Zde může být vaše reklama

Ušetřete na pojištění auta! Pomůže Vám srovnání na ePojisteni.

Máte doma starší Autokatalog a nevíte co s ním?

Autobazar 123auta.cz nabízí prověřené vozy se slevou až 15 000 Kč.

Najděte si nejlevnější povinné ručení na Porovnej24.cz.

auta5p.eu  
Auta5P  
ZA VOLANTEM návrat  
nic
logo Adler

Adler Trumpf Junior (1938)

Automobil Adler Trumpf Junior byl vyráběn ve třicátých letech dvacátého století v Německu. Měl litrový motor, přední pohon a mechanické lankové brzdy. Vůz vlastnil můj otec v padesátých letech a já se v něm vozil pouze jako spolujezdec, protože jsem tehdy nechodil ještě ani do školy. Zkušenosti jsou tedy pouze zprostředkované, z otcova vyprávění. Já si pamatuji jen, že jsem občas stával uprostřed za předními sedadly a vyhlížel na silnici ...

Vůz otec používal obvykle na krátké jízdy, občas se vypravil do Prahy. Dvě závady z vyprávění: jednou během provozu praskla zkrutná tyč pérování, kterou si pak musel nechat otec speciálně vyrobit. Při jiné jízdě prasklo lanko mechanicky ovládaných brzd. Stalo se to při sjezdu letenským tunelem v Praze dolů k Vltavě. Otec musel brzdit motorem a štěstím bylo, že tehdy byl pouze minimální provoz, takže vše dopadlo šťastně.

Jízdní vlastnosti vozu byly na svou dobu údajně dobré, vůz se jen více nakláněl v zatáčkách. Přední pohon jej vždy "vytáhl" ze zatáčky. Při intenzivním brzdění se projevovala nectnost mechanických brzd, vůz táhl do strany. Maximální rychlost byla údajně až 100 km/h.

Na připojených dobových fotografiích je popisovaný vůz, jak vyhlížel v padesátých letech dvacátého století. Původní znak orla na chladiči otec odstranil, protože se matce nelíbil.

auto auto auto

  © AUTA 5P nahoru