Co jsem testoval:
testované auto
Renault Fluence 1.6 16V


Máte doma starší Autokatalog a nevíte co s ním?

chrpa-pa.cz
Blog o všem, co by Vás mohlo zajímat.

auta5p.eu  
Auta5P  
ZA VOLANTEM návrat  

logo

Hyundai i40 kombi 1.7 CRDi (2016)

Model Hyundai i40 prodávali od roku 2011. Jihokorejská automobilka Hyundai jej vyvinula speciálně pro evropský trh, velikostí odpovídal modelu Sonata, který Hyundai prodával na mimoevropských trzích. Nejdříve uvedli na trh kombi, později přidali sedan. V roce 2015 prošel model i40 faceliftem, dostal novou masku, nové světlomety a nárazníky. Obměnili také interiér a vůz dostal nový volant. Automobil dodávali s benzínovým dvoulitrem nebo turbodieselem 1.7 CRDi (115 a 141 koní). Ceník pro léto 2016 uváděl pro ČR pro kombi ale už jen naftový motor 1.7 CRDi s výkony 115 a 141 koní a cenami 685 až 865 tisíc korun.

V květnu 2016 jsem dostal pozvánku na akci Den s fleetem Most 2016, kde jsem se krátce svezl v několika automobilech. Osmým z nich bylo kombi Hyundai i40 kombi 1.7 CRDi v silnější verzi (141 koní), se šestistupňovou mechanickou převodovkou a nejvyšším stupněm výbavy Premium.

Hyundai i40 byl už v základní verzi poměrně luxusní vůz, ve výbavě Premium ještě luxusnější a vybavený celou řadou bezpečnostních prvků a elektronických asistentů. Vůz měl pohodové jízdní vlastnosti a bezproblematické ovládání. Jediné, co bych mu vytknul, byla na takto velký a drahý vůz poměrně chabá dynamika. Pro vůz, který měl spadat do kategorie manažerských automobilů, by to chtělo silnější motor. Výrobce udával maximální rychlost 200 km/h a zrychlení na stovku za 10,5 s, tomu odpovídá i mnou orientačně změřená hodnota pod 11 vteřin. Ke stejnému motoru nabízeli také sedmistupňový dvouspojkový automat, se kterým měl vůz zrychlení na stovku za 11 s. Pokud byste zvolili levnější verzi motoru 1.7 CRDi s výkonem 115 koní, měl vůz maximálku 190 km/h a stovku za dlouhých 12,6 s. Od manažeského vozu bych očekával akceleraci na stovku pod 9 s. Prostě optimem by byl alespoň dvoulitrový turbodiesel se slušným výkonem (alespoň 170 koní).

Jízdní vlastnosti bych označil za "normální". Žádná záludnost, s řízením, řazením, brzdami ani spojkou jsem neměl problémy. Nezkoušel jsem ale ostřejší jízdu. Vůz byl dostatečně prostorný, zavazadlový prostor měl objem 553 litrů a po sklopení zadních sedadel až 1719 litrů. Byl dobře přístupný elektricky otvíranými zadními "pátými" dveřmi. Výhled dozadu byl bídný, při couvání to napravila couvací kamera. Vůz měl přední i zadní parkovací senzory.

Hyundai i40 kombi Premium měl ABS, EBD (rozdělovač brzdné síly), BAS (brzdový asistent), VSM (stabilizační systém), TCS (protiprokluzový systém), HAC (asistent rozjezdu do kopce), LKAS (asistent pro jízdu v pruzích), sedm airbagů, vyhřívaná sedadla, elektricky ovládané sedadlo řidiče, kožený multifunkční volant, palubní počítač, zadní parkovací kameru, dvouzónovou automatickou klimatizaci, ECS (elektronický řízený systém tlumení zadní nápravy), tempomat, rozpoznávání značek omezujících rychlost, automatické světlomety a stěrače, audiosystém s CD a MP3 a šesti reproduktory, navigaci a další výbavu.

Závěrem: prostorný a přiměřeně pohodlný vůz kombi s velkým zavazadlovým prostorem (553 litrů), pohodovým pérováním, dobrými jízdními vlastnostmi a dostatečným "luxusem". Slabší motor umožňoval poklidnou pohodovou jízdu bez větších nároků na dynamiku. Podle zkušeností majitelů měl vůz na turbodiesel trochu vyšší spotřebu nafty a také oleje. Na manažerský vůz byl motor slabý a měl horší image jihokorejské značky. Základní cena testovaného vozu Hyundai i40 kombi 1.7 CRDi Premium byla 814 990 Kč, za automat se připlácelo 50 000 Kč.

Na následujících fotografiích je testovaný vůz. Fotografie jsem doplnil technickým popisem a několika dalšími postřehy. Poslední dva odkazy uvádí technický popis a ceník vozu, oba materiály byly staženy ze stránek českého zastoupení automobilky Hyundai.

auto auto auto auto auto

  © AUTA 5P nahoru