability Control = kontrola stability vozidla, systém ovlivňující a zlepšující jízdní vlastnosti vozu při průjezdu zatáčkou, známý také pod označením ESP.
VSM Vehicle Stability Management = systém řízení stability vozidla, který pomáhá udržovat jízdní stabilitu vozu při prudkém brzdění nebo prudkém zrychlení na nerovném (mokrém/suchém) povrchu vozovky, pokud je záběr všech čtyř pneumatik náhle nerovnoměrný. Tento systém měly vozy Hyundai a Kia.
VTEC Variable valve Timing and lift Electronic Control system = elektronicky řízený systém variabilního časování a zdvihu ventilů.
VVTI Variable Valve Timing - Intelligent = inteligentní systém variabilního časování ventilů.
XDS Systém XDS je rozšířením elektronické uzávěrky diferenciálu EDS, která pracuje do rychlosti asi 40 km/h. Při rychlém průjezdu zatáčkou nastupuje systém XDS, který přibrzďuje vnitřní (odlehčené) kolo, aby zabránil jeho protáčení. Výsledkem je lepší trakce při rychlém průjezdu zatáčkou a nižší sklon k nedotáčivosti vozidla s pohonem předních kol. Díky systému XDS může vnější kolo přenést na vozovku větší část točivého momentu. Řízení je pak přesnější a vozidlo lépe drží zvolenou stopu v zatáčkách.
4WD 4 Wheel Drive = pohon kol obou náprav, pohon všech čtyř kol.
4WS 4 Wheel Steering = řízení kol na obou nápravách, tedy i s natáčením zadních kol.
4x4 Pohon kol obou náprav, pohon všech čtyř kol.

  © AUTA 5P nahoru