Co jsem testoval:
testované auto
Škoda 1202 STW


Máte doma starší Autokatalog a nevíte co s ním?

chrpa-pa.cz
Blog o všem, co by Vás mohlo zajímat.

auta5p.eu  
Auta5P  
ZA VOLANTEM návrat  

logo Opel OPC

Opel Astra OPC EasyDrift (2012)

Od roku 2009 dodával Opel novou generaci modelu Astra, označovanou jako Astra J. Podle písmene sice to byla již devátá generace, původně se ale vůz jmenoval Opel Kadett. Předchozí generace tedy byly Kadett A až E a Astra F, G a H. Kadett E, vyráběný v Anglii jako Vauxhall Astra E lze považovat za první generaci modelu Astra. Nejsilnější sériovou verzí modelu Astra J bylo provedení OPC, které prodávali od roku 2012. Astra OPC měla pohon předních kol a motor přeplňovaný turbodmychadlem.

V rámci akce Super Sport Day Sosnová, která se konala jednu říjnovou neděli roku 2013, jsem absolvoval dvě kola na zadním sedadle speciálu Opel Astra OPC EasyDrift. Vůz měl mírně zvýšen výkon motoru, ze sériových 280 koní na 300 koní a zadní kola byla obuta do obručí americké společnosti EasyDrift. Ty měly velmi malý součinitel adheze a umožňovaly jízdu smykem i při nízké rychlosti.

Za volantem vozu seděl firemní řidič, který si na každou jízdu bral až tři pasažéry. Jednoho na přední anatomické sedadlo se čtyřbodovými pásy, další dva na zadní lavici s běžnými tříbodovými pásy. Na zadní sedadlo třídveřového hatchbacku se nastupovalo poněkud hůře, po usazení překáželo upnutí předních čtyřbodových pásů, uchycené až do mezery mezy sedákem a opěradlem zadního sedadla. Jízda byla zajímavá, při poměrně malé rychlosti se vůz vesele smýkal a řidič si "zamakal" při neustálém přetáčení volantu z jednoho dorazu na druhý. Občas si do smyku pomohl ruční brzdou. Jednou s námi udělal také hodiny, přetočil vůz o 360 stupňů.

Technika vyvinutá společností EasyDrift byla určena pro výcvik jízdy smykem za bezpečných podmínek. Nevyžadovala speciální dráhu a v USA ji používali při výcviku policistů, hasičů a řidičů záchranek. V ČR tuto techniku nabízela společnost ShowCars na několika vozech Opel Astra OPC. Mohli jste si zakoupit také půlhodinové driftování na letišti, kdy jste mohli sedět za volantem. V Sosnové tímto vozem ale pouze vozili návštěvníky uvedené akce.

Běžná Astra OPC měla solidní jízdní vlastnosti a zrychlení na stovku za 6 vteřin. Byla vlkem v rouše beránčím a mohla konkurovat řadě ostrých hatchbacků jako Ford Focus RS, Mazda 3 MPS nebo Volkswagen Golf.

Závěrem: výkonný hatchback se silným motorem a dobrými jízdními vlasnostmi. Se zadními koly EasyDrift vhodný na tréning přetáčivých smyků, přesto, že vůz měl pohon předních kol. Na zadním sedadle to s námi pěkně házelo, spolujezdec na předním anatomickém sedadle necítil téměř nic.

Na připojených fotografiích je testovaný vůz. Snímky jsem doplnil technickým popisem a několika dalšími postřehy. Na posledním obrázku je ukázka technologie EasyDrift.

auto auto auto

  © AUTA 5P nahoru