Co jsem testoval:
testované auto
Ford Ka+ 1.2 85


Máte doma starší Autokatalog a nevíte co s ním?

chrpa-pa.cz
Blog o všem, co by Vás mohlo zajímat.

auta5p.eu  
Auta5P  
ZA VOLANTEM návrat  

logo Nissan GT-R

Nissan GT-R (2009)

Japonská automobilka Nissan vyráběla mnoho různých modelů, nikdy ale mezi nimi nechyběly sportovní vozy. Ať už to byly modely Datsun Fairlady, 2000 Sports nebo řada Z, začínající v roce 1969 typem Datsun 240 Z a pokračující až po současný model Nissan 370 Z, prodávaný od roku 2009. Novinkou roku 2007 bylo kupé GT-R s výkonným přeplňovaným šestiválcem V6 3.8 litru. Ten dával výkon 480 koní, točivý moment 588 Nm a přes dvouspojkovou automatickou převodovku poháněl všechna čtyři kola. Vůz prodávali v Japonsku od prosince 2007, v USA od července 2008 a do Evropy přišel v březnu 2009. Pro modelový rok 2011 prošel vůz faceliftem a výkon motoru byl zvýšen na 530 koní (390 kW). Točivý moment vzrostl na 612 Nm, maximální rychlost se zvýšila o 5 km/h a zrychlení na stovku se zlepšilo o dvě desetinky na 3,3 s. Vzhledem k ruční výrobě řady komponent vyráběl Nissan zhruba 1000 vozů GT-R za měsíc.

V rámci různých slevových akcí narazila moje přítelkyně na nabídku společnosti RentCar Supersport, která nabízela půlhodinku za volantem několika supersportů za přijatelných 1300 Kč (kupón byl za 1000 Kč a další tři stovky vybírali na místě za benzín). Kupón mi zakoupila jako dárek a já si z nabízené trojice vozů vybral japonský supersport Nissan GT-R. Po telefonickém objednání (viz odkaz akce Nissan) jsem se jedno červencové dopoledne roku 2011 vypravil na letiště k Příbrami, podepsal smlouvu, doplatil výše uvedené tři stovky a trochu se projel v Nissanu GT-R.

Firma lákala zákazníky do vozu na svých webových stránkách textem: Japonský supervůz Vám dovolí "trhat" asfalt nejen pomocí své pověstné elektroniky. 480 koňských sil pod kapotou dělá z tohoto nenápadného vozu pravého Japonského draka.

Testovaný Nissan GT-R byl samozřejmě v původním "starším" provedení: Jeho motor, přeplňovaný dvěma velkými turbodmychadly IHI (Ishikawajima-Harima Heavy Industries) měl výkon 480 koní (353 kW) a točivý moment 588 Nm. Některé prameny udávaly trochu vyšší výkon 485 až 486 koní. Maximální rychlost vozu byla 310 až 315 km/h a zrychlení na stovku za 3,5 s. To byla hodnota podstatně lepší, než dosahovaly sportovní vozy jiných značek s obdobným výkonem, viz následující tabulka:

    vůz            výkon [k]   zrychlení O-100 km/h [s]
   --------------------------------------------------------------------
    Nissan GT-R         480         3,5
    Porsche 911 Turbo      500         3,7
    Corvette Z06         505         3,8
    Lamborghini Gallardo     520         4,0
    Ferrari F430         490         4,1
    Audi R8           420         4,6
    Aston Martin DB9       456         4,9
    Ford Mustang Shelby GT500  500         4,9

No a teď ke zkušenostem za volantem. Po seřízení sedadla, zapnutí pásů, sešlápnutí brzdového pedálu, zařazení "D", povolení brzdy a sešlápnutí plynu jsme vyrazili. Já za volantem, na sedadle spolujezdce zaměstnanec půjčovny supersportů. Automatická převodovka se ovládala pákou na středové konzoli, dalo se řadit také ručně pádly pod volantem, to mi ale nebylo dovoleno. První část jízdy jsem absolvoval po okresních silničkách kolem letiště ve Dlouhé Lhotě. Vůz si jen tak brumlal, pokud se šlapalo na plyn jemně, jel velmi tiše a spořádaně. Ani při prudším sešlápnutí plynu nevyluzoval zvuk sportovního vozu, neslyšel jsem ani typický zvuk turbodmychadel. Vůz byl vybaven nízkoprofilovými pneumatikami, ale jízda nebyla nepříjemně tvrdá, buď to zvládalo pružení nebo elektronika, kterou je tento japonský vůz přímo prošpikován.

