Co jsem testoval:
testované auto
Renault Megane Grandtour E-Tech plug-in 160


Máte doma starší Autokatalog a nevíte co s ním?

chrpa-pa.cz
Blog o všem, co by Vás mohlo zajímat.

auta5p.eu  
Auta5P  
ZA VOLANTEM návrat  

logo

Mitsubishi Colt 1.3 Autocross (1994)

K vánocům 2014 jsem od dcery dostal dva vouchery na jízdu buggynami v sedlčanské kotlině, jejich platnost končila poslední dubnový den roku 2015. Protože jsem chtěl jezdit za slušného počasí, nechal jsem si jízdy až na duben. Najít volný termín byl celkem horor, víkendy byly již dávno obsazené a ve všední den dorazit včas do Sedlčan také nebylo snadné, ale nakonec jsem to risknul a objednal si jízdy na poslední pondělí v dubnu roku 2015 od 17:00. Den před jízdou mi přišla SMSka a email, že jízdy buggynami ruší a místo nich se pojede autokrosovými vozy Mitsubishi Colt. A tak jsem vyrazil do Sedlčan. Cesta z Chomutova ubíhala celkem dobře, jen jsem chvíli čekal u Postoloprt, kde dělali nový asfalt na silnici a větší problém vznikl až před Sedlčanami, kde měli uzavřený most přes Vltavu a objížďka nebyla téměř nikde označena, takže jsem jel, kudy jsem myslel, že to bude nejlepší. Nakonec jsem na autocrossovou trať přijel jen pár minut před plánovaným časem jízd.

Po podepsání smlouvy a doplacení poplatku za benzín (nutno platit hotově na místě) jsem si nasadil přilbu a objel dvakrát osm kol po autokrosové trati. Každou jízdu jsem absolvoval v jiném voze, aby se jim ojížděly rovnoměrně. Druhý zákazník, který měl jízdy rezervované paralelně se mnou, se nedostavil. Jeden okruh měřil necelých 1200 m a na jeden voucher bylo stanoveno ujetí osmi kol. Jezdil jsem s vozy Mitsubishi Colt 1.3, jejich rok výroby byl někdy kolem roku 1994.

Japonská automobilka Mitsubishi vyráběla vozy s označením Colt již od roku 1962, první vozy vyvezli do Evropy v roce 1978 (Colt A150, 1978-1984). Následovaly další generace Colt C10 (1984-1988), Colt C50 (1988-1992), Colt CAo (1992-1996), Colt CJo (1996-2003) a další.

Pro autocross měla firma Buggy Sedlčany připraveny dva vozy Colt modelové generace CAo, tedy z let 1992 až 1996. Oba vozy měly čtyřválec 1.3 litru s výkonem 75 koní, pětistupňovou převodovku, pohon předních kol a třídveřovou karosérii hatchback (jinou firma Mitsubishi v této generaci vozů Colt ani nedodávala). Vozy měly údajně zvýšený podvozek, což na nich nebylo vidět. Sedadla byla standardní, stejně jako přístrojová deska, pedály a volant. Z vozů pro snížení hmotnosti odstranili koberečky, tapetování stropu a další zbytečnosti. Do kabiny vestavěli bezpečnostní rám, na plechových kolech byly obuty pneumatiky s hrubým vzorkem. Ruční brzda měla odstraněné jištění, aby se dalo jezdit do zatáček přetáčivým smykem. Sériové motory neprošly žádnou úpravou, jen měly pod sebou ochranný plech proti proražení olejové vany. Vzhledem ke stáří vozů a režimu jejich provozu, byly oba automobily značně "vyřachtané". Při jízdě se vše klepalo a drnčelo, po podlaze poskakovaly dřevěné špalíky. První vůz neměl otáčkoměr a měl tříramenný volant oblepený lepicí páskou. Jeho motor byl hlučnější, ale vůz se celkově lépe ovládal. Druhý Colt měl sice otáčkoměr, ale dvouramenný volant měl nesympatický návlek. Tento Colt se mi jevil "vymlácenější", volantem se muselo více točit a přenášely se do něj více rázy od předních kol. Oba vozy byly na prašném povrchu nedotáčivé, ale ruční brzdou se dal vyvolat přetáčivý smyk. Trať byla hodně rozbitá a samá zatáčka, takže se člověk na jedničku rozjel a pak stačilo jezdit více méně stále na dvojku (nejvyšší rychlost na dvojku na plný plyn byla 85 km/h), jen občas se dala zařadit trojka, ta se ale stejně už nedala moc vytočit. Navíc jsem byl vyzván, abych jim vozy šetřil, že případné rozbití platí zákazník. Pojištění pro jízdu po autokrosové trati neměli sjednáno a nešlo doplatit.

Závěrem: Celkem slušný adrenalin, rozhopsaná jízda po hrbolaté trati, jeden velký stoupák s následujícím padákem, ostré i táhlé zatáčky. Část okruhu po hlíně, něco po prašném asfaltu. Po jízdě mi řekli, že jsem ten den byl asi nejlepším "závodníkem", časy ale nikdo neměřil. Jízda se mi líbila, jen jednou jsem to přehnal s ruční brzdou a vůz v hodinách přetočil. Techniku jízdy smykem na ruční brzdu nemám natrénovánu.

V sedlčanské koltině jsem byl podruhé. Poprvé jsem si tam v březnu 2014 vyzkoušel mnohem silnější Subaru Impreza 2.5 WRX STI.

Následuje několik snímků exteriéru i interiéru testovaných vozů. Snímky jsem jako obvykle doplnil technickým popisem a několika dalšími postřehy. Na posledním odkazu jsou buggyny a text, který mi přišel emailem den před jízdou...

auto auto auto auto auto

  © AUTA 5P nahoru