Co jsem testoval:
testované auto
Škoda Rapid 1.6 TDI 77


Máte doma starší Autokatalog a nevíte co s ním?

chrpa-pa.cz
Blog o všem, co by Vás mohlo zajímat.

auta5p.eu  
Auta5P  
  Závod veteránů Zbraslav - Jíloviště 2007 zpět na ZÁVODY  

logo závodu

Závod veteránů Zbraslav - Jíloviště 2015

Každoročně se počátkem září pořádá již tradiční závod historických vozidel do vrchu Zbraslav-Jíloviště. Navazuje ne závody do vrchu, které se zde jezdily s několik přestávkami v letech 1908 až 1931. Při závodech veteránů se ale nejezdí skutečný závod, kde rozhoduje nejrychlejší jízda a nejkratší čas, nýbrž se pořádá jízda pravidelnosti. Úkolem soutěžících je projet dvakrát stejnou trať závodu a docílit při obou jízdách pokud možno shodného času. Za každou vteřinu rozdílu mezi časy obou jízd se připisují trestné body. Vozidlo nesmí před cílem zastavit a čekat za účelem dosažení shodného času, také nesmí jet příliš rychle, protože byla stanovena maximální průměrná rychlost na 50 km/h. Za porušení uvedených pravidel bylo připisováno několik tisíc trestných bodů.

Do Zbraslavi jsem se vypravil po delší době, naposledy jsem tam byl v roce 2007. V sobotu 5. září 2015 se konal již 48. ročník novodobého závodu veteránů na trati Zbraslav-Jíloviště. Od ranních hodin se na zbraslavské náměstí sjížděly historické automobily a motocykly. Do 13. hodin sloužilo náměstí jako volně přístupné "depo". Odpoledne pak proběhly dvě jízdy se startem na zbraslavském náměstí a cílem v osadě Baně. Původní trať do Jíloviště přetínala rychlostní silnice R4 a tak byla trasa jízdy zkrácena. Jak přibývalo veteránů, zvětšoval se i počet diváků. Nově předpisy, platné od tohoto ročníku (2015), povolovaly jen účast vozidel vyrobených před druhou světovou válkou (do roku 1939) a tak si návštěvnící mohli prohlédnout zblízka řadu historických vozidel starší výroby. Narazil jsem na řadu veteránů, které jsem dosud v našich končinách neviděl.

Problém byl pouze se zaparkováním, Zbraslav má pro návštěvníky jediné parkoviště a to je právě na náměstí, které bylo celé vyhrazeno pro veterány. Nakonec se mi podařilo najít místečko v jedné z okolních uliček. Kladem bylo, že vstup na akci byl tradičně zdarma. Pro velký počet návštěvníků se ale některé vozy téměř nedaly vyfotografovat.

Reportáž jsem rozdělil na dvě části, na automobily Bugatti, které měly vypsánu samostatnou třídu a vyhrazenu horní část náměstí a na ostatní automobily, umístěné ve spodní a krajní části náměstí. Jízdy se účastnila také řada motocyklů, ale ty zde v automobilové encyklopedii Auta5P nehledejte. V reportáži je celkem 84 automobilů na 376 fotografiích.

Bugatti Vozy Bugatti
Další automobily Další vozy (Kategorie Auto I, II a III)

webové stránky závodu

  AUTA 5P nahoru