auta5p.eu
Auta5P
  GT Classic GP Most 2004

nápis

První červnový víkend se na mosteckém autodromu pořádaly závody pod názvem GT Classic Grand Prix 2004. Závodů se zúčastnila řada cestovních a sportovních historických automobilů, zařazených do evropského poháru FIA. Vozy byly rozděleny do tříd FIA-TC'65 (cestovní vozy do roku 1965), FIA-GTC'65 (sportovní vozy GT do roku 1965) a FIA-GTC-TC'76 (cestovní a sportovní vozy GT do roku výroby 1976). Další historické cestovní a formulové vozy a se zúčastnily německého národního mistrovství VFV. Závodní víkend doplňovaly současné cestovní vozy českého okruhového mistrovství divize 4, v sobotu byl pořádán tříhodinový vytrvalostní závod a v neděli dva sprinty. Na programu byly ještě závody chorvatského poháru INA Fabia Junior Cup a také závody karosovaných motokár mezinárodní série Supercart.
V depu a parkovišti závodních vozů se nacházela pestrá směsice vozů výše uvedených kategorií. Bylo možno shlédnout řadu úspěšných cestovních vozů padesátých a šedesátých let jako Alfa Romeo Giulietta TI a Giulia Sprint GTA, Abarth 1000 TC, Ford Lotus Cortina, Ford Mustang atd. Sportovní historické vozy byly zastoupeny například automobily Alpine A 108, Austin Healey Sprite, Lotus Elite a Elan, Mini Marcos, Chevrolet Corvette a Mercedes-Benz 300 SL. Sedmdesátá léta prezentovaly vozy DeTomaso Pantera, Porsche 911 RSR, BMW 3.0 CSL Alpina a Ford Escort. Současné cestovní vozy divize 4 byly rozděleny do několika objemových tříd. Ve třídě do 1600 cm³ byly vidět vozy Ford Fiesta, Škoda Fabia a Škoda Pickup, ve vyšších třídách bylo startovní pole pestřejší: Porsche 911 GT3, BMW M3, Audi A4, Škoda Octavia, Peugeot 306, Renault Clio, Mercedes-Benz CLK DTM, Seat Leon atd. Zvláště při sobotním tříhodinovém vytrvalostním závodu byly vidět propastné výkonostní rozdíly mezi závodními vozy divize 4. Je jasné, že Škoda Pickup asi nebude stačit Mercedesu, připravenému pro německý okruhový seriál DTM. Na dráze se objevilo také několik vozů, které nebyly uvedeny v tištěné verzi startovní listiny, ani v její elektronické podobě, uveřejněné na webových stránkách autodromu. Jedním z nich byla černá Tatra Ecorra Sport V8.
Na snímcích, pořízených v sobotu 5. června 2004, najdete většinu vozů, které se nacházely v depu a na parkovišti závodních vozů. Na několika snímcích jsou i vozy na dráze autodromu. Technické popisy vozů jsou většinou pouze orientační, konkrétní parametry závodních vozů i shodného typu se mohou dost podstatně lišit.