Auto & Technik Museum Sinshem

Oldtimer Kopřivnice 2018


Co jsem testoval:
testované auto
Citroën C1 1.0 VTi 72 ETG Urban Ride


JK Classisc Lužná 2018

auta5p.eu  
Auta5P  
  Sachsen Fahrzeugmuseum 2003
zpět na MUZEA  

logo

Sachsen Fahrzeugmuseum Klaffenbach, 2003

Nedaleko německého města Chemnitz (za dob NDR neslo jméno Karl-Marx-Stadt) se v osadě Klaffenbach nachází areál vodního zámku. Na jeho nádvoří býval vchod do muzea dopravních prostředků vyrobených v Sasku. Museum für sächsische Fahrzeuge im Wasserschloss Klaffenbach představovalo na výstavní ploše 800 m² výrobky asi 70 saských firem, které se zabývaly výrobou dopravních prostředků. Vystavena byla jízdní kola, motocykly a přibližně 25 dvou a vícestopých motorových vozidel (tříkolky a osobní automobily). Některé z exponátů vznikly jako jediný exemplář. Muzeum bylo otevřeno od úterý do neděle (v pondělí bylo zavřeno), od 10 do 17 hodin, vstupné v roce 2003 bylo 3 € za dospělou osobu a 1,5 € za žáka či studenta. V muzeu bylo možno zakoupit několik automobilových modelů, několik knih s veteránskou tématikou, pohlednice a plakety.

Moje cesta do muzea v Klaffenbachu vzhledem k řadě uzavírek, objížděk a nevědomosti řady místních obyvatel o existenci muzea poněkud strastiplná, nakonec jsem ale cíle dosáhl. Muzeum bylo umístěno v budově ohraničující zámecké nádvoří, v části která zřejmě dříve sloužila jako hospodářská stavení. Menší část expozice byla v přízemí, většina exponátů se nacházela v prvním podlaží, na dřívější půdě. Řada vystavených vozů byla vybavena dvoudobými motory (automobily DKW, IFA, P70), ovšem k vidění byly i vozy se čtyřdobými motory (například Wanderer). Zajímavostí byl experimentální Wartburg poháněný turbínou. Nejpočetnějšími exponáty byly bezesporu motocykly různých místních výrobců jako DKW, Wanderer, Simson, MZ a dalších, ale bylo možno shlédnout i motocykl Opel se sidecarem stejné značky. Snímky pocházejí z návštěvy uskutečněné v úterý 12.srpna 2003.

Muzeum v Klaffenbachu otevřeli v roce 1995 a sídlilo tam do roku 2008. Při povodni v roce 2002 bylo ale jeho přízemí zatopeno a tak pro jeho exponáty hledali nové prostory. Ty byly nalezeny přímo v městě Chemnitz, kam bylo Fahrzeugmuseum v roce 2008 přestěhováno. Novou expozici v Chemnitz jsem navštívil v roce 2017, muzeum tehdy již neslo nové pojmenování Museum für sächsische Fahrzeuge Chemnitz.


  AUTA 5P nahoru