Co jsem testoval:
testované auto
Adler Trumpf Junior


Máte doma starší Autokatalog a nevíte co s ním?

chrpa-pa.cz
Blog o všem, co by Vás mohlo zajímat.

auta5p.eu  
Auta5P  
ZA VOLANTEM návrat  

logo Peugeot

Peugeot RCZ 1.6 THP 200 (2012)

Během května a června 2012 pořádalo české zastoupení automobilky Peugeot akci "Peugeot Roadshow". Během této akce si mohli zájemci otestovat sortiment vozů Peugeot, dostupných v České republice. Vybral jsem si tedy nejbližší zastoupení Peugeot v Mostě, zaregistroval se na akci a 22.5.2012 vyrazil do Mostu na testovací jízdy. Jedním ze zkoušených vozů bylo kupé RCZ, které jsem chtěl otestovat již v roce 2011, ale tehdy bylo beznadějně obsazeno. V nabídce měli nejsilnější dodávanou motorizaci 1.6 THP 200, přeplňovanou šestnáctistovku s výkonem 200 koní.

Testovaný vůz nesl označení Peugeot RCZ Allure 1.6 200k MAN6 a jeho základní cena byla 749 000 Kč. Ve standrdní výbavě měl ABS, EVA (podpora brzdění v kritických situacích), ESP, protiprokluzový systém, Hill Assist (pomocník rozjezdu do svahu), přední a boční airbagy, regulátor a omezovač rychlosti, zadní parkovací asistent, mlhovky, dvouzónovou automatickou klimatizaci, audiosystém, dvoupolohový zadní spojler atd. Nadstandardní výbava obsahovala metalízu (oranžová tourmaline), navigaci s výsuvnou obrazovkou a pevným diskem, jukeboxem a servisním modulem, samonatáčecí xenonové světlomety, ostřikovače světlometů a hliníková 19" kola Solstice Mat Black Onyx. Cena se tak vyšplhala na 865 495 Kč.

Po usednutí do vozu jsem si seřídil sedadlo (elektrické seřizování polohy) a volant a vyrazili jsme na zkušební jízdu. Sportovní sedačky, nízký posez, sportovní jízdní vlastnosti, odspodu dobře táhnoucí motor, šestistupňová převodovka s dobrým řazením a "kratšími" převody - tak by se daly shrnout první dojmy z krátké jízdy. Rychlost jízdy ukazoval analogově tachometr a digitálně počítač. Brzdy by možná mohly mít slabší posilovač, muselo se brzdit jemně. Turbodmychadlem přeplňovaná šestnáctistovka, převzatá od BMW z vozů Mini Cooper, se ochotně vytáčela, zrychlení bylo velmi dobré, turboefekt neznatelný. Bohužel jízda probíhala většinou po městě, s takovým vozem by to chtělo se "vyřádit" na uzavřeném okruhu. Jízdní vlastnosti byly dobré, přesto že podvozek měl vpředu klasickou nápravu McPherson a vzadu jen podélné závšsy se zkrutnou příčkou a ne viceprvkové závěšení. V zatáčkách se vůz téměř nenakláněl, jen poněkud tvrdší pérování a nízkoprofilové pneumatiky na 19" kolech činily jízdu po hrbolech a výtlucích dost nepříjemnou.

Vůz byl sice 2+2 místný, ale zadní sedadla byla téměř nepoužitelná, místo pro nohy žádné a pro hlavu také ne. Mohla sloužit tak k převozu malých dětí nebo lépe je sklopit a zvětšit tak zavazadlový prostor. Ten měl na malé kupé solidní objem 384 litrů a po sklopení zadních sedadel dokonce 760 litrů. Výrobce udával maximální rychlost 235 km/h, zrychlení na stovku za 7,5 s a spotřebu od 5,6 do 8,8 l/100 km. Při ostřejší jízdě ale spořeba stoupala k 10 l/100 km. Nádrž pojmula 55 litrů benzínu.

Závěrem: Peugeot RCZ je malé sportovní kupé s výkonným motorem a dobrými jízdními vlastnostmi - prostě vůz pro radost z jízdy. Cena sice vyšší, ale v porovnání s obdobnými vozy stále relativně výhodná, bohužel už ne vzhledem k průměrnému platu v České republice.

Na připojených fotografiích je testovaný vůz. Snímky jsem doplnil technickým popisem a několika dalšími drobnými postřehy. Průhled vozem a rozměrové náčrtky jsou z oficiálních zdrojů automobilky Peugeot.

auto auto auto auto

  © AUTA 5P nahoru