Co jsem testoval:
testované auto
Porsche 911 Turbo


Máte doma starší Autokatalog a nevíte co s ním?

chrpa-pa.cz
Blog o všem, co by Vás mohlo zajímat.

auta5p.eu  
Auta5P  
ZA VOLANTEM návrat  

logo

Necra 7 R500 (2008)

Jsou auta pro každodenní provoz, auta sportovní, závodní a pak také téměř zcela nepraktické vozy, určené pro radost z jízdy. K těm lze řadit také klasický roadster Lotus Seven. První Lotus Seven uvedl na trh Colin Chapman jako stavebnici (kit car) v roce 1957. Do vozů se montovaly různé motory, většina z nich nesla značku Ford. Lotus dodával model Seven do roku 1972, od roku 1973 je výrobcem těchto vozů společnost Caterham, která převzala práva na jejich výrobu a montuje je do současnosti. Ve světě vznikla celá řada firem a firmiček, které vyráběly a vyrábějí repliky původního Lotus Seven. K těm známějším patří nizozemský Donkervoort, německá společnost Rush nebo třeba český Kaipan.

auto auto auto auto auto auto

Svůj dávný sen si splnil i pan Jiří Horák z Brna. Tento všeuměl pochází z umělecky zaměřené rodiny. Jeho otec byl koncertním umělcem a plynně hovořil několika světovými jazyky. Pan Horák se vyučil, vystudoval strojní průmyslovku, hraje na několik hudebních nástrojů, maluje obrazy, byl automobilovým závodníkem. Vystřídal řadu vozů: Alfa Romeo Giulia Sprint GT, několik BMW, Fiat 128 Coupé, Fiat 125 P, Renault 8, Škoda 1000 MB, VAZ 21011, Zastava 1300. V roce 2000 začal s přípravou a postupně začal stavět repliky vozu Lotus Super Seven. Další aktivitou je stavba tříkolek poháněných motorem Volkswagen.

Poprvé jsem se s panem Horákem setkal na Oldtimer festivalu ve Slavkově v roce 2006. Prohodili jsme spolu pár slov a já zařadil jeho firmu Necra do Autokatalogu na těchto stránkách. O Jiřím Horákovi napsaly také časopisy Tip pro oldtimer, Autohit, Tuning magazín nebo Maxi tuning. Jako jeden z mála se dostal také na stránky Autoprůvodce 2008 do sekce malosériově vyráběných automobilů.

Pan Horák mne pozval na Oldtimer Festival ve Slavkově 2008 a také na návštěvu k sobě. Několik hodin jsme strávili rozhovorem o historii motorismu, ukázal mi řadu zajímavých fotografií. Vyvrcholením pak byla návštěva uvedeného srazu veteránů. Pan Horák mě ve svém voze svezl a dokonce mi jej zapůjčil na krátkou jízdu.

Replika Necra 7 R500 měla na trubkovém rámu laminátovou karosérii, rám i karosérii si pan Horák vyrobil sám. Snahou bylo co nejvíce se přiblížit originálu. Přední lichoběžníková náprava s vinutými pružinami a soustřednými tlumiči byla také vyrobena vlastními silami. Zadní tuhá náprava pocházela z vozu Ford. Také motor byl od Forda, měl v hlavě jeden sportovní vačkový hřídel, dva dvojité karburátory, víko ventilů neslo značku Lotus. Za motorem byla pětistupňová převodovka Ford, ta činila velmi stísněným prostor pro nohy a hlavně pro pedály, ty byly těsně vedle sebe a posunuty proti ose sedadla řidiče doleva. Většinu dílů si pan Horák vyráběl sám, včetně kůží obšitého malého volantu nebo sportovních sedadel. Dřevěná přístrojová deska byla natřena šelakem, i ten si tvůrce vozu sám míchal. Některé měřící přístroje pocházely z kupé Škoda 110 R, boční blinkry byly z Felicie, na kapotě byla soška z vozů Jagaur, na kolech jste našli logo Lotus, na zádi pak nápis Necra a z boku kapoty odkaz na webové stránky pana Horáka.

Řízení repliky Lotosu Seven je něco úpně jiného, než na co je zvyklý běžný řidič. Vůz má minimum ovládacích prvků, malý volant, krátkou řadicí páku a velmi blízko sebe položené pedály. Řízení nemá posilovač, takže za volant je třeba pořádně zabrat, spojka má téměř závodní charakteristiku - vypnuto/zapnuto, motor se dvěma dvojitými karburátory poskytuje lehkému vozu velkou dynamiku, je ale hlučný - jako v závodním voze. Ploché ochranné sklo moc posádku nechrání, chce to dobré brýle a čepici. Vůz nemá dveře, nastupování je trochu složitější, spolujezdec musí navíc dávat pozor na horký výfuk. Posádka sedí ve sportovních sedadlech jen několik centimetrů nad zemí, hlava je v úrovni kapoty běžného osobního vozu. Ve voze je jen malý zavazadlový prostor za sedadly, nikde žádné odkládací prostory. Před sedadlem spolujezdce byl malý hasicí přístroj. Tvrdé sportovní pérování dává posádce pocítit každou nerovnost vozovky. Prostě vůz pro radost z jízdy za hezkého počasí po silnici s dobrým povrchem, pro pocit svobody s větrem ve vlasech. Je to prostě nezapomunetelný zážitek. Do zaměstnání nebo na nákupy se s tímto automobilem asi nevypravíte ...

Všude, kde vůz zastaví, budí zasloužený zájem. Lidé se ptají na to, co to je za automobil, kdy a kde byl vyroben. Takových automobilů se u nás prostě moc nevidí. Vůz se vymyká všemu, co se velkosériově v automobilkách vyrábí a vzhledem připomíná automobily z období před druhou světovou válkou. Elektronová kola a široké pneumatiky zase napovídají něco o dynamice a závodním charakteru vozu.

Nezbývá, než poděkovat panu Jiřímu Horákovi i jeho ženě za pozvání a pohoštění, za svezení krásným sportovním roadsterem, prostě za příjemně strávené chvilky s ním, i jeho vozem. Následující snímky jsou z návštěvy u pana Horáka a z Oldtimer festivalu ve Slavkově. Všechny byly pořízeny v sobotu 28.6.2008.

auto auto auto auto auto auto

stránky Necra Replica
  © AUTA 5P nahoru