Co jsem testoval:
testované auto
Renault Talisman Grandtour dCi 160 EDC


Máte doma starší Autokatalog a nevíte co s ním?

chrpa-pa.cz
Blog o všem, co by Vás mohlo zajímat.

auta5p.eu  
Auta5P  
ZA VOLANTEM  

logo

Lancia Dedra 1.6 i.e. (1991)

Jedno prosincové odpoledne roku 2003 jsem se krátce svezl s italským vozem Lancia Dedra. Vůz byl vyroben v roce 1991 a měl najeto necelých 100 000 km. Za možnost seznámit se s vozem patří poděkování jeho majiteli, který si nepřál být jmenován.
Lancia vyráběla sedan Dedra v letech 1989 až 1999. Předchůdcem typu Dedra byl model Prisma a nástupcem se stal typ Lybra. Model Dedra byl prodlouženou verzí pětidveřového hatchbacku Delta, oba tyto modely technicky vycházely z typů Fiat Tipo/Tempra. Zkoušený vůz byl původně provozován v Německu, odkud byl dovezen jako ojetý do ČR. Měl nejslabší z dodávaných motorů, čtyřválec s rozvodem OHC, objem 1581 cm³ a výkonem 78 koní (57 kW) při 6000 ot/min. Motor byl vybaven katalyzátorem. Lancia dodávala také stejný motor bez katalyzátoru s výkonem 90 koní, ten nebyl ale do Německa dovážen. Model Dedra byl dodáván také s motory 1.8, 2.0 a 2.0 TD, později byly zavedeny i další motory.
Popisovaný vůz měl na svou dobu velmi slušnou výbavu: centrální zamykání, elektricky ovládaná skla předních dveří, elektricky seřiditelná vnější zrcátka, elektricky ovládané střešní okno, čtecí lampičku a seřiditelnou polohu volantu. Postrádal ABS, které bylo dodáváno pouze za příplatek. Byl vybaven autorádiem s přehrávačem kazet a spojlerem na víku zavazadlového prostoru. Vzhledem ke staršímu datu výroby nebyl vůz vybaven airbagy.
Za volantem vozu jsem postrádal více místa, sedadlo řidiče mělo omezený posun vzad. Přitom za sedadlem zbylo poměrně dost místa pro nohy cestujících na zadním sedadle. Vlastní řízení vozu bylo celkem v pohodě, na vůz jsem si velmi rychle zvykl a s jeho ovládáním nebyly žádné problémy. Volant i brzdy mají posilovače, jen volant by možná mohl mít trochu tlustší věnec. Chod pedálů byl "tak akorát", ani příliš měkký ani tvrdý. Také řazení bylo přesné, pouze jednička se u stojícího vozu řadila poněkud obtížněji.
Motor nebyl žádný dravec, jeho výkon vzhledem k hmotnosti vozu mohl být vyšší. Od 78 koní při hmotnosti vozu 1108 kg nelze čekat žádné velké zázraky. Motor byl ale pružný a při poklidné jízdě nebylo třeba často řadit, motor táhnul již od nižších otáček. Při normálních otáčkách (kolem 3000 ot/min) nebyl motor ani příliš hlučný, se zvyšujícími se otáčkámi jeho hlučnost mírně stoupala. Výrobce udával maximální rychlost 170 km/h a zrychlení na stovku za 13,8 s, tyto hodnoty jsou porovnatelné s pozdějšími vozy Škoda Octavia 1.6 LX (výroba od roku 1996, srovnatelný motor 1.6/55 kW, tedy 75 koní). V roce 1995 byl výkon motoru 1.6 u modelu Dedra zvýšen na 90 koní a o rok později na 103 koní.
Přístrojová deska byla přehledná, obsahovala tachometr, otáčkoměr (červené pole od 6500 ot/min), teploměr chladicí kapaliny a měřič stavu benzínu v nádrži. V levé části přístrojové desky bylo slepé schéma vozu, využívané u dražších stupňů výbavy. Ve střední části přístrojové desky byly analogové hodiny a ekonoměr (indikátor ekonomické jízdy, na počátku devadesátých let poměrně oblíbený přístroj). Přístrojová deska byla obložena imitací dřeva a nebyly na ní žádné spínače. Ovládání světel, stěračů a vyhřívání zadního skla bylo soustředěno do dvou páček pod volantem, na středové konzoli bylo ovládání ventilační a topné soustavy. Okna se stahovala spínači ve dveřích a na tunelu mezi předními sedadly bylo elektrické ovládání zrcátek a spínač mlhových světel. Některé ovládací prvky byly ještě na sloupku volantu, na jeho spodní části bylo také otvírání kapoty.
Interiér vozu byl poměrně prostorný, i když nad hlavami vyšších cestujících nezbývalo mnoho místa. Vůz měl velký dobře přístupný zavazadlový prostor (480 litrů), do jehož prostoru nezasahovaly žádné panty. Panty i teleskopické vzpěry byly montovány do bočního žlábku pod víkem zavazadlového prostoru. Zadní sedadla byla dělená a sklápěcí, takže objem pro zavazadla se dal ještě zvětšit. Sedadla neměla otvor pro převážení dlouhých předmětů (např. lyží).
Podle slov jeho majitele byl vůz spolehlivý, měnily se jen běžně opotřebované díly (baterie, výfuk). Vzhledem ke stáří vozu již začínala korodovat karosérie (na lemech blatníků), jinak se vůz jevil v dobrém technickém stavu. Základní cena nového vozu byla v NSR v době jeho vzniku téměř 27 000 DM, v tehdejším Československu ani později v České republice se vůz oficiálně neprodával. Obdobný Fiat Tempra (stejná konstrukce a velikost) se shodným motorem stál tehdy v Německu 23 700 DM.
Závěr: Lancia Dedra byl typický rodinný sedan s dostatkem vnitřního prostoru a velmi slušnou výbavou. Při řízení vás nepřekvapil žádnými záludnostmi. Pro větší požitek z jízdy by to chtělo některý z větších motorů, základní šestnáctistovka bohatě postačovala na běžnou poklidnou jízdu.
Následuje několik snímků s technickými údaji popisovaného vozu.

   

  AUTA 5P