Co jsem testoval:
testované auto
Toyota Prius


Máte doma starší Autokatalog a nevíte co s ním?

chrpa-pa.cz
Blog o všem, co by Vás mohlo zajímat.

auta5p.eu  
Auta5P  
  Soukromá sbírka veteránů Ford - ČR 2009  

SOUKROMÁ SBÍRKA VETERÁNŮ FORD - ČR 2009

V centru jednoho českého města se nachází zajímavá sbírka veteránů. Skládá se převážně z vozů Ford, vyrobených v Anglii. Nejvetší podíl tvoří vozy Ford Anglia z let 1957 a 1958, dále je zde jeden novější model Anglia z roku 1968, různé Cortiny a jeden německý Taunus. Lahůdkami jsou vozy Zephyr a Zodiac z padesátých let dvacátého století, podle majitele sbírky jediné svého druhu v ČR. Sbírku doplňuje Volga M21, Tatra 613 a upravená Škoda 1202 STW s větším motorem na elektronových kolech. Nejstarším vozem pak byla vzorně zrenovovaná Praga Piccolo z roku 1933. Některé z vozů vlastnili otec a dědeček majitele sbírky, další si do sbírky postupně pořídil sám.
Do bývalého Československa se z Anglie dovážely vozy Ford Anglia (100E), Hillman Minx (Minx III, ten ve sbírce nebyl) a Ford Cortina všech tří generací. Jiné anglické vozy se na našich cestách vyskytovaly jen zřídka, jednalo se o individuální dovozy. Podobný osud měl například tmavě červený Ford Zodiac (původně možná modrý) ročníku 1959, který údajně dovezla Tatra Kopřivnice, aby vyzkoušela možnost použití automatické převodovky ve vozech Tatra 603.
Sbírku jsem na pozvání jejího majitele navštívil počátkem prosince 2009. Majiteli, který si nepřál být uveden, patří poděkování za možnost prohlídky, nafocení jeho veteránů a poskytnutí základních informací o jeho vozech. Snímky jsem doplnil dostupnými údaji.

       


  AUTA 5P