Co jsem testoval:
testované auto
Chevrolet Lacetti 1.4


Máte doma starší Autokatalog a nevíte co s ním?

chrpa-pa.cz
Blog o všem, co by Vás mohlo zajímat.

auta5p.eu  
Auta5P  
ZA VOLANTEM návrat  

logo Porsche

Porsche 911 Turbo Gemballa (2008)

Německá automobilka Porsche uvedla svůj sportovní model 911 na trh už v roce 1964. Vůz měl tehdy dvoulitrový vzduchem chlazený šestiválec s výkonem 130 koní za zadní nápravou. Koncepce vzduchem chlazených motorů vydržela až do roku 1997. Motor byl jen postupně zvětšován a zvyšoval se jeho výkon. Od roku 1997 má řada 911 kapalinou chlazené motory, koncepce boxer za zadní nápravou zůstala zachována.

Testovaný model Porsche 911 Turbo byl již šestou generací modelu 911, továrna pro tuto generaci používala označení 997 a vozy tohoto provedení se prodávaly v letech 2005 až 2011. Verze Turbo měla dvě turbodmychadla a pohon všech čtyř kol. Původně měl motor objem 3600 cm³ a výkon 480 k, v roce 2009 objem zvětšili na 3800 cm³ a výkon vzrostl na 500 koní. Podle údajů na stránkách firmy, půjčující tento vůz měl upravený motor objem 3696 cm³, výkon 500 koní, zrychlení na stovku za 3,7 s a maximální rychlost 312 km/h. Nikde jinde se mi ale nepodařilo vypátrat, zda tuningová firma Gemballa skutečně dodávala motor s tímto objemem. Vůz měl pětistupňovou automatickou převodovku.

Ve voze jsem se svezl jedno deštivé odpoledne v říjnu 2011, slevový kupón na jízdu jsem dostal k narozeninám od dcery. Se stejnou firmou už jsem absolvoval jízdy ve vozech Aston Martin DB9 a Nissan GT-R. Podmínky byly stejné - kupón za 1000,- Kč plus tři stovky na místě za benzín. Silně se zlepšilo objednávání jízd, telefony uvedené na voucheru platily a dokonce je zaměstnanci firmy brali, jen bylo třeba posečkat, než vyřídí ty, co se dovolali přede mnou.

Firma lákala zákazníky na svých webových stránkách textem: Jde jen a jen o to jedno jediné! Intenzivní zážitek z jízdy, který vám umožní brutální síla tohoto motoru. Porsche má pod kapotou úžasných 500 koňských sil, tak se s nimi proběhněte ...

Novinkou byla barva všech vozů. Zatímco při minulé jízdě měly vozy veselé barvy, nyní byly všechny polepeny matnou khaki fólií. Vozy tak vypadaly jako vojenské a na silnici byly špatně vidět, zvláště za šera a mokra. Údajně to měla být firemní barva. Barva vozu ale nemá vliv na jeho jízdní vlastnosti a tak hurá za volant.

Polohu za volantem jsem si nastavil pomocí elektricky seřiditelného sedadla, ovládání bylo na vnější straně sedadla a posunováním středního ovládacího prvku vpřed a vzad si řidič nastavil vhodnou vzdálenost od volantu a pedálů. Další ovládací prvky seřizovaly sklon opěradla, výšku sedáku atd. Při otevírání a zavírání dveří se automaticky pootevřelo okénko, aby nevznikl vzduchový ráz. Po uzavřená dveří se zase okénko zavřelo. Po seřízení sedadla a zrcátek jsem sešlápl brzdu, zařadil převod "D" a po sešlápnutí plynu se vůz rozjel.

Pro testování byly bohužel nevhodné podmínky. Drobně pršelo, silnice byly po předchozím vytrvalém dešti mokré a vůz neměl údajně na mokro vhodné pneumatiky. Jakmile jsem více sešlápl plynový pedál, instruktor již říkal, abych ubral. I tak měl ale vůz dobré zrychlení, jen reakce převodovky byly pomalejší a pět stupňů je na takovýto sportovní vůz skoro málo. Motor byl poměrně hlučný a pérování tvrdé, zatím nejtvrdší ze sportovních vozů, které jsem řídil. Po vesničkách a okresních silničkách jsem se snažil dodržovat rychlostní limity, na letištní dráze jsem pak vůz rozjel jen něco přes 200 km/h, na mokru by byla vyšší rychlost nebezpečná. I zde vůz silně "drncal" a motor "řval". Takže jsem si díky počasí moc neužil, možná to zkusím někdy příště za lepšího počasí. Vůz měl dva tachometry - jeden menší klasický analogový, druhý digitální ve středu otáčkoměru.

Porsche mělo slabší posilovač řízení než jiné sportovní vozy, za volant bylo třeba zabrat o trochu větší silou, než bych očekával - prostě řízení bylo "sportovnější". Síla posilovače brzd byla vyhovující a odpovídala jiným vozům. Sedadlo bylo pohodlné, budilo dojem, že ani po delší jízdě by neměl člověk polámané tělo. Kupé Porsche 911 mělo dokonce zadní nouzová sedadla, ale vyšší člověk by se na ně asi neposkládal.

No a co na závěr: prostě sportovní auto s tvrdším pérováním, silným motorem, pohonem všech kol a řadou "budíků" před řidičem. Za zády Vám řve motor a na silnici to trochu drncá. Na mokru se při rasantním přidání plynu vůz trochu smýkal.

Podobným vozem Porsche 911 Turbo jsem se ještě svezl na podzim 2013 na autodromu Sosnová.

Na připojených fotografiích je testovaný vůz. Snímky jsou doplněny technickým popisem a několika dalšími drobnými postřehy.

auto auto auto auto

  © AUTA 5P nahoru