Co jsem testoval:
testované auto
Ford Sierra 1.6


Máte doma starší Autokatalog a nevíte co s ním?

chrpa-pa.cz
Blog o všem, co by Vás mohlo zajímat.

auta5p.eu  
Auta5P  
ZA VOLANTEM  

logo

Mitsubishi Colt 1.3 (2005)

Jedno březnové odpoledne roku 2005 jsem zjistil, že byla mezi Chomutovem a Jirkovem otevřena nová prodejna japonských vozů Mitsubishi. Byla založena jako pobočka karlovarského servisu těchto vozů. Prodejnu jsem pak navštívil v pátek před velikonočními svátky a krátce se seznámil s novým vozem Mitsubishi Colt.
Nová generace modelu Colt byla představena v roce 2004. Vůz byl výsledkem spolupráce japonské automobilky Mitsubishi s koncernem Daimler-Chrysler. Colt měl stejnou podlahovou plošinu jako vozy Smart Fourfour a poháněly jej shodné motory. Montáž obou vozů probíhala v Nizozemí, v závodě ve městě Born. V roce 2004 představil Mitsubishi pětidveřový Colt se třemi benzínovými a jedním naftovým motorem. Třídveřová verze se objevila počátkem roku 2005 a během roku 2005 byla doplněna druhá výkonová varianta naftového motoru.
Krátce jsem se svezl ve voze Colt ve středním stupni výbavy, byla to pětidveřová verze se čtyřválcem 1.3 o výkonu 70 kW (95 koní). U tohoto motoru udával výrobce maximální rychlost 180 km/h a zrychlení na stovku za 11,1 s, což jsou na třináctistovku velmi slušné hodnoty. Spotřeba tohoto motoru se měla pohybovat v rozmezí 4,8 až 7,4 l/100 km. Motor byl tichý a pro vůz této velikosti dostatečně výkonný. Jízda byla příjemná, ovládání vozu bezproblematické. Vůz měl seřiditelný volant, ve dražších výbavách bylo výškově seřiditelné také sedadlo řidiče. Při jízdě byly hlučnější jen pneumatiky, které byly podle prodejce přehuštěny (při transportu vozů je výrobce přehušťoval, aby nedošlo k jejich "omačkání").
Vůz měl velmi solidní výbavu. Již v základní verzi měl ABS a EBD (elektronické rozdělení brzdné síly), elektrický posilovač řízení, dva čelní a dva boční airbagy, elektrické ovládání předních oken atd. V základní výbavě nebyla klimatizace (doplatek 20 000 Kč), dodávala se od středního stupně výbavy.
Interiér vozu byl velmi prostorný. Dlouhý rozvor, kola v rozích karosérie a vyšší střecha poskytovaly dostatek prostoru ve všech směrech i pasažérům vyšší postavy. Zvláštní ocenění si zaslouží prostor pro nohy cestujících na zadních sedadlech. Základní objem zavazadlového prostoru byl poměrně malý (hodnotu 220 litrů výrobce preventivně v prospektu k vozu neuváděl), ale jeho objem se dal snadno zvětšit. Zadní sedadla dělená v poměru 40/60 % se dala samostatně snadno posouvat v rozsahu asi 20 cm, dále bylo možno sklopit opěradla nebo celé sedadlo a sedadla se dala z vozu bez použití nástroje vyjmout. Při obsazení dvěma osobami jste mohli pro zavazadla využít celkový objem až 1070 litrů. Za velký klad vozu lze považovat právě variabilitu jeho interiéru.
Vozy Mitsubishi Colt byly v ČR prodávány za 319 900 až 469 900 Kč. Nižší cena platí pro pětidveřovou tříválcovou jedenáctistovku v základní výbavě INFORM, nejdražší byla samozřejmě nejluxusnější verze INSTYLE s naftovým motorem 1,5 litru. O dvacet tisíc méně stála třídveřová verze. Cena zkoušeného vozu s motorem 1.3 ve středním stupni výbavy INVITA činila 389 900 Kč.
Závěr: technicky vyspělý automobil s výkonným motorem, dobrými jízdními vlastnostmi, velkým vnitřním prostorem a variabilním uspořádáním zadních sedadel. Jedinou vadou na kráse je snad vzhledem k velikosti vozu poněkud vyšší cena, ale částečně ji ospravedlňuje bohatá základní výbava.
Následuje několik snímků zkoušeného vozu a technické údaje. U snímku motoru jsou uvedeny také ostatní dodávané pohonné jednotky. Pro porovnání je uveden třídveřový model a několik snímků z prospektu vozu.


  AUTA 5P