Co jsem testoval:
testované auto
Jaguar S-Type V6 3.0 AT


Máte doma starší Autokatalog a nevíte co s ním?

chrpa-pa.cz
Blog o všem, co by Vás mohlo zajímat.

auta5p.eu  
Auta5P  
ZA VOLANTEM návrat  

logo

Chevrolet Camaro SS (2012)

V roce 1964 uvedl Ford na americký trh model Mustang, vůz sportovního vzhledu, který se rázem stal prodejním trhákem. Konkurenční značky připravily brzy podobné modely. Koncern General Motors představil na podzim roku 1966 model Chevrolet Camaro (modelový rok 1967) a jeho dvojče Pontiac Firebird, oba vozy sdílely stejný podvozek a motory. Chevrolet dodával sportovně laděné Camaro postupně ve čtyřech generacích až do roku 2002. Zatímco první generace byla vyráběna jen do roku 1969, další se vyráběly vždy kolem deseti let (1970-1981, 1982-1992, 1993-2002). Po několikaleté přestávce přišel Chevrolet v roce 2010 s pátou generací modelu Camaro, ta se vyrábí dodnes (psáno v roce 2014).

Chevrolet Camaro páté generace prodávali v USA s motory V6 a V8, do Evropy dováželi upravenou verzi s tvrdšími tlumiči pérování, mírně upravenou karosérií a pouze s vidlicovým osmiválcem o objemu 6,2 litru. Vůz s manuální převodovkou měl silnější motor s výkonem 432 koní, verze s automatickou převodovkou měla nižší výkon (405 koní), vyšší hmotnost a o 0,2 s horší zrychlení na stovku. Společnost Svezeníčko uváděla na svých stránkách zrychlení vozu na stovku optimisticky za 4,7 s, výrobce ale udával hodnotu 5,2 s pro manuál a 5,4 s pro automatickou převodovku. Maximální rychlost byla v obou případech omezena na 250 km/h.

Na webu společnosti Svezeníčko o voze uváděli (mírně upraveno a opraveno):
Nejnovější verze legendárního amerického muscle caru doplněná o moderní technologie, to vše v kombinaci s pořádným stádem koní pod kapotou, designem i zvukem motoru, který nikoho nenechá na pochybách, že tady se vyrábí adrenalin. Žhavá novinka pro fandy retra a další nadšence muscle cars a sportovních amerických značek. Kultovní Chevrolet Camaro páté generace, jako pokračovatel ságy Camaro započatou před 43 roky. Camaro jež nechybí v žádných honičkách silných aut v amerických akčních filmech 60 let vedle stejných špiček jako Ford Mustang, Dodge Challenger a podobně. Pátá generace zaujme drsně vyhlížející, agresivní a zamračenou maskou pohledem orla, která budí respekt a za níž se skrývá motor o objemu 6162 cm³, který vás po sešlápnutí pedálu zarazí do sedačky stádem 432 koní. Nové Camaro vám přichystá skvělý adrenalinový požitek z jízdy.

K narozeninám jsem dostal poukaz na půlhodinovou jízdu vozem Chevrolet Camaro a jízdu jsem si objednal na jedno dopoledne koncem října 2014. Krátká jízda se uskutečnila v okolí letiště Líně u Plzně. Vedla několika vesnicemi, kousek po dálnici a končila "sprintem" na letištní dráze. Celkem to bylo přibližně 20 km, z toho necelé 4 km po dálnici. Po jízdě v Camaru jsem ještě stejnou trasu absolvoval za volantem další americké legendy, kupé Chevrolet Corvette.

Po podepsání smlouvy o zapůjčení a zaplacení poplatku za pohonné hmoty jsem dostal lístek na projížďku a hurá do vozu. Bylo to Camaro páté generace, vyrobené v Kanadě v roce 2012 v provedení určeném pro evropský trh. Vůz měl mohutný osmiválec s klasickým americkým rozvodem OHV, objem 6,2 litru a slušné stádo koní pod kapotou - bylo jich 432. Sedadla byla pohodlná, výhled z vozu všemi směry špatný - nízká okna, dlouhá kapota, vysoké boky. Sedadlo se seřizovalo všemi směry elektricky, včetně bederní a kolenní podpěry. Před volantem byly hranaté kapličky s tachometrem a otáčkoměrem, také tam byly malé přístroje indikující teplotu chladicí kapaliny a stav benzínu v nádrži. Další čtyři analogové přístroje se nacházely na panelu dole před řadicí pákou. Digitální ukazatel rychlosti a analogový otáčkoměr se promítaly na čelní sklo (head−up display). Volant byl poměrně velký, chod pedálů hodně tvrdý "sportovní". Testovaný vůz měl šestistupňovou mechanickou převodovku, řazení bylo tuhé, chod řadicí páky sportovně krátký. Po nastartování se rozburácelo stádo koní pod kapotou. Přidávat plyn jsem musel jemně, po rychlejším sešlápnutí měla zadní kola snahu hrabat. Při každém rychlejším sešlápnutí plynu to zarazí posádku do sedadel a rozburácí se výfuky, v autě pak není slyšet vlastní slovo. Motor má mohutný zátah už od volnoběhu. I pokud jedete na pětku a motor točí něco málo přes 1000 ot/min, je po sešlápnutí plynu cítit mohutný zátah a slyšet řvoucí výfuk. Na dálnici máte na tachometru více než povolený limit ještě dříve než se rozkoukáte a tak je třeba neustále hlídat předepsanou povolenou rychlost. Jízdní vlastnosti jsou dobré, vůz má celkem komfortní pérování a v zatáčkách se téměř nenaklání. Při "sprintu" na letištní ploše vám instruktor dovolí plně sešlápnou plyn až na vyšší převody, takže rozjezd hezky pomalu, aby se šetřily gumy a spojka a pak to můžete trochu rozjet. Dráha byla poměrně krátká, takže jsem to rozjel asi jen na 200 km/h a už se muselo brzdit. Jelo se jen jedním směrem. Konkurenční firma s větší nabídkou aut na letišti u Příbrami měla delší dráhu a jezdilo se oběma směry, ale bohužel už zkrachovali. Po absolvování projížďky jsem ještě při parkování vyzkoušel covací kameru, obraz ze promítal do levé poloviny zpětného zrcátka. Zpátečka se řadila při stojícím vozu do pozice "pětky" a Camaro si to přebralo a začalo couvat.

Závěrem: americký vůz netradičního vzhledu se silným motorem a slušnými jízdními vlastnostmi. Horší výhled z vozu a na můj vkus hodně hlučný výfuk. Tvrdé pedály a řazení, řízení bezproblémové. Vůz by se dal charakterizoval sloganem "Za málo peněz hodně muziky". V porovnání s konkurencí nabízel za nižší cenu podstatně větší výkon. I přes vysokou hmotnost měl dobré zrychlení a tomu odpovídající brzdy.

Bohužel Chevrolet ukončil v roce 2014 prodej svých vozů v Evropě. Takže v době testu již české prodejny vozy model Camaro nenabízely. Vůz bylo možno zakoupit ale ještě v Německu, kde sice už korejské Chevrolety také neprodávali, ale nadále nabízeli americké modely Camaro a Corvette. V Německu byla základní cena typu Camaro 39 990 €. Když se ještě prodával v ČR, začínala jeho cena na 990 000 Kč, za automat se připlácelo 50 000 Kč.

Následuje jedenadvacet snímků testovaného vozu. Fotky jsem, jako obvykle, doplnil technickým popisem a několika dalšími postřehy.

auto auto auto auto auto

  © AUTA 5P nahoru