Zde může být vaše reklama

Ušetřete na pojištění auta! Pomůže Vám srovnání na ePojisteni.

Máte doma starší Autokatalog a nevíte co s ním?

Autobazar 123auta.cz nabízí prověřené vozy se slevou až 15 000 Kč.

Najděte si nejlevnější povinné ručení na Porovnej24.cz.

auta5p.eu  
Auta5P  
ZA VOLANTEM návrat  
nic
logo

Škoda Octavia Super (1959)

Vůz Škoda Octavia Super, vyrobený a zakoupený v roce 1959 vlastnili mí rodiče až do roku 1975, tedy celých 16 let. Nový vůz koupil otec v roce 1959 ze 39 tisíc korun, byl to jeden z prvních vozů, které se prodávaly volně a nikoli na poukaz, který dostávali uvědomělí soudruzi za budování socializmu. Vozy na poukaz byly o 10 tisíc levnější. Za volantem uvedeného vozu jsem pak v letech 1972 až 1975 získával první zkušenosti s řízením a najel jsem několik málo tisíc kilometrů. Než otec vůz prodal, měl najeto asi 100 000 km.

Základní údaje o vozu Škoda Octavia Super: Dvoudveřový čtyřmístný vůz s karosérií na podvozku tvořeném centrální rourou, několika příčnými profily a vpředu rozvidlenými nosníky pro uložení motoru a přední nápravy. Vpředu umístěný řadový čtyřválec OHV s objemem 1221 cm³, vrtání 72 mm, zdvih 75 mm, stupeň komprese 7,0, výkon 33 kW (45 koní) při 4200 ot/min, maximální rychlost přibližně 115 km/h, hmotnost 920 kg, pohon zadních kol.

Stručná historie výroby modelu Octavia: Model Octavia Super vznikl roku 1959 ze Škody 445 (Spartak). Dostal novou přední nápravu (jiné závěsy a příčné listové pero bylo nahrazeno vinutými pružinami), byla modernizována maska a přístrojová deska. V roce 1961 byly Octavie dále modernizovány: dostaly tehdy módní křidélka, opět novou masku a přístrojovou desku. Po zvýšení stupně komprese na 7,5 se zvýšil výkon o 2 koně.

Kromě provedení Super se vyráběla slabší Octavie s motorem 1089 cm³, která nahradila model Škoda 440. Měla výkon 40 koní, od roku 1961 pak 42 koní. V minimálních počtech se vyráběly také sportovnější varianty Touring Sport a TS 1200 s výkonnějšími dvoukarburátorovými motory z Felicie a Felicie Super.

Všechna dvoudvéřová provedení zůstala ve výrobě do roku 1964, kdy byl do výroby zaveden model Škoda 1000 MB. V roce 1961 byla na trh uvedena také verze kombi, nazvaná Octavia Combi. Ta byla několikrát modernizována a její výroba byla ukončena až v roce 1971.

Model Octavia byl posledním osobním vozem Škoda, který neměl samonosnou karosérii. Pouze užitkové modely Škoda 1202 a 1203 nadále používaly karosérii na podvozku.

Zkušenosti z provozu: Vůz měl jízdní vlastnosti přiměřené době svého vzniku. Lehká zadní část a kyvadlová zadní náprava způsobovaly přetáčivost, hlavně na kluzkém povrchu. Také citlivost na boční vítr byla poměrně značná. Vůz měl velkou vůli na volantu a také řazení pod volantem bylo poměrně nepřesné, řazení z trojky na dvojku bylo problematické, zřejmě z důvodu opotřebované synchronizace. Během provozu popraskalo několik listů zadního listového pera, přestal těsnit chladič a prasklo táhlo ovládající spojku. Vozu nedělalo dobře větší teplo, při cestě do slunné Jugoslávie se motor špatně chladil a podpálily se ventily. Ke konci provozu přestávalo dobíjet dynamo, protože uhlíky již špatně doléhaly a pravidelně se ucpávaly trysky karburátoru, které se musely čistit snad každých 200 km. Při rozjíždění na jedničku vůz občas cukal a tak jsme se rozjížděli většinou na dvojku.

Otec vůz postupně "generálkoval". Rozebral podvozek, očistil, odrezil a natřel epoxidovou barvou, byl pak jako nový. Černou koženkou vyčalounil dveřní výplně a zadní bočnice, prorezlá místa karosérie vylaminoval. Vůz měl původně vpředu bílé a vzadu červené blinkry. Zadní brzdová světla byla oranžová. Aby vyhovoval pozdějším předpisům, byly přední blinkry vyměněny za oranžové a vzadu prohozeny kabely k žárovkám. V zadních světlech byly jen dvě žárovky, po změně zapojení horní jednovláknová blikala a dolní dvouvláknová byla zapojena jako koncové a brzdové světlo.

Na konci článku je několik fotografií, většinu z nich jsem pořídil na přelomu šedesátých a sedmdesátých let dvacátého století. Jsou doplněny popisem vozu a několika dalšími postřehy.

Vzpomínka: Tato stránka je věnována památce na mého otce, má proto smuteční černou barvu. Otec postupně vlastnil tyto automobily: Adler Trumph Junior (předválečný německý vůz, byl zakoupen jako ojetý v padesátých letech), uvedenou Škodu Octavii Super, Škodu 110 L (v letech 1975 až 1981), Škodu 105 L (rok výroby 1981, používána do roku 1998) a posledním vozem byla ojetá Škoda Favorit 135 L z roku 1990 (tu otec používal od roku 1999 až do své smrti v roce 2002).

auto auto auto auto auto
auto auto auto auto auto
auto

  © AUTA 5P nahoru