Co jsem testoval:
testované auto
Škoda 125 L


Máte doma starší Autokatalog a nevíte co s ním?

chrpa-pa.cz
Blog o všem, co by Vás mohlo zajímat.

auta5p.eu  
Auta5P  
  Podvozek osobního automobilu zpět  


PODVOZEK OSOBNÍHO AUTOMOBILU

První automobily používaly samostatný podvozek, tvořený kovovým rámem. Dnešní osobní vozy mají většinou samonosnou karosérii a podvozek pak tvoří přední a zadní náprava, odpružení, kola, brzdová soustava a řízení. Podvozek ovlivňuje jízdní vlastnosti vozidla. Podle uložení motoru a toho, která náprava je poháněna, rozlišujeme koncepci vozidla:
Klasická koncepce má motor, spojku a převodovku umístěny vpředu, rozvodovka je vzadu a jsou poháněna kola zadní nápravy. Hnací moment se z převodovky přenáší na rozvodovku kardanovým hřídelem. Tuto koncepci používají například vozy BMW. Někdy bývá pro lepší rozložení hmotnosti převodovka přemístěna dozadu k rozvodovce, toto řešení bývá označováno transaxle.

Přední pohon má všechny části pohonu umístěny u přední hnací nápravy. Tuto koncepci používá přibližně od roku 1980 většina automobilových výrobců. Motor je většinou uložen příčně, někdy také podélně (například u vozů Audi).

Zadní pohon má všechny části pohonu umístěny u zadní nápravy. Pokud je motor uložen před zadní nápravou, označuje se toto provedení jako vůz s motorem uprostřed. U obou provedení (s motorem před i za zadní nápravou) může být motor uložen napříč nebo podélně.

Pohon všech čtyř kol, označovaný také AWD nebo 4x4, používají terénní a SUV vozy. Pohon všech kol může být trvalý nebo zapínatelný. Tyto vozy mají obvykle motor vpředu, ale některé sportovní vozy mají pohon všech kol a motor vzadu. Pohon všech kol je vhodný na kluzkém povrchu, případně pro přenos velkého výkonu na vozovku, obvykle je však vůz těžší a má vyšší spotřebu paliva.

průhled

Na průhledu vozem (Škoda Fabia první generace) je vidět typický podvozek vozu s pohonem předních kol. Přední náprava McPherson s kotoučovými brzdami, zadní kliková náprava má podélné závěsy se zkutnou příčkou a bubnové brzdy. Na obrázku jsou vidět i hnací hřídele předních kol.

DRUHY NÁPRAV

PRUŽINY

BRZDY  AUTA 5P nahoru