Co jsem testoval:
testované auto
Toyota Land Cruiser 120 3.0 D-4D


Máte doma starší Autokatalog a nevíte co s ním?

chrpa-pa.cz
Blog o všem, co by Vás mohlo zajímat.

auta5p.eu  
Auta5P  
  Sachsen Fahrzeugmuseum 2003
zpět na MUZEA  

logo

Sachsen Fahrzeugmuseum Klaffenbach, 2003

Nedaleko německého města Chemnitz (za dob NDR neslo jméno Karl-Marx-Stadt) se v osadě Klaffenbach nachází areál vodního zámku. Na jeho nádvoří býval vchod do muzea dopravních prostředků vyrobených v Sasku. Museum für sächsische Fahrzeuge im Wasserschloss Klaffenbach představovalo na výstavní ploše 800 m² výrobky asi 70 saských firem, které se zabývaly výrobou dopravních prostředků. Vystavena byla jízdní kola, motocykly a přibližně 25 dvou a vícestopých motorových vozidel (tříkolky a osobní automobily). Některé z exponátů vznikly jako jediný exemplář. Muzeum bylo otevřeno od úterý do neděle (v pondělí bylo zavřeno), od 10 do 17 hodin, vstupné v roce 2003 bylo 3 € za dospělou osobu a 1,5 € za žáka či studenta. V muzeu bylo možno zakoupit několik automobilových modelů, několik knih s veteránskou tématikou, pohlednice a plakety.

Moje cesta do muzea v Klaffenbachu vzhledem k řadě uzavírek, objížděk a nevědomosti řady místních obyvatel o existenci muzea poněkud strastiplná, nakonec jsem ale cíle dosáhl. Muzeum bylo umístěno v budově ohraničující zámecké nádvoří, v části která zřejmě dříve sloužila jako hospodářská stavení. Menší část expozice byla v přízemí, většina exponátů se nacházela v prvním podlaží, na dřívější půdě. Řada vystavených vozů byla vybavena dvoudobými motory (automobily DKW, IFA, P70), ovšem k vidění byly i vozy se čtyřdobými motory (například Wanderer). Zajímavostí byl experimentální Wartburg poháněný turbínou. Nejpočetnějšími exponáty byly bezesporu motocykly různých místních výrobců jako DKW, Wanderer, Simson, MZ a dalších, ale bylo možno shlédnout i motocykl Opel se sidecarem stejné značky. Snímky pocházejí z návštěvy uskutečněné v úterý 12.srpna 2003.

Muzeum v Klaffenbachu otevřeli v roce 1995 a sídlilo tam do roku 2008. Při povodni v roce 2002 bylo ale jeho přízemí zatopeno a tak pro jeho exponáty hledali nové prostory. Ty byly nalezeny přímo v městě Chemnitz, kam bylo Fahrzeugmuseum v roce 2008 přestěhováno. Novou expozici v Chemnitz jsem navštívil v roce 2017, muzeum tehdy již neslo nové pojmenování Museum für sächsische Fahrzeuge Chemnitz.


  AUTA 5P nahoru