Co jsem testoval:
testované auto
Peugeot iOn


Máte doma starší Autokatalog a nevíte co s ním?

chrpa-pa.cz
Blog o všem, co by Vás mohlo zajímat.

auta5p.eu  
Auta5P  
ZA VOLANTEM návrat  

logo Subaru

Subaru Impreza 2.5 WRX STI (2006)

Japonská automobilka Subaru používala u většiny svých vozů poměrně neobvyklou konstrukci: vpředu uložený plochý čtyřválec a trvalý pohon všech čtyř kol. Plochý motor snižoval těžiště, pohon všech kol zvyšoval trakci. Tuto koncepci používal také model Impreza, jehož první generaci uvedli na trh v roce 1993. Model Subaru Impreza se úspěšně zúčastňoval automobilových soutěží a pro sportovně založené řidiče nabízeli sériový výkonný typ Impreza WRX. Druhá generace přišla v roce 2001 a vyráběli ji do roku 2007. V roce 2005 prošla druhá generace modelu Impreza faceliftem a výkonná verze WRX dostala větší motor. Předchozí provedení mělo dvoulitr, nová verze měla čtyřválcový dvouapůllitrový boxer. První i druhou generaci dodávali s karosériemi sedan. Třetí generace, uvedená v roce 2007 dostala karosérii hatchback.

Předposlení březnovou sobotu roku 2014 jsem absolvoval deset okruhů v Sedlčanské kotlině za volantem bílého Subaru Impreza WRX STI druhé generace (po faceliftu) s motorem 2,5 litru. Vůz měl mírně zvýšený výkon (chiptuning EcuTek zvýšil výkon o 20 koní na hodnotu 300 koní), závodní výfuk, lyžiny pod motorem a diferenciálem, závodní kola a vícebodové pásy. Jeden voucher na jízdu jsem dostal k vánocům, druhý jsem si dokoupil, každý byl na šest kol jízdy, ale první dvě kola jsem jel jen jako spolujezdec. Bylo sucho, svítilo sluníčko a na březen bylo nezvykle teplo. Drobnou nevýhodou byla trochu delší cesta na akci (necelé dvě hodinky) a tak jsem musel vstávat v sobotu už před šestou ráno.

V Sedlčanské kotlině se pořádaly různé terénní automobilové i motocyklové závody (autocross, motocross a rallycross). Na rallycrosovém okruhu se bylo možno svézt také uvedeným vozem Subaru. Na akci jsme jeli ve dvou, já měl dva vouchery, druhý řidič jeden. Zamluvení jízdy se uskutečňovalo pomocí e-mailu, odpověď přišla vždy tak za tři dny, takže to byl dlouhodobější proces. Na webu vždy vypsali termíny a vy jste napsali objednací e-mail. Odpověděli, že ve vybraném termínu není volno a nabídli jiný termín. Asi po 14 dnech elektronické komunikace jsme dostali potvrzený termín a vyrazili do Sedlčan. Příjezd k závodní dráze nebyl nijak označen a musel jsem projet přes dva zákazy vjezdu, abych se dostal na místo akce. Do cíle mne dovedla navigace. Jeli jsme ráno jako první. Přijeli jsme cca 30 minut před plánovaným začátkem jízdy, jak doporučoval web společnosti, která Subaru půjčovala. Museli jsme ale asi 20 minut počkat než přijel šéf, se kterým jsme podepsali zápůjční smlouvu. Vůz nebyl na jízdu na okruhu pojištěn a tak bylo třeba jej při jízdě nerozbít.

Po podepsání smlouvy a zaplacení poplatku za benzín mne posadili na sedadlo spolujezdce. Na hlavu jsem dostal přilbu a přikurtovali mne do sportovní sedačky pětibodovými pásy. Instruktor se mnou pak projel dvě kola. Poté jsme se vystřídali. Instruktor zaujal místo spolujezdce a já se posadil za volant, seřídil si sedadlo a volant, opět mne přikurtovali a vyrazil jsem na okruh. Na asfaltu vůz seděl, do zatáček se skoro vůbec nenakláněl, na šotolině to ale trochu klouzalo, občas mi ustřelil zadek nebo jsem se sunul celým vozem trochu bokem. Na okruhu stačilo střídavě řadit druhý a třetí převodový stupeň. Do strých zatáčk dvojku a po vytočení na rovinkách trojku. Na dvojku měl vůz brutální zrychlení, na trojku jen nepatrně horší. Brzdy byly sportovní, pohyby řadicí páky krátké a přesné, plyn velmi ostrý a turboefekt nepozorovatelný. Jen převod řízení by mohl být strmější. Závodní výfuk dodával potřebnou zvukovou kulisu. Na šotolinové části to pěkně drncalo, pérování bylo velmi tvrdé a vůz drnčel, jako by se chtěl rozpadnout. Prostě "trhací" zkouška na terénním okruhu. Projel jsem celkem deset kol, uprostřed jízdy mne zastavili a technik zkontroloval teplotu motoru a brzd, pak jsem pokračoval. Při jízdě jsem nestíhal sledovat přístroje, tak nevím jak rychle jsem jel, ale subjektivně "závodním tempem" a jízdu jsem si skutečně užil.

Závěrem: Subaru Impreza WRX STI je výkonný sedan sportovního ražení. Turboefekt neznatelný, zrychlení Vás zarazí do sedačky, sportovní ovládání si řidič skutečně užije. Řazení, brzdy a zrychlení perfektní, jen řízení mohlo být na okruh strmější. Jízdu na rallycrossové trati doporučuji všem, kdo si chtějí užít atmosféru závodního vozu na asfaltu i šotolině.

Na připojených fotografiích je testovaný vůz na okruhu. Snímky jsem doplnil technickým popisem a několika dalšími drobnými postřehy. Na posledním snímku je plánek okruhu a je uveden také jeho popis.

auto auto auto

  © AUTA 5P nahoru