Automatika řadila bez problémů, ovládání vozu bylo téměř dámské, nikde nebylo třeba vyvinout větší sílu, brzda i plyn šly zlehka, také řízení mělo dobrý posilovač. Na okreskách a ve vesničkách si při dodržování rychlostních limitů moc neužijete. Neustále je třeba hlídat tachometr, Nissan měl hned tři. Jeden klasický analogový, vlevo od velkého otáčkoměru a další dva digitální, v otáčkoměru a na panelu uprostřed přístrojové desky.

A aby si řidič také trochu užil, končí jízda zkouškou akcelerace na dvoukilometrové uzavřené letištní dráze. Vůz měl skutečně zatím největší zrychlení, které jsem zažil. Po sešlápnutí plynu nebyl znát ani turboefekt a vůz vyrazil vpřed. Při rychlosti hodně nad 200 km/h se zdála dráha úzká a její konec nějak moc blízko. Před koncem dráhy bylo na tachometru 275 km/h a spolujezdec už dával pokyn k brzdění. Na konci dráhy jsem se otočil a vyzkoušel zrychlení ještě jednou, zase do cca 275 km/h. Být dráha delší, Nissan GT-R by v pohodě jel více než 300 km/h. Těch 275 km/h bylo dosud nejvíc co jsem kdy s něčím jel. Pro porovnání jsem pak vyzkoušel stejnou dráhu svým Fordem Focusem 1.6. Ten má výkon 100 koní a rozjel jsem ho jen asi na 175 km/h. Pro dosažení jeho maximální rychlosti 185 km/h byla pro něj dráha moc krátká.

Nissan GT-R dosahoval také největšího příčného zrychlení, prostě v rychlých zatáčkách seděl jako přilepený. Tutu jeho vlastnost jsem však neměl možnost vyzkoušet - to by chtělo uzavřený závodní okruh.

No a co na závěr? Celkem nenápadné sportovní kupé, které ve zrychlení překonává výkonnější vozy Ferrari, Lamborghoni nebo Porsche. Jak uváděla reklama na stránkách půjčovny - "japonský drak". Vůz plný různých elektronických asistentů, jejichž činnost při běžné jízdě ani nepostřehnete. S Nissanem GT-R se dá jezdit po městě, po dálnici, na krátké i delší výlety nebo si můžete vyrazit na závodní dráhu. Vůz není hlučný ani nepohodlný, jen jeho cena 2,4 miliónu korun není pro každého. Jste-li fanoušek sportovních vozů a máte na to, jeďte si Nissana vyzkoušet nebo si nechte zážitek koupit od někoho jako dárek hehe.

S Nissanem GT-R jsem se svezl ještě v říjnu 2013 na autodromu v Sosnové u České Lípy (Super Sport Day Sosnová). Potvrdily se výše uvedené vlastnosti a přesto, že mne instruktor do zatáček nepustil tak rychle jak bych si přál, vůz dobře seděl a nejevil ani náznak ochoty se smýkat. Firma ShowCars na svém webu o voze uváděla:

I v dnešní době existuje málo aut, která mají maximální rychlost přes 300 km/h a dokáží zrychlit z 0 na 100 km/h za méně než 4 sekundy. Nisan GT-R je ve skutečnosti s akcelerací na stovku za 3,5 sekundy nejrychlejším čtyřmístným (resp. 2+2místným) autem planety. Motor 3,8 V6 se dvěma turby dává 485 koní a k tomu se přidává neobvyklý systém pohonu s dvouspojkovou převodovkou uloženou u zadní nápravy (transaxle) a připojitelným pohonem všech kol. Už jen tyto parametry dokáží u každého fandy rychlých aut vyvolat uznalé pokyvování hlavou, ještě než do úvah vstoupí cena méně než 2,5 milionu korun. GT-R navíc dokáže doložit svůj potenciál i časy naměřenými na Nürburgringu.

Na připojených fotografiích je testovaný vůz. Snímky jsou doplněny technickým popisem a několika dalšími drobnými postřehy. Předposlední obrázek ukazuje popis akce a je doplněn "story" kolem jejího objednání a uplatnění. Snímky ze Sosnové jsou jako šestý (poslední) odkaz.

auto auto auto auto auto auto

  © AUTA 5P nahoru