Co jsem testoval:
testované auto
Hyundai Elantra 2.0 GLS


Máte doma starší Autokatalog a nevíte co s ním?

chrpa-pa.cz
Blog o všem, co by Vás mohlo zajímat.

auta5p.eu  
Auta5P  
ZA VOLANTEM návrat  

logo

Toyota Prius (2016)

Model Prius prodávala automobilka Toyota od roku 1997. Byl to první, hromadně vyráběný, hybridní automobil. První tři roky prodávali Prius pouze v Japonsku, od roku 2000 jej exportovali do USA, Evropy a na další trhy. První generaci (XW10) vyráběli do roku 2003, kdy přišla druhá generace Priusu (XW20). Od roku 2009 dodávala Toyota třetí generaci (XW30) a v roce 2015 přišla čtvrtá generace (XW50). Hybridní soustrojí, sestávající ze spalovacího motoru a elektromotoru, dávalo celkový výkon 90 kW (122 koní) a přes automatickou převodovku s plynulým převodem (CVT) pohánělo přední kola.

V květnu 2016 jsem dostal pozvánku na akci Den s fleetem Most 2016, kde jsem se krátce svezl v několika automobilech. Posledním, devátým testovaným automobilem byla Toyota Prius čtvrté generace. Jízdu jsem uskutečnil téměř po akci, většina stánků již byla zabalena a končili také na stánku Toyota, ale ještě mi testovací jízdu umožnili, když jsem se vrátil, měli už všichni všechno zabaleno a někteří dealeři už odjeli.

Aktuální verze Priusu byla hatchback střední třídy. Proti svému předchůdci měla delší, širší, nižší a prostornější karosérii, po přemístění baterí pod zadní sedadla se zvětšil zavazadlový prostor a přepracovaný podvozek zlepšil jízdní vlastnosti. Prius měl pověst solidního spolehlivého vozu s nízkou spotřebou. Baterie neztrácely kapacitu ani po 300 000 km. Vůz měl už v základní výbavě LED světlomety, mlhovky, zadní parkovací kameru, sedm airbagů, dvouzónovou automatickou klimatizaci, multimediální systém s obrazovkou ve středu přístrojové desky a řadu elektronických pomocníků, jako hlídání jízdního pruhu, rozpoznávání dopravních značek, adaptivní tempomat a další.

Po usednutí za volant jsem tlačítkem nastartoval a malou modrou páčkou na panelu uprostřed přístrojové zvolil jízdní režim D (=drive, páčka měla ještě polohy P, R a N). Dvoupedálové ovládání fungovalo stejně jako ve vozech s klasickým automatem. Přístrojová deska byla digitální a ve středu přístrojové desky, vše se zobrazovalo formou čísel a grafů. Velké grafy se zobrazovaly také na velkém centrálním displeji. Při jízdě byl nezvyklý zvuk motoru, působil dojmem, jako by měl stále stejné otáčky téměř nezávisle na poloze plynového pedálu, bezestupňová převodovka CVT "táhla" auto od rozjezdu do vysokých rychlostí naprosto plynule, bez jakýchkoli rázů. Vůz měl solidní zrychlení, výrobce uváděl akceleraci na stovku za 10,6 s, to odpovídá mnou orientačně změřené hodnotě něco mezi 10 a 11 vteřinami, maximální rychlost byla 180 km/h. Ovládání volantu i pedálů bylo bezproblematické, jízdní vlastnosti plně vyhovující a nezáludné. Ve voze byl dostatek místa jak na předních, tak na zadních sedadlech, dostatečně velký byl také zavazadlový prostor (objem 500 litrů).

Design karosérie byl přinejmenším netradiční, měla dobrou aerodynamiku se součinitelem odporu vzduchu Cx=0,24. Vůz se rozjížděl na elektromotor, spalovací motor se přidal až po rozjezdu. Při ekonomické jízdě po městě a jeho okolí se údajně dala udržet spotřeba do 5 l/100 km, horší to bylo na dálnici při vyšších rychlostech. Při každém zpomalování se rekuperovala energie a dobíjely se akumulátory. Výrobce udával spotřebu 3,6 l/100 km.

Závěrem: netradičně tvarovaný, dostatečně prostorný automobil s hybridním pohonem. Dobré jízdní vlastnosti, nízká spotřeba a ekologický provoz. Prius provázela pověst spolehlivého bezproblémového automobilu. Optimální vůz pro ekologicky smýšlející řidiče. V ČR vůz prodávali ve výbavách Live, Active a Executive za základní ceny 745, 800 a 905 tisíc korun.

Na následujících fotografiích je testovaný automobil. Fotografie jsem, jako vždy, doplnil technickým popisem a několika dalšími postřehy. Poslední odkaz uvádí ceník a technické údaje modelu Toyota Prius, ceník jsem stáhnul ze stránek českého zastoupení automobilky Toyota.

auto auto auto auto

  © AUTA 5P nahoru