Co jsem testoval:
testované auto
Ford Galaxy Ghia 1.9 TDI 150


Máte doma starší Autokatalog a nevíte co s ním?

chrpa-pa.cz
Blog o všem, co by Vás mohlo zajímat.

auta5p.eu  
Auta5P  
ZA VOLANTEM návrat  

logo

DS 5 Hybrid 4x4 (2015)

Dostal jsem pozvánku na akci DS Tour 2015. Zarezervoval jsem si dva vozy a v sobotu 6.6.2015 vyrazil na autosalon do Loun, kde pořádali jízdy uvedené DS Tour 2015 nejblíže mému bydlišti. Po absolvování první jízdy v modelu DS 3 Racing THP 205 jsem krátce vyzkoušel také hybridní verzi modelu DS 5.

Historie modelu DS 5 začíná rokem 2011, kdy Citroën uvedl na trh největší vůz série DS, model DS5. Byl postaven na platformě PF2, kterou již používaly vozy Citroën C4 Picasso a Peugeot 3008. Typ DS5 byl o 25 cm kratší než běžný model Citroën C5. V roce 2012 přidali provedení Hybrid4, první sériový Citroën s hybridní technologií. Jeho přední kola poháněl přes šestistupňovou robotizovanou převodovku dvoulitrový turbodiesel, zadní kola byla poháněna elektromotorem, napájeným niklmetalhybridovými akumulátory. V létě 2014 zavedl koncern PSA pro luxusní vozy řady DS novou značku DS, označení Citroën z vozů zmizelo. Na jaře 2015 prošel model DS 5 faceliftem a jako první z modelů DS dostal novou masku, na které už bylo pouze logo "DS" a zmizel z ní znak Citroënu.

S hybridní DS pětkou jsem se svezl již o rok dříve, to ještě nesla jméno Citroën. Takže základní poznatky si můžete prohlédnout v testu Citroën DS5 Hybrid4 Sport. U nové "dé es pětky" zachovali mechaniku, elektroniku i interiér, změnami prošla hlavně karosérie. Automobil nadále nabízel čtyři jízdní režimy:

  • AUTO - režim automaticky volil mezi elektromotorem a naftovým motorem (+start/stop) pro optimalizaci spotřeby
  • SPORT - elektromotor sa zapojujoval když byl potřebný pro zrychlení a využíval se celkový výkon 200 koní
  • ZEV - Zero emision vehicle - jízda jen na elektromotor, výdrž baterií maximálně 4 km
  • 4WD - Zapojení předního naftového motoru a zadního elektromotoru pro režim jízdy 4WD

Model DS 5 se vyznačoval extravagantním designem nejen zvenčí, ale i uvnitř, kde jsem si připadal jako v letadle. Prostor pro posádku byl stísněnější, mezi sedadly byl mohutný vysoký tunel. Různé ovladače byly nejen pod volantem, ale také na středovém tunelu a na stropě. Dole zploštělý volant při manévrování na parkovišti působil přinejmenším nezvykle. Většinu testovací trasy jsem jel v režimu sport. Vůz sice v tomto režimu ožil, přesto ale nebyl žádný dravec, zrychlení bylo pocitově jen mírně nadprůměrné. Výrobce udával maximální rychlost 211 km/h a zrychlení na stovku za 8,6 s, což byly hodnoty na celkový výkon 200 koní poměrně chabé. Automatická převodovka přeřazovala pomalu a ještě s rázy, tedy žádná pohoda. Brzdy byly relativně přeposilované a na pedál se muselo zjemna. Přes dvojité přední "A" sloupky byl omezený výhled šikmo vpřed. Výhled z vozu byl jeden z nejhorších, jaký jsem v dosud řízených a testovaných automobilech zažil. Proti standardnímu typu DS 5 měla verze Hybrid 4x4 zavazadlový prostor zmenšen o 144 litrů, jeho podstatnou část zabíraly akumulátory.

Testovaný Vůz DS 5 2.0 HDi Hybrid 4x4 ETG6 měl výbavu Be Chic, ta obsahovala čelní a boční airbagy, ABS, EBD, EBA, ESP, ASR, HSA, ITC, tempomat, couvací kameru, automatickou parkovací brzdu, mlhovky se svícením do zatáček, denní LED světla, automatickou dvouzónovou klimatizaci atd. Navíc měl vůz příplatkovou výbavu: přední full LED diodové dvětlomety, DS Connect Box, 7" dotykový displej s navigací a ovládáním hlavních funkcí vozidla, hliníkové 18" disky Twist a pneumatiky 235/45 R18. Příplatková výbava zvýšila základní cenu 1 023 900 Kč na konečných 1 104 090 Kč.

Závěrem: luxusně vybavený vůz netradičního designu, vhodný pro bohaté příznivce francouzských extravagantních vozů. Já osobně bych si ale za cenu přes 1,1 miliónu korun (pokud bych ty peníze měl) koupil jiný vůz. Pocity z jízdy v DS 5 jsem měl rozporuplné. Nepříliš praktický vůz, za kterým se sice řada lidí ohlédne, ale pokud si někdo koupí DS 5, bude to asi klasická verze s pohonem jen předních kol a bez přidaných baterií a elektromotoru. Škoda, že už žádný Citroën ani DS nemají hydropneumatické pérování.

Následuje několik snímků modelu DS 5 Hybrid 4x4. Fotky jsem, jako obvykle, doplnil technickým popisem a několika dalšími postřehy.

auto auto auto auto

  © AUTA 5P nahoru