Co jsem testoval:
testované auto
Fiat 600 D


JK Classisc Lužná 2018

Máte doma starší Autokatalog a nevíte co s ním?

chrpa-pa.cz
Blog o všem, co by Vás mohlo zajímat.

auta5p.eu  
Auta5P  
  Podvozek osobního automobilu návrat  


PODVOZEK - PRUŽINY

Nedílnou součástí náprav je systém odpružení. Starší automobily používaly obvykle listová pera, novější vozy jsou vybaveny vinutými (šroubovitými) pružinami. Méně často se používají zkrutné tyče a poměrně zřídka se lze u osobních automobilů setkat s plynokapalinovým odpružením.

listová pera

Listová pera: jsou tvořena jedním nebo několika listy z pružné oceli nebo plastu. Podle tvaru se rozdělují na čtvrteliptická (A), půleliptická (B), třičtvrtěeliptická (C) a celoeliptická pera. Podle uspořádání pak na pera příčná a podélná, zřídka také šikmá.

vinuté prižiny

Vinuté pružiny: jsou vyrobeny z pružné oceli. Mohou být válcové nebo soudečkové, vinuté se stejným stoupáním nebo progresivně. Vinuté (šroubovité) pružiny jsou dnes nejčastěji používanými pružinami v osobních automobilech. Zabírají méně místa než listová pera a poměrně snadno mohou zabezpečit progresivní pérování - malé nerovnosti plavně pohltí, při větším propružení kladou větší odpor a zlepšují tak jízdní vlastnosti vozu a komfort pérování.

hydropneumatika

Hydropneumatická jednotka: pro přenos pohybu kola používá kapalinu, vlastní pružení zbezpečuje plyn. Hydropneumatika může také sloužit ke snadné změne světlé výšky a součástí pružicí jednotky může být i tlumič pérování. Na obrázku vidíte plynokapalinovou jednotku vozu Citroën:
   1 - ocelová koule naplněná plynem, který je stlačován přes membránu kapalinou
   2 - kapalina, přenášející síly od kol
   3 - válec z lehké slitiny
   4 - píst, stlačující kapalinu
   5 - pružící plynová náplň
   6 - pryžová membrána

tlumič

Tlumič pérování: nenese váhu vozidla, ale tlumí kmitání a výkyvy v pružinách vozu. Tlumiče jsou tvořeny pístem připevněným ke karoserii vozu, který se pohybuje v olejem naplněném válci tak, jak se pohybuje kolo vozu. Při pohybu dochází k zasouvání a vysouvání pístní tyče a tlačení oleje přes sací ventily. Tím je zajištěno tlumení a plynulý pohyb. Tlumiče pérování jsou důležitým prvkem bezpečnosti. Výrazně zvyšují stabilitu automobilu a udržují jej na stálé dráze, především v nebezpečných situacích. Kromě bezpečnosti ovlivňují tlumiče pérování také jízdní komfort a pohodlí.  AUTA 5P nahoru