Auto & Technik Museum Sinshem

Oldtimer Kopřivnice 2018


Co jsem testoval:
testované auto
Škoda Roomster 1.4 TDI 59 kW


JK Classisc Lužná 2018

auta5p.eu  
Auta5P  
  Podvozek osobního automobilu zpět  


PODVOZEK OSOBNÍHO AUTOMOBILU

První automobily používaly samostatný podvozek, tvořený kovovým rámem. Dnešní osobní vozy mají většinou samonosnou karosérii a podvozek pak tvoří přední a zadní náprava, odpružení, kola, brzdová soustava a řízení. Podvozek ovlivňuje jízdní vlastnosti vozidla. Podle uložení motoru a toho, která náprava je poháněna, rozlišujeme koncepci vozidla:
Klasická koncepce má motor, spojku a převodovku umístěny vpředu, rozvodovka je vzadu a jsou poháněna kola zadní nápravy. Hnací moment se z převodovky přenáší na rozvodovku kardanovým hřídelem. Tuto koncepci používají například vozy BMW. Někdy bývá pro lepší rozložení hmotnosti převodovka přemístěna dozadu k rozvodovce, toto řešení bývá označováno transaxle.

Přední pohon má všechny části pohonu umístěny u přední hnací nápravy. Tuto koncepci používá přibližně od roku 1980 většina automobilových výrobců. Motor je většinou uložen příčně, někdy také podélně (například u vozů Audi).

Zadní pohon má všechny části pohonu umístěny u zadní nápravy. Pokud je motor uložen před zadní nápravou, označuje se toto provedení jako vůz s motorem uprostřed. U obou provedení (s motorem před i za zadní nápravou) může být motor uložen napříč nebo podélně.

Pohon všech čtyř kol, označovaný také AWD nebo 4x4, používají terénní a SUV vozy. Pohon všech kol může být trvalý nebo zapínatelný. Tyto vozy mají obvykle motor vpředu, ale některé sportovní vozy mají pohon všech kol a motor vzadu. Pohon všech kol je vhodný na kluzkém povrchu, případně pro přenos velkého výkonu na vozovku, obvykle je však vůz těžší a má vyšší spotřebu paliva.

průhled

Na průhledu vozem (Škoda Fabia první generace) je vidět typický podvozek vozu s pohonem předních kol. Přední náprava McPherson s kotoučovými brzdami, zadní kliková náprava má podélné závěsy se zkutnou příčkou a bubnové brzdy. Na obrázku jsou vidět i hnací hřídele předních kol.

DRUHY NÁPRAV

PRUŽINY

BRZDY  AUTA 5P nahoru