Co jsem testoval:
testované auto
Peugeot 3008 1.6 THP 165 EAT6


Máte doma starší Autokatalog a nevíte co s ním?

chrpa-pa.cz
Blog o všem, co by Vás mohlo zajímat.

auta5p.eu  
Auta5P  
  Autosalon Ženeva 2014 4.část zpět na VÝSTAVY 1.část  

Autosalon Ženeva 2014

AUTOSALON ŽENEVA 2014

Ve švýcarské Ženevě se každoročně pořádá jeden z nejvýznamnějších světových autosalónů. V roce 2014 jej pořádali od 6. do 16. března a byl to již 84. ročník. Na jednom ze slevových portálů jsem nalezl celkem výhodnou nabídku, využil ji a vyrazil do Ženevy. Za devatenáct stovek doprava tam i zpět, včetně vstupenky.

V pátek 14.3.2014 jsem večer vyrazil do Plzně, cesta byla tetokrát v pohodě, počasí téměř jarní. Ojezd z Plzně měl být ve 21:45 a autobus skutečně přijel a bez zpoždění. To jsem zažil u zájezdu do Ženevy poprvé. Autobus Neoplan společnosti Vento Line byl novější a lepší než ty od jiných společností v předchozích letech a ještě se vyznačoval "mafiánskou" značkou 5B5 7777. Lístky nám rozdali již v autobusu, takže po příjezdu do Ženevy v sobotu kolem půl desáté jsem rovnou vyrazil na autosalon, kde jsem strávil celý den a opustil jej až po zavírací hodině. Večerní odjezd se tradičně opozdil, asi o 45 minut, kdosi se ztratil a netrefil k autobusu. Do Plzně jsme dorazili ráno před sedmou, zajel jsem si ještě na nádraží na snídani. A pak domů. Původně jsem uvažoval ještě o zkušební jízdě Toyotou (v neděli 16.3. měli akci), ale nechtělo se mi dvě hodiny čekat než akci zahájí a tak jsem jel domů.

Ženevské výstaviště Palexpo je jednou velkou halou, která je sice formálně očíslována jako haly 1, 2, 4, 5 a 6, prakticky ale nepoznáte, kde která končí a další začíná. Jen haly 1 a 2 jsou o něco výše a pod nimi je restaurace a malá hala číslo 3. Poslední halou je boční hala s číslem 7, kde byla výstava garážové a servisní techniky, kterou jsem nenavštívil.

V sobotu 15.3.2014 byly na výstavišti, jako obvykle, davy lidí. Kolem některých stánků se nedalo ani projít, člověk se musel prodírat zástupy postávajících a zírajících návštěvníků. Jinak bylo výstaviště přehledné a dalo by se snadno celé projít, nebýt tam zůžené prostory, přecpané davy návštěvníků. Vzhledem k velkému počtu vystavovatelů a zácpám návštěvníků jsem nestačil ve vymezeném čase obejít ani všechny stánky a vše nafotit.

Na autosalonu bylo možno shlédnout více než 150 světových a evropských výstavních premiér. Kromě známých automobilek zde vystavovaly i karosářské firmy, řada tuningových firem, své stánky tu měly i pneumatikářské koncerny a další společnosti, celkem bylo na autosalonu 250 vystavovatelů. Na osmdesátý čtvrtý ženevský autosalon se přišlo podívat 670 000 návštěvníků ze všech koutů světa. Kromě francouzštiny, němčiny a angličtiny bylo mezi návštěvníky slyšet také češtinu, slovenštinu, ruštinu a řadu dalších jazyků. Viděl jsem i turbany na hlavách několika návštěvníků. Návštěvnost byla nepatrně nižší, než v jiných letech, průměrně autosalon navtěvovalo kolem 700 000 lidí.

Na oficálních stránkách www.salon-auto.ch bylo možno najít veškeré informace pro návštěvníky, plánek výstaviště, přehled vystavených premiér, seznam všech vystavovatelů a mnoho dalšího, daly se také objednat vstupenky.

Prvně jsem navštívil také nejmenší halu číslo 3. Byla v ní výstava jedenadvaceti historických závodních prototypů, které se zúčastnily jednoho z nejdelších vytrvalostních závodů - 24 hodin v Le Mans. Tato výstava mne také do Ženevy nalákala, původně jsem chtěl ženevský autosalon v roce 2014 vynechat. Naopak zklamáním bylo, že Škoda Auto z výstaviště už po pár dnech odvezla zelený prototyp Vision C, který tam měl světovou premiéru a druhý týden na autosalonu nebyl a tak jsem ho neviděl plac.

Vystavené vozy jsou rozděleny do pěti sekcí. Čtyři díly jsou abecedně podle výrobců, samostatný díl ukazuje vozy z Le Mans. V reportáži je celkem 324 exponátů na více než 1 320 fotografiích. Drtivou většinu snímků jsem pořídil sám, několik dalších jsou oficiální snímky nebo fotografie ze serveru NewsPress. Všechny snímky jsem ručně upravil (velikost, výřez, histogram, úprava barev, doostření). Uvedené automobily jsem doplnil alespoň stručným popisem a dostupnými technickými údaji. Na reportáži jsem postupně pracoval pět měsíců, dokončena byla až v srpnu 2014. Co do počtu exponátů a snímků byla tato reportáž na serveru Auta5P nejrozsáhlejší, překonala ji až reportáž z výstavy Legendy 2016.


1.část   2.část   3.část   4.část   LeMans
1. část (A-E)   2. část (E-L)   3. část (M-Q)   4. část (R-Z)   24h Le Mans

vstupenka

plánek

  AUTA 5P nahoru