Co jsem testoval:
testované auto
Mitsubishi Colt 1.3


Máte doma starší Autokatalog a nevíte co s ním?

chrpa-pa.cz
Blog o všem, co by Vás mohlo zajímat.

auta5p.eu  
Auta5P  
  Sraz historických vozidel Chomutov 2013 zpět na SRAZY  

Sraz 2013

SRAZ HISTORICKÝCH VOZIDEL CHOMUTOV 2013

Poslední dubnovou sobotu se v Chomutově koná již řadu let sraz historických vozidel, který pořádá Veteran car club Chomutov. V roce 2013 jej pořádali 27. dubna a byl to jeho 19. ročník. Výstava automobilových a motocyklových veteránů byla, jako každým rokem, na parkovišti Severočeských dolů mezi obchodním centrem Chomutovka a nákupním areálem Billa. Stejný zůstal i čas kolem poledne, bezplatný vstup a prohlídka automobilových i motocyklových veteránů. Sraz byl, jako obvykle (vyjímkou byl rok 2012), součástí chomutovských městských slavností.

Na sraz přijeli nejen majitelé veteránů z Čech, ale doplnili je tradičně účastníci ze sousedního Německa. Řada veteránistů již byla pravidelnými účastníky a jejich vozidla se zúčastnila také předchozích chomutovských srazů. Vidět bylo ale také několik vozidel, která se srazu zúčastnila poprvé. Řada veteránistů přijela mimo soutěž a své vozy jen ukazovali, závěrečné jízdy veteránů se ale neúčastnili. Počet účastníků byl v roce 2013 nižší, než v předchozích ročnících. Zřejmě se na tom podepsala dlouhá zima a také počasí při vlastní akci. Nebylo nejtepleji, sem tam spadla i nějaká ta kapka.

Nejstarším automobilem na srazu byl De Dion-Bouton z roku 1909. K vidění pak bylo ještě několik předválečných vozů: dvě malé Aerovky, jedna Praga, dvě Tatry, roadster DKW F5 a hasičský vůz Škoda 120. Další automobily byly vyrobeny až po druhé světové válce.

Na sraz historických vozidel se podle startovní listiny přihlásilo celkem 81 automobilů a 52 motocyklů. Jak už ale bylo uvedeno výše, řada jich nedorazila. Více než padesátka přihlášených účastníků na srazu chyběla, naopak dorazilo několik nepřihlášených veteránistů a někteří přijeli s jiným vozidlem ze své sbírky, něž nahlásili. Ve výsledkových listinách pak bylo uvedeno 12 automobilů do roku výroby 1955 (včetně dvou traktorů), 34 automobilů od roku výroby 1956, 22 motocyklů do roku 1955 a 19 motocyklů od roku 1956. Absolutním vítězem srazu se stal Petr Humhal na voze Praga Alfa, který dosáhl nejvyššího počtu vítězství v jednotlivých soutěžních disciplínách. Za poskytnuté materiály patří poděkování Zdeňkovi Prchalovi z VCC Chomutov, který mi poslal jak plakát akce, tak uvedné výsledkové listiny.

Po obvyklé výstavě vozidel se účastníci srazu historických vozidel vydali na soutěžní jízdu do Žatce a zpět. Po cestě plnili různé úkoly, jako výměnu pojistek, chytání plechových rybiček na udici, výměnu vzduchového filtru, hod klínovým řemenem na dřevěnou tyč, výměnu ventilku a další. Dosažené body jsou ve výše uvedených výsledkových listinách a podrobnější popis cesty od jednoho z účastníků byl zveřejněn na stránkách chomutovského veteran klubu.

V reportáži najdete celkem 52 vystavených vozidel na 206 fotografiích, které jsem, jako vždy, doplnil dostupným popisem a technickými údaji. Fotil jsem hlavně nové účastníky srazu, ale většinou na sraz dorazili jeho pravidelní účastníci. Kategorie starších automobilů (do roku výroby 1955) je na prvních dvanácti odkazech, další pak ukazují novější vozidla, včetně těch, která přijela jen na přehlídku a soutěžní jízdy se nezúčastnila. Snímky a popisy vozů pravidelných účastníků srazu nejdete také v reportážích z předchozích ročníků.

auto auto auto auto auto auto
auto auto auto auto auto auto
auto auto auto auto auto auto
auto auto auto auto 1"auto" auto
auto auto auto auto auto auto
auto auto auto auto auto auto
auto auto auto auto auto auto
auto auto auto auto auto auto
  auto auto auto auto  
logo klubu

  AUTA 5P nahoru