Co jsem testoval:
testované auto
Audi A6 3.0 TDI quattro


Máte doma starší Autokatalog a nevíte co s ním?

chrpa-pa.cz
Blog o všem, co by Vás mohlo zajímat.

auta5p.eu  
Auta5P  
ZA VOLANTEM  

logo Opel

Opel Astra 1.4 (2004)

Nový model Opel Astra (Astra H) byl uveden na trh na jaře 2004. Předváděcí weekend se v České republice uskutečnil u prodejců Opel ve dnech 14. až 16. května 2004. V rámci této akce jsem se s vozem krátce svezl.
Drobnou komplikací bylo pouze nalezení právě přestěhované pobočky prodejce Opelů v Chomutově. Původní sídlo firmy bylo srovnáno se zemí (rozšíření sousedního supermarketu), webové stránky firmy o novém umístění "taktně" mlčely a udávaly původní již neexistující sídlo včetně příjezdového plánku, telefony byly právě přepojovány a čísla mimo provoz. Teprve dotazem na mobil jednoho z prodejců jsem zjistil nové umístění firmy. Prodejci pak ochotně představili a předvedli novou Astru a zodpověděli všechny dotazy.
Předváděcí Astra byla vybavena nejmenším z nabízených motorů a měla výbavu Enjoy (druhý stupeň z pěti nabízených). Při uvedení na trh se dodávala pouze jediná karosérie, pětidveřový hatchback. Opel plánoval představení kombi na podzim 2004 a další verze na rok 2005.
Výroba původního modelu Astra G byla převedena do Polska, vůz byl nadále dodáván jako Astra Classic s chudší výbavou, ale za výhodnější cenu.
Nová Astra se vyznačovala řadou technických prvků, použitých poprvé u vozů této třídy. Prostorný interiér předchozího modelu byl zachován, vůz měl jen mírně prodloužený rozvor, karosérie dostala nové výraznější tvary, interiér byl také zcela nový. Přístrojová deska byla přehledná, německy strohá, ovládací prvky byly řešeny logicky bez zbytečných extravagancí. V kapličce před řidičem je otáčkoměr, rychloměr a ukazatel stavu zásoby paliva, teploměr chladicí kapaliny vůz nemá. Netradičně je řešeno ovládání ukazatelů směru (blinkrů), systém byl prodejcem označen jako "joystick". Páčka se jen vychýlí, sama se ihned vrátí do výchozí polohy a ukazetele blikají až do vrácení volantu po odbočení. Krátkým vychýlením se docílí trojitého bliknutí (například pro předjíždění nebo změnu jízdního pruhu). Podobný systém Opel zavedl již dříve u modelu Vectra. Řadicí páka měla zpátečku na stejné pozici jako jedničku, byla jištěna tlačítkem na spodní části předsunuté hlavice řadicí páky.
Astra se dodávala v pěti stupních výbavy: Essentia, Enjoy, Cosmo, Sport a Elegance. Jejich základní cena se pohybovala od 420 do 500 tisíc korun. Standardně měly všechny vozy Astra ABS, dva airbagy, elektrické ovládání předních oken, interaktivní podvozek IDS atd. Od výbavy Enjoy bylo dodáváno autorádio s CD přehrávačem s možností přehrávání souborů MP3. Klimatizace, boční airbagy, alarm, ESP, palubní počítač a další výbava byly za příplatek.
Předváděcí vůz byl vybaven nejmenším dodávaným motorem, benzínovým čtyřválcem 1,4 litru s výkonem 90 koní. Výrobce udával maximální rychlost 178 km/h a zrychlení na stovku za 13,7 s. Ještě horší jízdní výkony měla Astra s naftovým motorem 1,7 CDTI (80 koní, 168 km/h, stovka za 15 s). Ostatní motory byly silnější (až po 170 koní pro 2,0 Turbo). Motor se vyznačoval klidným během, byl dostatečně odhlučněn, dynamika byla slabší, dostatečná pro běžnou jízdu bez nároků na sportovní svezení. Podvozek měl velké rezervy, brzdy byly také dobré. Spotřeba se podle výrobce pohybovala mezi 5,2 a 8,2 litru na 100 km, vůz nebyl vybaven ukazatelem okamžité spotřeby.
Závěr: prostorný, dobře zpracovaný vůz s moderním vzhledem, přiměřenou výbavou a dobrými jízdními vlastnostmi, cenově srovnatelný s konkurencí (VW Golf páté generace). Řada konstrukčních prvků zavedených poprvé v této třídě (hi-tech technologie). Dostatečný zavazadlový prostor, základní objem 350 litrů. Pohodlná sedadla, přední s dobrým bočním vedením, pohodlné nastupování, dostatek místa i na zadních sedadlech. Pouze při posunutí předních sedadel hodně dozadu (sportovní posaz řidiče nad 185 cm) je vzadu méně místa pro nohy.
Na prvních šesti snímcích je zkoušený předváděcí vůz, měl najeto 850 kilometrů. Další čtyři snímky jsou z německých firemních prospektů Opel Astra. Seznam dodávaných motorů je uveden u rozměrového náčrtku vozu.

   

  AUTA 5P