Auta5P
  Den pro veřejnost Most 2005

logo autodrom

Motoristický den pro veřejnost - Most 2005

V sobotu 22.října 2005 byl na mosteckém autodromu pořádán tradiční Motoristický den pro veřejnost. Návštěvníci si mohli prohlédnout areál autodromu a zúčastit se školy smyků, ta během dne proběhla třikrát. Vstup i vjezd do areálu byly tentokrát zdarma a také škola smyků byla pořádána bezplatně. Bohužel ještě nebyl zprovozněn nově budovaný polygon a tak se praktické jízdy konaly na standardní kluzké ploše jako v minulých letech.
Původně plánovaný závod tuningových vozů pořadatelé pro malý počet přihlášených odvolali a tak se nekonal. O to více času bylo možno věnovat volným jízdám návštěvníků po okruhu. Ten byl proti loňskému roku doplněn nově vybudovanou šikanou na konci cílové rovinky, takže nájezd do následující série zatáček byl pomalejší. Návštěvníci se mohli svými vozy projet po okruhu, cena lístku na jeden okruh byla 40 Kč (o 10 Kč více než předešlý rok).
Cvičně jsem si třikrát projel okruh, více jsem svůj rodinný automobil střední třídy nechtěl trápit. I tak mu pěkně páchly ogumované pneumatiky a brzdové destičky. Na jedno kolo jsem dosáhl při voze obsazeném dvěma osobami a trochu ostřejší jízdě času přibližně 2 min a 24 s, což odpovídá průměrné rychlosti něco přes 105 km/h. Během jízdy mě předjela jen závodní škodovka, která se loni zůčastnila závodů tuningových vozů. Na cílové rovince mi sice nestačila, ale v šikaně už jsem na ní neměl.
Po třech okruzích jsme zvládli ještě školu smyků, prakticky si ji vyzkoušel syn. Následoval oběd v bufetu, zřízeném v boxech, a krátká prohlídka čtyř vystavených závodních vozů a několika tuningových aut, která se do Mostu na okruh sjela.
Nakonec ještě fotografie z uvedené akce. Jsou na nich jak uvedené závodní vozy, tak vozy tuningové a nakonec několik záběrů ze školy smyků. Šest desítek vlastních fotografií bylo doplněno osmi snímky z fotogalerie mosteckého autodromu.
Za fotogalerií je plánek mostského závodního okruhu, jak byl upraven pro rok 2005. Mezi stanovišti 1 a 2 byla na konci cílové rovinky vybudována nová šikana (původní dráha je vyznačena růžově). Parametry nově upravené dráhy: délka tratě 4222 m, šířka závodní tratě 12 až 14 m, nejdelší rovina 792 m, nejkratší rovina 150 m, počet zatáček 21, z toho 12 pravých a 9 levých, převýšení 12,04 m, max. stoupání +2,8 %, max. klesání -3,2 %, stoupání od startu +0,43 %, směr jízdy ve směru hodinových ručiček, pole position vlevo.