Co jsem testoval:
testované auto
Tomos Citroën AMI 6


Máte doma starší Autokatalog a nevíte co s ním?

chrpa-pa.cz
Blog o všem, co by Vás mohlo zajímat.

auta5p.eu  
Auta5P  
ZA VOLANTEM  

logo

Citroën Xsara 1.6i 16V (2002)

Jedno dubnové dopoledne roku 2002 jsem dostal možnost blíže se seznámit s vozem Citroën Xsara 1.6i 16V. Jednalo se o předváděcí vůz modelu 2002 firmy Citroën Auto Hrubý - Vysoká Pec u Chomutova. Vůz jsem si mohl podrobněji prohlédnout a krátce se s ním svézt.
Pětidvéřový vůz měl benzínový šestnáctiventilový motor s objemem 1,6 litru o výkonu 80 kW (110 koní). Podle výrobce vůz dosahuje rychlosti 195 km/h a zrychlení na stovku za 9,7 s (při obsazení pouze řidičem). Vůz měl lepší výbavu SX (standardní výbava X se pro tento motor nedodávala). V rámci standardní výbavy měl vůz ABS, šest airbagů (pro řidiče, spolujezdce, boční i hlavové), dálkové centrální zamykání, imobilizér, posilovač řízení, přední mlhovky, výškově nastavitelné sedadlo řidiče, audiosystém Philips (rádio s přehrávačem kazet), palubní počítač, zadní dělená sedadla, klimatizovanou odkládací schránku a elektrické ovládání předních i zadních oken. Cena vozu se standardní manuální klimatizací byla 490 000 Kč. Příplatek za nadstandardní výbavu: automatická klimatizace 12 000 Kč, metalíza 11 000 Kč. Vůz byl nabízen v rámci akce Happy Citroën v dubnu 2002 se slevou 20 000 Kč, další možná dubnová sleva byla v rámci výstavy Autosalon Chomutov 2002.
Subjektivní hodnocení vozu: automobil je dostatečně prostorný, má variabilní interiér s možností odděleného sklopení zadních sedadel pro zvětšení prostoru pro zavazadla. Sedadla jsou pohodlná, pérování je přiměřené, je však trochu tvrdší než bych předpokládal u francouzského vozu značky Citroën. Vůz padne skvěle do ruky, po usednutí za volant jsem si připadal jako bych s tímto vozem jezdil již dříve. Ovládání většiny činností je soustředěno do multifunkčních páček pod volantem, na to si však řidič rychle zvykne, vůz nemá téměř žádné spínače na přístrojové desce. Přístroje jsou standardní analogové, mezi tachometrem a otáčkoměrem by mohla být menší mezera. Při řízení vůz citlivě reaguje na pohyby volantem, řazení má příjemně krátký "sportovní" chod řadicí páky. Motor je dostatečně živý, při normální jízdě téměř neslyšitelný, ve vyšších otáčkách je však trochu hlučnější. Celkově bych vůz hodnotil jako vhodný pro řidiče sportovnějšího založení, má dobré jízdní vlastnosti, v zatáčkách se téměř nenaklání a na boční vítr je necitlivý. Také brzdy se během krátké zkušební jízdy jevily jako dobré a vyhovující, vyžadují lehkou nohu na brzdovém pedálu.
Následuje několik snímků zkoušeného vozu.


  AUTA 5P