Co jsem testoval:
testované auto
Škoda Felicia LXi Sport Line 57 kW


Máte doma starší Autokatalog a nevíte co s ním?

chrpa-pa.cz
Blog o všem, co by Vás mohlo zajímat.

auta5p.eu  
Auta5P  
ZA VOLANTEM návrat  

logo Porsche

Porsche 911 Turbo (2007)

V letech 2005 až 2011 vyráběla německá automobilka Porsche už šestou generaci modelu Porsche 911, interně označovanu číslem 997. Model 911 bylo klasické kupé s motorem vzadu. První generaci prodávali od roku 1964 a dlouho dobu měl vůz vzduchem chlazený šestiválcový boxer. Postupem doby se vůz prodloužil a rozšířil, posupně zvětšovali objem motoru (původně to byl dvoulitr) a v devadesátých letech přešli na chlazení kapalinou. Model 911 Turbo šesté generace uvedli na trh v roce 2006. V roce 2009 vůz dostal nový větší motor a jeho produkce byla ukončena roku 2011. Model Turbo měl motor přepňován dvěma turbodmychadly a jeho výkon se přenášel na všechna čtyři kola.

Ke kulatým narozeninám jsem dostal poukaz na akci nazvanou "Super Sport Day Sosnová" alias "Závodní den se supersorty na okruhu Sosnová". Za dva a půl tisíce korun jste dostali volný vstup na autodrom v Sosnové u České Lípy, dali Vám najíst, projeli jste si tři kola okruho v Monze na trenažéru, mohli jste si vybrat dva supersporty, s každým jste odjeli dvě kola na autodromu a pak vás ještě dvě kola svezli v driftovacím speciálu.

Na výběr byl povinně jeden ze dvou vozů Lamborghini Gallardo nebo Ferrari F430. K němu jste si mohli vybrat další z vozů Audi R8, BMW M6 Hamman, Nissan GT-R nebo Ford Mustang Convertible (ročník 1966). Nebyla by to firma Showcars, aby něco nebylo jinak (při třech posledních akcích, které jsem s ní absolvoval, vždy některý z nabízených vozů nebyl dostupný). Tentokrát nebylo Ferrari, které nahradili vozem Porsche 911 Turbo a také slibovaný vůz Opel Astra OPC si nebylo možno objednat. Za 500,- Kč jste si mohli přikoupit další dvě kola jedním z nabízených vozů. Stejnou možnost měl doprovod, zde ale vyšla dvě kola na 700,- Kč. Za pohonné hmoty se už nepřiplácelo.

Jedno kolo vytyčené dráhy na Autodromu Sosnová mělo necelých 1600 metrů, napočítal jsem šest levých a čtyři pravé zatáčky. Polovina okruhu byl dobrý asfalt, zbytek něco mezi blátem a šotolinou. Nejdelší rovinka měřila 150 metrů. Okruh byl tedy poměrně pomalý a během jedné jízdy jste ujeli jen něco málo přes tři kilometry.

Původně jsem měl objednánu první jízdu ve Ferrari F430. To jim ale údajně někdo rozbil a tak mne čekal náhradní vůz, Porsche 911 Turbo, zapůjčený od jiné firmy. Absolvoval jsem s ním dvě kola na krátkém okruhu. Část drány byla čistý asfalt, kde se dalo i trochu přidat, ale krátké rovinky nestačily na vyšší rychlost a do zatáček mne instruktor krotil, takže jsem jel tak na 80 procent toho co bych si představoval. Druhá část dráhy byla pokryta blátem a vodou a tady to trochu klouzalo. Při jízdě instruktorem povolenou rychlostí se neměly šanci projevit jízdní vlastnosti vozu, tedy ani přetáčivost, ani nedotáčivost jsem nepozoroval. Vůz celkem seděl a dobře brzdil. Zrychlení bylo horší, vždy chvíli trvalo než si automatická převodovka zařadila a turbo zabralo. Pak to posádku zarazilo do sedadel a vůz vyrazil kupředu. Sotva se chtěl ale trochu rozjet, již zde byla zatáčka a bylo třeba brzdit. Na krátké rovince před tribunami se vůz rozjel tak na 120 km/h, jinde ani to ne. Výhodou automatu bylo, že řidič jen přidával plyn, brzdil a točil volantem. Automatika byla ale jen pětistupňová.

Na webu firmy ShowCars o voze uváděli:
Objem motoru 3600 cm³, maximální výkon 353 kW (480 koní), max. točivý moment 620 Nm, maximální rychlost 310 km/h, zrychlení 0-100km/h za 3,9 s, sprint na 400 m pod 12 vteřin.
Nová šestá generace Porsche 911 vykazuje o něco málo vyšší výkon, lepší jízdní vlastnosti a samozřejmě vysoký komfort. Nové Turbo využívá dnes již tradiční boxer s vodou chlazeným blokem. Objem protilehlých válců je 3,6 l a na motorové brzdě dokázal stuttgartským technikům ukázat 353 kW, což je o 44 kW více než předchůdce! Točivý moment 620 Nm je také o 60 Nm vyšší, než tomu bylo u předešlé verze. Navíc je k dispozici mezi 1500 až 5000 otáčkami za minutu. To ale není vše – připočítat musíme i nové turbodmychadlo, které dokáže na dobu 10 sekund zvýší plnicí tlak o 0,2 baru a přidat tak k točivému momentu dalších 60 Nm. V základní výbavě je ve voze šestistupňová převodovka s manuálním řazením. Pro zájemce má v seznamu doplňkové výbavy připravenou sportovní variantu Tiptronic S.

Další zkušenosti s podobným vozem viz test Porsche 911 Turbo Gemballa.

Závěrem: luxusní sportovní auto s dobrými jízdními vlastnostmi, trvrdším pérováním, dobrými brzdami a silným motorem. Anatomická sedadla dobře podrží, motor pro běžnou jízdu trochu hlučnější. Přetáčivost, typickou pro vozy s motorem vzadu, se podařilo výrobci silně potlačit, vůz se choval téměř neutrálně.

Na připojených fotografiích je testovaný vůz. Snímky jsem doplnil technickým popisem a několika dalšími postřehy. Na posledním obrázku je pro představu nakreslený okruh, který jsem na Autodromu Sosnová absolvoval.

auto auto auto auto

  © AUTA 5P nahoru