Co jsem testoval:
testované auto
Citroën C3 Picasso 1.4 VTi 95


Máte doma starší Autokatalog a nevíte co s ním?

chrpa-pa.cz
Blog o všem, co by Vás mohlo zajímat.

auta5p.eu  
Auta5P  
  Autosalon Ženeva 2012 3.část zpět na VÝSTAVY 1.část  

Autosalon Ženeva 2012

AUTOSALON ŽENEVA 2012

Ve švýcarské Ženevě se každoročně pořádá jeden z nejvýznamnějších světových autosalónů, v Evropě asi ten největší a nejdůležitější. Zatímco většina automobilových výstav přešla na dvouletý cyklus, autosalon v Ženevě se pořádá stále každoročně. V roce 2012 se pořádal v termínu 8. až. 18. března již 82. ročník. Nalezl jsem celkem výhodnou nabídku na zájezd na tento autosalon a využil ji. Za necelé dva tisíce doprava tam i zpět včetně vstupenky. A tak jsem se poprvé dostal na autosalon v Ženevě a stal se jedním ze sedmi set tisíc návštěvníků ženevského autosalonu 2012.

V pátek 16.3.2012 jsem vyrazil do Plzně, kde měl být ve 21:15 sraz a ve 21:30 odjezd. Ale autobus nikde. Po zavolání do pořádající společnosti, mi řekli že mají malé zpoždění, asi půl hodiny. V půl jedenácté pak dorazily dva autobusy. Po kontrole přistupujících jsme nastoupili. Usadili jsme se v patrovém postarším Neoplanu a vyrazili na cestu. Na počátku cesty se podařilo asi třikrát autobus tak příčně rozhoupat, že jsme málem dostali mořskou nemoc a někteří cestující silně nadávali. Pak zřejmě řidič zpomalil nebo změnil styl jízdy a už se houpání neopakovalo. Po několika zastávkách jsme v sobotu před polednem dorazili do Ženevy. Na výstaviště jsem se dostal kolem 11:00, tedy až dvě hodiny po jeho otevření a strávil na něm čas do zavírací hodiny, tedy do 19:00. Pak jsme kolem osmé hodiny večerní vyrazili na zpáteční cestu (plánovaný odjezd byl v 19:30) a autobus nás dovezl až do Pzně, kam jsme dorazili po osmé hodině ranní. Motor autobusu nějak netáhl a do každého kopce jsme se ploužili rychlostí, o níž jeden z cestujících prohlásil, že by autobus předběhl. Snad bus dojel až do Brna, odkud byl vypraven.

Ženevské výstaviště Palexpo je jednou velkou halou, která je sice formálně očíslována jako haly 1, 2, 4, 5 a 6, ale nepoznáte, kde která končí a další začíná. Jen haly 1 a 2 jsou o něco výše a pod nimi je restaurace a malá hala číslo 3, do které běžný návštěvník nezavítá, protože tam žádná auta nevystavují. Poslední halou je dlouhá hala s číslem 7, kde dříve bývalo automobilové muzeum, ale nějak v tichosti zmizelo v propadlišti dějin. Během autosalonu byla v hale 7 výstava garážové a servisní techniky, tu jsem ale nenavštívil.

V sobotu 17.3.2012 byly na výstavišti davy lidí. Kolem některých stánků se nedalo ani projít, člověk se musel prodírat zástupy postávajících a zírajících návštěvníků. Řada vozů byla za zábradlím a pouštěli k nim jen "pozvané". Do některých, takto ohraničených prostor, mne pustili, do většiny ale ne. Prostě do Ženevy by to chtělo asi ve všední den, to by tam snad bylo méně návštěvníků. Jinak bylo výstaviště přehledné a dalo by se snadno celé projít, až na místy zůžené prostory, přecpané davy návštěvníků. Vzhledem k velkému počtu vystavovatelů jsem nestačil v čase, který jsem měl, obejít ani všechny stánky a nafotit vše, co jsem chtěl. Vystavovatelů bylo asi tak pětkrát více než v Brně nebo Lipsku, prostě ženevský autosalon je asi tím nejvýznamnějším v celé Evropě. Marně by jste zde ale hledali čínské vozy, z amerických jsem zahlédl jen Cadillac. Řada exponátů byly hybridní vozy a elektromobily. Byl pro ně dokonce vyhrazen menší pavilon Vert, na ten už mi ale nezbyl čas.

Na autosalonu bylo možno shlédnout několik desítek světových, evropských i švýcarských výstavních premiér. Kromě známých automobilek zde vystavovaly i karosářské firmy Bertone, Ital Design, Pininfarina a Touring, řada tuningových firem, své stánky tu měly i pneumatikářské koncerny a významné motoristické časopisy, jako švýcarský Auto Revue nebo německý Auto, Motor und Sport.

Za osm hodin, strávených na autosalonu, jsem nafotil více než čtrnáct stovek snímků, řada z nich ale byly informace o vozech. Několik fotografií bylo nevalné kvality, automatika digitálů je moc nezvládla. Na ruční nastavování nebyl čas. Chtělo by to tak dva dny, méně návštěvníků a někde v okolí přespat, pak by mohla být reportáž kompletnější.

Pokud by člověk jel po vlastní ose, je to z Plzně do Ženevy cca 880 km, stále po dálnici, potřebujete švýcarskou dálniční známku za 40 CHF, vstupné je 16 CHF za osobu, parkovné za auto 20 CHF a pokud budete chtít něco sníst, tak třeba za malou obloženou bagetu a kolu zaplatíte 10 CHF. Společnost, se kterou jsem jel, doporučovala "kapesné" na autosalon kolem 50 CHF. Pokud máte papírová Eura, měnili je v kursu 1,15 CHF za 1 Euro. Kovové mince neakceptovali.

Na oficálních stránkách www.salon-auto.ch bylo možno najít veškeré informace pro návštěvníky, plánek výstaviště, přehled vystavených světových, evropských a švýcarských premiér, seznam všech vystavovatelů a mnoho dalšího, daly se také objednat vstupenky.

No a teď k vystaveným exponátům. Co jsem nafotil, je rozděleno do pěti sekcí abecedně podle výrobců. Najdete zde 299 exponátů s popisy a technickými údaji a téměř 1200 fotografií. Drtivou většinu jsem jich pořídil sám, několik snímků jsou oficiální fotografie výrobců a čtyři snímky jsou ze serveru NewsPress.

Na internetu asi nenaleznete komplexnější přehled exponátů s podrobnými technickými popisy, tak jak jsou uvedeny v této reportáži. Návštěva trvala jeden den, na zpracování reportáže jsem pak pracoval téměř tři měsíce. Byla to až do roku 2014 nejrozsáhlejší reportáž webu Auta5P, překonala ji až reportáž se stejného autosalonu 2014.


1.část   2.část   3.část   4.část   5.část
1. část   2. část   3. část   4. část   5. část

plánek výstaviště ženevského autosalonu
skupinová vstupenka na ženevský autosalon 2012
Autosalon Ženeva 2012

  AUTA 5P nahoru