Zde může být vaše reklama

Už jste si sjednali pojištění auta na ePojisteni? Já ano!

Máte doma starší Autokatalog a nevíte co s ním?

Autobazar 123auta.cz nabízí prověřené vozy se slevou až 15 000 Kč.

Najděte si nejlevnější povinné ručení na Porovnej24.cz.

Přečtěte si recenzi Škody Kodiaq, novinky na českém trhu s automobily a porovnejte její kvality s konkurenčními SUV.

auta5p.eu  
Auta5P  
ZA VOLANTEM návrat  
nic
logo Adler

Adler Trumpf Junior (1938)

Automobil Adler Trumpf Junior byl vyráběn ve třicátých letech dvacátého století v Německu. Měl litrový motor, přední pohon a mechanické lankové brzdy. Vůz vlastnil můj otec v padesátých letech a já se v něm vozil pouze jako spolujezdec, protože jsem tehdy nechodil ještě ani do školy. Zkušenosti jsou tedy pouze zprostředkované, z otcova vyprávění. Já si pamatuji jen, že jsem občas stával uprostřed za předními sedadly a vyhlížel na silnici ...

Vůz otec používal obvykle na krátké jízdy, občas se vypravil do Prahy. Dvě závady z vyprávění: jednou během provozu praskla zkrutná tyč pérování, kterou si pak musel nechat otec speciálně vyrobit. Při jiné jízdě prasklo lanko mechanicky ovládaných brzd. Stalo se to při sjezdu letenským tunelem v Praze dolů k Vltavě. Otec musel brzdit motorem a štěstím bylo, že tehdy byl pouze minimální provoz, takže vše dopadlo šťastně.

Jízdní vlastnosti vozu byly na svou dobu údajně dobré, vůz se jen více nakláněl v zatáčkách. Přední pohon jej vždy "vytáhl" ze zatáčky. Při intenzivním brzdění se projevovala nectnost mechanických brzd, vůz táhl do strany. Maximální rychlost byla údajně až 100 km/h.

Na připojených dobových fotografiích je popisovaný vůz, jak vyhlížel v padesátých letech dvacátého století. Původní znak orla na chladiči otec odstranil, protože se matce nelíbil.

auto auto auto

  © AUTA 5P nahoru