Co jsem testoval:
testované auto
Citroën C-Elysée 1.6 VTi 115


Máte doma starší Autokatalog a nevíte co s ním?

chrpa-pa.cz
Blog o všem, co by Vás mohlo zajímat.

auta5p.eu  
Auta5P  
ZA VOLANTEM návrat  

logo

DS 3 Racing 1.6 THP 205 (2015)

Dostal jsem pozvánku na akci DS Tour 2015. Zarezervoval jsem si dva vozy a v sobotu 6.6.2015 vyrazil na autosalon do Loun, kde pořádali jízdy uvedené DS Tour 2015 nejblíže mému bydlišti. První jízdu jsem absolvoval v modelu DS 3 Racing, druhou pak ve voze DS 5 Hybrid 4x4. Z palety sedmi nabízených vozů (DS 3 BlueHDi 120, DS 3 Cabrio 1.6 THP 155, DS 3 Racing 1.6 THP 205, DS 4 1.6 THP 160, DS 4 2.0 BlueHDi 150, D 5 2.0 BlueHDi 180 a DS 5 Hybrid 4x4) k testování v rámci DS Tour bylo povoleno si vybrat pouze dva.

Model DS3 vyráběla automobilka Citroën od roku 2009, na trh byl uveden v lednu 2010 jako první vůz řady DS. Na podzim 2010 zahájili prodej nejsilnější verze tohoto modelu, typu DS3 Racing. V létě 2014 zavedl Citroën novou prémiovou značku DS a vozy této řady již nadále nenesly značku Citroën, i když na jejich přídi na masce nadále zůstalo stylizované logo značky Citroën.

Testovaný hatchback měl přeplňovanou šestnáctistovku s výkonem 207 koní a točivým momentem 275 Nm. Výrobce udával maximální rychlost 235 km/h a zrychlení na stovku za 6,5 vteřiny. Vůz měl sportovní tvrdé pérování, dobré zrychlení, motor táhl v celém pásmu otáček bez zjevných "děr" nebo "turboefektu". Řízení i řazení nečinilo problémy, brzdy byly trochu přeposilované a muselo se na ně hlavně zpočátku jemně. Jízdní vlastnosti se jevily jako dobré, jak na rozbité silnici, tak na rychle projížděných úzkých kruhových objezdech. Bohužel na krátké trase a v běžném poměrně hustém provozu se nedaly moc vyzkoušet. Na vůz tohoto charakteru by to chtělo na vyzkoušení jeho vlastností uzavřený okruh. Poněkud nezvyklé bylo, že volant nebyl multifunkční. Většina ovládacích prvků byla těsně pod volantem na jakýchsi "pádlech", podobný systém měl Ford Focus první generace pro ovládání rádia.

Testovaný vůz měl standardně bohatou výbavu: čelní, boční a hlavové airbagy, ESP, ASR, ABS, EBD, EBA, automatickou klimatizaci, elektricky ovládaná okna, variabilní posilovač řízení, programovatelný tempomat, automatické stěrače s dešťovým senzorem, DS Connect Box (Bluetooth hands free, integrovaný mikrofon), mlhovky atd. Základní cena vozu byla 839 900 Kč. Navíc měl příplatkovou výbavu: zadní parkovací kameru, grafický motiv na střeše vozu, navigaci se 7" displejem, autorádio s přehrávačem CD/MP3 a LED+xenonové světlomety. Příplatková výbava zvedla cenu vozu na "nekřesťanských" 928 300 Kč.

Závěrem: ostrý malý hatchback, hravý vůz na "vyblbnutí", stylovka za hodně peněz. Prostě auto pro fandy, kteří nemusejí koukat na nějakou tu korunu. Stejně výkonný vůz se u konkurence dal pořídit za podstatně menší peníz. Dobré jízdní vlastnosti, dobrá dynamika, solidní brzdy, bezproblémové řízení. Jedinou vadou na kráse byla ta vysoká cena. Produkce byla údajně omezena na dva tisíce vozů ročně, takže žádná tuctovka.

Následuje několik snímků testovaného vozu DS 3 Racing, fotky jsem doplnil technickým popisem a několika dalšími postřehy.

auto auto auto

  © AUTA 5P nahoru