Co jsem testoval:
testované auto
Peugeot RCZ 1.6 THP 200 Allure


Máte doma starší Autokatalog a nevíte co s ním?

chrpa-pa.cz
Blog o všem, co by Vás mohlo zajímat.

auta5p.eu  
Auta5P  
ZA VOLANTEM návrat  

logo

Citroën C5 Tourer 2.0 BlueHDi 180 AT (2016)

Na e-mail mi přišla nabídka vyzkoušet si vozy Citroën na akci Citroën RoadShow 2016. Jedním z míst, kde se tato akce pořádala, bylo parkoviště u hypermarketu Globus Chomutov. Tak jsem se zaregistroval na zkušební jízdy a ve středu 7.9.2016 odpoledne vyrazil na akci. Postupně jsem se svezl ze třemi vozy, prvním zkoušeným automobilem byl crossover Citroën C4 Cactus, druhým velkoprostorový C3 Picasso a posledním třetím vozem, se kterým se svezl bylo zde uvedené kombi Citroën C5 Tourer.

Model Citroën C5 vyráběli od roku 2001, nahradil předchozí modely Xantia a XM. V roce 2008 přišla druhá generace C5. Místo sedanu zavedli novou karosérii liftback a kombi přejmenovali z Breaku na Tourer. Vůz dostal také nový podvozek, vpředu lichoběžníky a vzadu multilink. Novinkou byly klasické vinuté pružiny pro slabší motorizace, pro silnější motory zachovali hydropneumatické pérování Citroën, zde ve verzi Hydractive 3+ s elektronickým řízením hydropneumatiky. Citroën používal hydropneumatické pérování už od roku 1955 a model C5 byl v době testu jediným modelem značky s tímto pérováním.

Na podzim 2016 byl model C5 největším nabízeným typem značky Citroën. Liftback i kombi nabízeli pouze s naftovým motorem 2.0 BlueHDi se dvěma výkony. Slabší verzi (150 koní) dodávali s mechanickou šestistupňovou převodovkou, silnější provedení (180 koní) mělo šestistupňový automat. Slabší verze mohla mít buď vinuté pružiny nebo hydropneumatické pérování, silnější dodávali jen s hydropneumatikou. Základní ceny kombi C5 Tourer byly podle motoru a výbavy v pásmu od 786 do 1 019 tisíc korun.

Testovaný vůz měl nejvyšší dodávanou výbavu XTR, silnější motor a dvouspojkovou šestistupňovou automatickou převodovku AET6. Standardně měl ESP, ASR, ABS, EBD, EBA, ITC (Intelligent Traction Control), pomoc při rozjezdu do kopce, automatickou elektrickou parkovací brzdu, tempomat a omezovač rychlosti, zadní parkovací asistent, bixenonové samonatáčecí světlomety, výsuvné ostřikovače světlometů, elektricy ovládaná přední i zadní okna, kožený volant, automatickou dvouzónovou klimatizaci, přední mlhovky, denní LED světla a tónovaná skla. Dále měl příplatkovou výbavu: perleťový lak bílá Nacré, čalounění kůží Claudia, 18" hliníkové disky Caspienne, alarm, 7" dotykový displej pro autorádio a navigaci, hlídání jízdy v pruzích, boční airbagy i vzadu, couvací kamera, HiFi aparaturu Philips a další. Ceníková akční cena byla 1 017 200 Kč, dala se snížit dvojnásobným bonusem při výkupu starého vozu o 160 000 Kč a Citroën nabízel také exkluzivní financování se splátkami až 3 roky s nulovým navýšením.

Za volantem jsem se cítil dobře, prostoru byl nadbytek a řízení vozu bylo bezproblémové. Převodovka řadila téměř nepostřehnutelně, motor byl dobře odhlučněn, volant a oba pedály se ovládaly pohodově. Hydropneumatické pérování si hravě poradilo s nerovnostmi vozovky, výbava byla dostatečně "luxusní". Prostě manažerský vůz střední třídy nebo prostorný kombík pro bohatší klientelu. Nezvykle působil jen pevný střed volantu, podobný měl také dříve testovaný starší model C4. Motor poskytoval vozu dostatečnou dynamiku, výrobce udával maximální rychlost 219 km/h a zrychlení na stovku za 8,8 s (obě hodnoty při obsazení vozu pouze řidičem).

Vůz měl pohodlná široká sedadla, zavazadlový prostor měl objem 505 litrů a jeho nákladová hrana se dala u vozů s hydropneumatickým pérováním v případě potřeby mírně posunout dolů. Po sklopení zadních sedadel, dělených v poměru 40/20/40 %, se zvětšil prostor pra náklad až na 1462 litrů. Drobným nedostatkem byl omezený prostor pro nohy na zadní řadě sedadel v případě, že vpředu seděl vyšší pasažér.

Závěrem: Prostorný pohodlný komfortní vůz kombi vhodný i dlouhé cesty. Neotřelý design, solidní jízdní vlastnosti, skvělé hydropneumatické pérování, které udržuje stálou světlou výšku a na dobré silnici při vyšších rychlostech sníží automaticky příď vozu pro lepší aerodynamiku a nižší spotřebu. Bohatá výbava, jen poněkud nezvyklý pevný střed volantu. Na zadních sedadlech by mohlo být více místa pro nohy vyšších pasažérů. Od roku 2015 se dodával jen jeden naftový motor se dvěma výkony, zájemci o benzínovou verzi měli smůlu. Vzhledem k velikosti a výbavě testovaného vozu přiměřená cena něco přes milion Kč, bylo ji možno pomocí bonusu za výkup starého vozu srazit až na 857 tisíc korun.

Na následujících snímcích je exteriér, interiér a motor testovaného vozu. Fotografie jsem doplnil technickým popisem a několika dalšími postřehy. Přidal jsem teké ceník, stažený ze stránek českého zastoupení automobilky Citroën.

auto auto auto auto

  © AUTA 5P nahoru