Co jsem testoval:
testované auto
Ford Fiesta 1.0 Ecoboost 125 ST-Line


Máte doma starší Autokatalog a nevíte co s ním?

chrpa-pa.cz
Blog o všem, co by Vás mohlo zajímat.

auta5p.eu  
Auta5P  
ZA VOLANTEM  

logo logo

Hyundai Getz 1.3 (2003)

Poslední červnový víkend roku 2003 jsem měl možnost se krátce svézt s vozem Hyundai Getz. Vůz byl asi týden starý a měl najeto pouze necelých 600 km. Getz měl prostřední z dodávaných motorů, tedy třinástistovku. Jednalo se o speciální verzi Cool. Ta byla vybavena klimatizací a vnitřním dekorem ve stylu "karbon". Vůz měl elektricky ovládaná přední okna a zrcátka, otáčkoměr a dělená zadní sedadla. Byl vybaven dokoupeným autorádiem.
Jihokorejská firma Hyundai dodávala model Getz od podzimu roku 2002. Stal se přímým konkurentem Škody Fabia. Getz má poměrně krátkou a mírně zvýšenou karosérii. Nastupuje se do něj pohodlně, řidič i cestující sedí výše než v jiných vozech a sedí se vzpřímeněji. Uvnitř je vůz prostorný, dost místa je i na zadních sedadlech. Z vozu je dobrý výhled všemi směry, krátká šikmá příď není vidět. Zajímavým detailem je vyjímatelný popelník umístěný v prostoru pro odkládání nádoby s nápojem mezi předními sedadly.
Řízení je snadné, posilovač jde při manévrování dostatečně zlehka a při jízdě dává dostatečný pocit kontaktu s vozovkou. Při jízdě do zatáčky máte zprvu pocit, že se vůz převrhne, ale jízdní vlastnosti jsou dobré a po chvíli zmíněný pocit zmizí. Také ovládání pedálů není příliš měkké, jak bývá zvykem u některých nových vozů. Motor je však při vyšších otáčkách poněkud hlučnější, ne však nepříjemně. Přístrojová deska je přehledná, páčky pod volantem mají nezvyklý sklon, na který je třeba si zvyknout. Základní poloha páček není vodorovná, ale směřují šikmo vzhůru. Akcelerace nebyla testována, vůz byl teprve v záběhu.
Zavazadlový prostor není z největších, má objem 254 litrů, vzhledem k velikosti vozu je dostatečný. Dá se zvětšit sklopením zadních dělených sedadel na 977 litrů.
Cena vozu Hyundai Getz 1.3 Cool začínala těsně pod hranicí 300 000 Kč. Za konkurenční vůz obdobných vlastností a se shodnou výbavou by jste jinde zaplatili podstatně více. Nejlevnějším vozem řady Getz byla třídveřová jedenáctistovka za necelých 240 000 Kč.
Za volantem zajetého vozu: Se stejným vozem jsem se svezl ještě v březnu 2004, kdy měl vůz najeto něco málo přes 11 000 km. Byly vyzkoušeny jízdní vlastnosti při ostřejší jízdě a zrychlení. Vůz držel dobře stopu, do zatáček se příliš nenakláněl. Sedadla neposkytovala dostatečné boční vedení, nedotáčivost se projevila až při ostrém nájezdu do zatáčky. Brzdy, nevybavené systémem ABS, vykazovaly subjektivně dostatečnou účinnost. Zrychlení z nuly na 100 km/h při obsazení dvěma osobami bylo přibližně 12 s, což je nepatrhě horší výsledek než udává výrobce (11,5 s). Motor, tříventilový čtyřválec 1,35 litru dosahuje maximálního výkonu 82 koní při poměrně nízkých otáčkách 5500 ot/min. Při testu zrychlení byl vytáčen do 6000 ot/min (červené označení na otáčkoměru). Při ostrém rozjezdu se na jedničku protočí přední poháněná kola, při ostrém přeřazení na dvojku už ne. Při vyšších otáčkách byl motor poměrně hlučný.
Celkový dojem: malý dostatečně prostorný vůz s dynamikou odpovídající použitému motoru. Žádný velký dravec pro sportovní vyžití, ale to není posláním tohoto vozu. Ideální pro městský provoz (menší rozměry, snadnější parkování) i pro delší poklidnou jízdu. Dobré jízdní vlastnosti, poněkud tvrdší pérování, je cítit každou nerovnost vozovky. Dobrý rozhled, vyšší posaz než v běžném osobním voze, snadné nastupování a vystupování.
Následuje několik obrázků popisovaného vozu. U obrázku s nápisem Getz je seznam dodávaných motorů.

       

  AUTA 5P