Co jsem testoval:
testované auto
Lada 1200 - VAZ 2101


Máte doma starší Autokatalog a nevíte co s ním?

chrpa-pa.cz
Blog o všem, co by Vás mohlo zajímat.

auta5p.eu  
Auta5P  
ZA VOLANTEM návrat  

logo

Peugeot 2008 1.2 PureTech 110 MAN5 (2016)

Na e-mail mi, tak jako již několikátým rokem, přišla nabídka vyzkoušet si vozy Peugeot na tradiční akci Peugeot Emotion Day. V roce 2016 bylo jedním z míst pořádání parkoviště u nákupního centra Olympia Teplice, tak jsem se zaregistroval na zkušební jízdu třemi vozy a vyrazil v pátek odpoledne 10.6.2016 do Teplic. Prvním testovaným modelem byl Peugeot 2008, vůz kategorie "městský crossover", tedy něco jako menší SUV, bez větších ambic v terénu. Druhým automobillem byl sportovně laděný Peugeot 308 GTI a třetím testovaným vozem byl velkoprostorový Peugeot 5008.

Model 2008 prodával Peugeot od dubna 2013 a byl levnější než jeho konkurenti Nissan Juke nebo Opel Mokka. Na jaře 2016 prošel vůz faceliftem. Inovovaný vůz prodávali v ČR s benzínovým tříválcem 1.2 PureTech s výkony 82 a 110 koní, silnější verze měla turbo, slabší neměla přeplňování. Tříválec měl buď mechanickou pětistupňovou převodovku nebo v silnější verzi dodávali také šestistupňový automat. Druhým motorem byl naftový přeplňovaný čtyřválec 1.6 BlueHDi s výkony 75, 100 a 120 koní. K naftovým motorům dodávali jen mechanické převodovky, buď pětistupňové nebo pro nejsilnější motor šestistupňovou.

Testovaný model 2008 Allure 1.2 PureTech 110k S&S MAN5 měl silnější verzi benzínového tříválce (110 koní), manuální pětistupňovou převodovku (MAN5) a byl vybaven zařízením start/stop (S&S), který po každém zastavení vypínal motor a měl tak snižovat spotřebu a emise. Model 2008 měl, podobně jako jiné menší modely Peugeot, přístroje nad horním okrajem malého volantu, který si bylo třeba posunout dostatečně dolů, aby na ně bylo vidět. Tříválec byl v nižších otáčkách hlučnější a nepůsobil moc vyváženým dojmem, se zvýšením otáček se zklidnil a měl pravidelnější běh. S motorem o výkonu 110 koní uváděl Peugeot zrychlení na stovku za 9,9 s při obsazení vozu jen řidičem a 10,9 s při polovičním zatížení. Maximální rychlost byla 191 km/h. Výkon 110 koní byl pro uvedený model přiměřený, subjektivně mi vyhovoval pro dymaničtější jízdu, trhač asfaltu to ale samozřejmě nebyl. Verzi se slabšími motory bych doporučil jen pro poklidnou nenáročnou jízdu.

Automobil měl dostatečně prostornou vyšší karosérii. Dostatek místa byl vpředu i na zadních sedadlech, zavazadlový prostor měl základní objem 360 litrů, po sklopení opěradel zadních sedadel až 1194 litrů. Jízdní vlastnosti byly při běžné jízdě nezáludné, ovládání vozu bylo bez problémů, řízení, řazení i chod pedálů byly "normální". Za extrémní situace jsem neměl možnost vůz vyzkoušet, zde by se projevilo výše umístěné těžiště vozu SUV. Model 2008 dodávali jen s pohonem předních kol, takže byl jen "pseudoterénní", určený převážně do města nebo jen na dobře sjízdné polní a lesní cesty.

Peugeot 2008 měl standardně čelní, boční i hlavové airbagy, ABS, ESP+ASR, diodová denní světla, elektricky ovládaná přední okna a zrcátka, palubní počítač, střešní podélné lišty a další výbavu. V testované výbavě Allure měl vůz navíc Grip Control (systém regulace protiprokluzu - elekronicky řízený "samosvorný" diferenciál), zadní parkovací asistent, 16" hliníková kola, mlhovky, dešťový a světelný senzor, automatickou dvouzónovou klimatizaci, elektricky ovládaná zadní okna, sportovní kožený volant, sportovní sedadla, autorádio se šesti reproduktory a plastové ochrany podběhů kol. Podrobný přehled výbavy naleznete v přiloženém ceníku.

Závěrem: menší crossover (SUV) nebo kombi se zvýšenou střechou? Podle klasifikace výrobce městský crossover, tedy vůz pro běžné jízdy, který se nemá zaleknout ani lehkého terénu, kde si musí vystačit s pohonem předních kol. Automobil měl poměrně lehkou karosérii a slušnou dynamiku. Vzhledem k oplastování a vyšší světlé výšce mohl bez úhony zvládnout nejen jízdu po běžné silnici, ale také v lehčím terénu. Dostatečně prostorná karosérie, solidní jizdní vlastnosti a ovládání, poněkud nezvyklé umístění dobře čitelných přístrojů. Ve výbavě Allure také dostatek komfortu a elektronických pomocníků. Vůz by mohl mít šestistupňovou převodovku. Základní akční cena testované verze byla 410 000 Kč (červen 2016), plná ceníková cena 465 500 Kč.

Na následujících fotografiích si můžete prohlédnout exteriér, interiér a motor testovaného vozu. Fotografie jsem doplnil technickým popisem a několika dalšími postřehy. Poslední odkaz ukáže ceník, výbavu a základní technické údaje modelů Peugeot 2008 Access, Active a Allure.

auto auto auto auto

  © AUTA 5P nahoru